Минералогија

Минералогија

La минералогија Тоа е наука добиена од геологија која се фокусира на проучување и карактеризација на минералите. Минералот не е ништо повеќе од хомогена цврста материја која има дефинитивен хемиски состав кој не е фиксиран. Исто така, има уредена атомска структура и генерално е формирана преку природни неоргански процеси.

Во оваа статија ќе ви кажеме какви студии има минералогијата и колку е важна таа на научно ниво.

Минерали

Формирање минерали

Со текот на времето, постојат различни класификации на минерали, но тоа е од средината на деветнаесеттиот век кога хемискиот состав е главниот критериум за нивната класификација. Минералите се класифицираат според рамнината или анјонските групи кои преовладуваат во нивниот хемиски состав. На овој начин, не наоѓаме дефинирани класи на минерали кои имаат слични заеднички карактеристики. На пример, една од карактеристиките што може да личи на една или повеќе групи минерали е фактот дека тие се јавуваат во ист вид наслаги.

Главните часови што се гледаат во минералогијата се:

 • Матични елементи
 • Сулфиди и сулфосалити
 • Оксиди и хидроксиди
 • Халиди
 • Карбонати
 • Нитрати
 • Сулфати
 • Силикати
 • Борати
 • Фосфати

Во минералогијата, главно се работи за препознавање на минерали. Ова признавање на минералите се врши визуелно. Станува збор за препознавање на минерали во примерок од рака. Тоа е доста корисна алатка во теренската работа на геологот, бидејќи дозволува прво приближување кон видот на геолошки материјали што се забележува. Да не заборавиме дека карпата е составена од група минерали.

Применета минералогија

Студија за минерали

Потребниот материјал што се користи во минералогијата визу за идентификација на минералите е лупа, мал метален брич или датотека, магнет и водич за минерали. Карактеристиките на минералите се оние што можат да се препознаат со едноставно набудување или со некои едноставни тестови.

Првото нешто што го разгледувате за минерал е неговата форма. Можеме да видиме развој на кристалографски лица на минерал. Ако набудуваме добро кристализиран минерал, можеме да видиме дека неговата надворешна форма се карактеризира со збир на лица кои формираат одреден полиедар. Во зависност од овој вид полиедар и карактеристичниот сет на лица, можеме да ги избереме минералните видови што ќе ги имаме. Ова е доста важен критериум во вашата идентификација. Да дадеме пример: кога ќе видиме пирит и галена можеме да набудуваме призми со хексагонална основа во арагонит, ромбоедра во калцит, итн. Сепак, вообичаено е дека минералите не можат да развиваат добри лица поради нивните услови за одгледување. Во овие случаи, кристалите се нарекуваат алотриоморфи.

Второто нешто што се анализира во минералогијата визу е навика. Тоа е релативен развој на множеството лица на кристал. Ова се однесува и на индивидуалните кристали, на кристалните агрегати. Помошта на една или друга навика целосно зависи од условите за раст на минералот. Ако имаме минерал кој се формирал со релативна брзина на ладење, како што може да се случи со вулканските карпи, можеме да видиме дека кристалите се целосно формирани. Од друга страна, ако имаме карпи чие ладење било многу попрогресивно, можеме да најдеме помали кристални агрегати.

Променливи во минералогијата

Наука за минералогија

Боја

Бојата на минералот може да биде многу разновидна. Причината за тоа да има една или друга боја може да биде од различни причини, иако најчесто се должи на присуството на некои елементи наречени хромофори како што се железо, хром, кобалт, бакар, итн. Таа е една од најважните варијабли при одредување на видот на минералот. Различни бои се користат во минералогијата за да се одредат овие минерали.

Мора да се земе предвид дека во многу наврати површините на минералите се менуваат со присуство на некои нечистотии и не ја претставуваат оригиналната боја.

Раја

Лентата е променлива што се изучува како да е во боја на лентата. Тоа се однесува на бојата што ја зема минералот кога се пулверира. Определувањето на лентата се врши со редење со минералот на не лакирана стаклена порцеланска плоча. Откако ова е направено, се забележува бојата на таа линија. Пругите кои имаат дефинирана боја и се интензивни ќе бидат типични за метални минерали како што се сулфиди.

Од друга страна, неметалните минерали, како што се силикати или карбонати, секогаш ќе имаат бела или многу светло обоена линија.

Брило

Сјај е изглед на површината на минералот кога паѓа светлина врз неа. Овој сјај може да биде и метален, подметален и неметален. Металниот сјај е почест кај минералите кои се нетранспарентни и имаат индекс на рефракција помал од 3. На пример, имаме пирит, галена, злато или сребро. Од друга страна, го имаме неметалниот сјај кој е повеќе типичен за про transparentирните минерали кои имаат индекс на рефракција помал од 2.6.

Овде можеме да видиме различни видови осветленост: дијамантски сјај, стаклестото тело, смолести сјај, мрсен сјај, бисерно-сјаен, свилен, итн.

Специфична тежина

Специфичната тежина може да се измери и како релативна густина на минерал и е врската што постои помеѓу тежината и тежината на волуменот еднаква на 4 степени вода. За да го разбереме ова, ќе дадеме пример. Ако се напие специфична тежина на повлекување еднаква на 2, можеме да кажеме дека дадениот примерок од споменатиот минерал тежи двојно повеќе од точниот волумен на вода.

Оваа специфична тежина се одредува според составот и е постојана. Затоа, станува многу корисна променлива за идентификација. Да не заборавиме дека за минералогија, во визуелно препознавање, специфичната тежина на минералот не е одредена, но можно е да се процени неговата релативна густина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за минералогијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.