Мистерии и куриозитети на Лох Нес

мистерии и куриозитети на Лох Нес

Шкотска е една од четирите земји што го сочинуваат Обединетото Кралство, а другите се Велс, Англија и Северна Ирска. Тој е најсеверниот и има површина од 77.933 квадратни километри. Шкотска има повеќе од 790 острови и бројни слатки води, вклучувајќи ги Лох Ломонд и Лох Нес. Има многубројни мистерии и куриозитети на Лох Нес низ историјата.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за мистериите и куриозитетите на Лох Нес, како и за неговите главни карактеристики.

клучните карактеристики

карактеристики Лох Нес

Лох Нес е слатководно езеро кое се наоѓа во шкотските висорамнини. Опкружен е со крајбрежните градови Форт Август, Инвермористон, Драмнадрочит, Абриахан, Лохенд, Вајтбриџ, Фоје, Инверфаригаиг и Дорес.

Езерото е широко и тенко, со посебен облик. Неговата максимална длабочина е 240 метри, што го прави второто најдлабоко езеро во Шкотска по Лох Мора со 310 метри. Лох Нес е долг 37 километри, така што има најголем волумен на свежа вода во Велика Британија. Неговата површина е 16 метри надморска височина и лежи покрај раседот Гранд Кањон, кој се протега на околу 100 километри.

Според геолошките податоци, раседот на Големиот Кањон е стар 700 милиони години. Од 1768 до 1906 година, во близина на раседот се случиле 56 земјотреси, од кои најмоќниот бил земјотресот од 1934 година во шкотскиот град Инвернес. Се проценува дека Лох Нес се формирал пред околу 10.000 години на крајот на последното ледено доба, познато како холоценска епоха.

Лох Нес има просечна температура од 5,5°C  и, и покрај студените зими, никогаш не замрзнува. Поврзан е со бројни притоки, вклучувајќи ги реките Гленмористон, Тарф, Фоје, Фагуег, Енрике и Корти и се влева во Каледонскиот канал.

Неговиот слив зафаќа површина од повеќе од 1800 квадратни километри и е поврзан со Лох Оих, кој пак е поврзан со Лох Лохи. На исток се приклучува на Лох Дочфур, кој на крајот води до протокот на Нес во две формации: Били Фирт и Мореј Фирт. Фјордот е долг и изразито тесен влез формиран од глечер, опкружен со стрмни карпи кои создаваат предел на потопена долина.

Вештачки остров

Малкумина знаат дека во Лох Нес има мал вештачки остров наречен Островот на цреши, кој можеби бил изграден во железното време. Сместено на 150 метри од јужниот брег, првично беше поголемо отколку што е сега, но кога станало дел од Каледонскиот канал, издигнувањето на езерото предизвикало блискиот остров Куче да биде целосно потопен.

Каледонскиот канал е една третина вештачка градба, завршена во 1822 година од шкотскиот градежен инженер Томас Телфорд. Водниот пат се протега на 97 километри од североисток кон југозапад. Во градот Друмнадрочит, на брегот на Лох Нес, се наоѓаат урнатините на замокот Уркухарт, зграда изградена помеѓу XNUMX и XNUMX век, која денес нуди прошетки со водич за посетителите.

Мистерии и куриозитети на Лох Нес

Чудовиште од Лох Нес

Легендата за Лох Нес е пренесена до денес. Приказната е за големо морско суштество со долг врат, кое мистериозно се задржува во водите на езерото и ретко се гледа бидејќи се појавува само спорадично.

Не се знае дали е непријателски расположен или може да јаде луѓе. Неговото однесување, исхрана, вистинската големина и другите физички карактеристики се мистерија, па многу заинтересирани луѓе, вклучително и љубопитни луѓе и истражувачи, се задолжија да копаат подлабоко за да бараат одговори. Единствените „познати“ карактеристики се неговата зелена боја и долгиот врат и опашката. По изглед е многу сличен на Брахиосаурус, но многу помал по големина на телото.

Никој сè уште не може да го потврди постоењето на чудовиштето од Лох Нес, така што отсекогаш било легенда. Има само сведоштва од туристи кои тврдат дека го виделе, но тоа не дава убедливи податоци, бидејќи тоа би можело да биде некаква оптичка илузија или некој чуден објект сличен на популарното шкотски чудовиште.

Митот навистина стана познат дури во 1933 година.. Сè започна со две видувања на суштеството во близина на новиот пат што се гради покрај езерото. Следната година се појави најпознатата и единствена фотографија од чудовиштето од Лох Нес: таа црно-бела фотографија на која се гледа црна фигура која излегува од водата со долг брановиден врат. Според „Дејли Телеграф“, тоа го снимил лекар по име Роберт Кенет Вилсон.

Можеби сте се изненадиле кога првпат сте ја виделе оваа фотографија и мислевте дека тоа е непобитен доказ за чудовиштето. Но, за жал на љубителите на митовите, Фотографијата се покажа како измама во 1975 година, факт што повторно беше потврден во 1993 година. Се верува дека сликата е создадена со помош на левитирачка играчка со лажна глава и врат.

Кога горната фотографија привлече меѓународно внимание, се појави теорија дека Неси е сауропод диносаурус кој некако преживеал до денес. После се, сличноста со сликата е непобитна. Сепак, ThoughtCo објасни дека овие животни се копнени животни. Да беше Неси од овој вид, ќе мораше да ја вади главата на секои неколку секунди за да дише.

Други мистерии и куриозитети на Лох Нес

мистерии и куриозитети на чудовиштето од Лох Нес

 • На прв поглед, ова е прекрасно езеро, навидум како и секое друго. Се наоѓа во шкотските висорамнини. Ова е длабоко слатководно езеро, особено познато по чудовиштата што живеат таму.
 • Тоа е дел од синџирот на езерца во Шкотска кои биле формирани од глечерите. за време на претходното ледено доба.
 • Тоа е второто по големина езеро во Шкотска по површински води и водите имаат слаба видливост поради високата содржина на тресет.
 • Друга куриозитет за Лох Нес е тоа што содржи повеќе свежа вода од сите езера во Англија и Шкотска заедно.
 • Во близина на Форт Август можете да го видите островот Цреша, единствениот остров во езерото. Станува збор за вештачки остров кој датира од железното време.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за мистериите и куриозитетите на Лох Нес.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.