НАСА: Калифорнија тоне

Ел Нињо Бура во Калифорнија

Слика - АП

Калифорнија, едно од најпосетуваните места во Соединетите Американски Држави, можеби нема да видите како сонцето изгрева над хоризонтот порано отколку што се очекуваше. Како што објаснува НАСА, станува тотално потопено. Причината? Сушата.

Калифорнијците добиваат најголем дел од својата свежа вода преку подземна екстракција, што предизвикува стапките на слегнување во долината Сан Хоакин, најголемата во државата, да бидат многу загрижувачки, според извештајот од лабораторијата за погон до Реакција.

Калифорнија

Директорот на Калифорнискиот оддел за водни ресурси Вилијам Кројл рече дека „слегнувањето веќе долго време погоди неколку региони на Калифорнија, но сегашното ниво ја загрозува инфраструктурата што опслужува милиони луѓе. Извлекувањето на подземните води го доведува во опасност самиот систем што ја снабдува долината Сан Хоакин со вода.

Долината Сан Хоакин е една од притоките на Централната долина и се протега од делтата на реките Сан Хоакин и Сакраменто на север од Сиера де Техачапи на југ и од неколку крајбрежни Сиери на земјата на север. Земјиштето го користат земјоделците, но и компании за вода за пиење кои носат драгоцена мала течност за жителите на Калифорнија.

Сепак, секоја причина има свој резултат: Поради неговото извлекување, нивото на водата во оваа котлина опадна за 8,5 метри од 1920 година. И не само тоа, туку слегнувањето оштети илјадници бунари на подземни води и исто така може трајно да го намали капацитетот за складирање на водоносни слоеви во областа. Значи, ситуацијата е многу сериозна, бидејќи во иднина тие можат да имаат многу проблеми со добивање вода.

Можете да го прочитате извештајот овде (Тоа е на англиски јазик).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.