Минерали и карпи

Минерали и карпи

На минерали и карпи Тие се многу важни не само за геологијата, туку и за познавање на планетата. Од нив можеме да извлечеме природни ресурси, градежни материјали, накит, енергетски ресурси итн. Затоа, во овој напис ќе се фокусираме на минералите и карпите. Willе зборуваме за тоа што се минерали и за нивните типови, и кои се карпите и колку се важни.

Ако сакате да дознаете повеќе за минералите и карпите, ова е вашиот пост

Кои се минералите

минерали

Минералите се состојат од цврсти, природни и неоргански материјали кои потекнуваат од магмата. Тие исто така можат да се формираат со промена на минералите што веќе постојат и да формираат други. Секој минерал има дефинирана хемиска структура која целосно зависи од неговиот состав. Исто така, има уникатни физички својства од процесот на формирање.

Минералите нарачале атоми. Овие атоми се наоѓаат при формирање клетка или елементарна клетка што се повторува низ целата внатрешна структура. Овие структури доведуваат до одредени геометриски форми кои, иако не се секогаш видливи со голо око, ги има.

Единечните клетки формираат кристали кои се собираат заедно и формираат решетка или структура на кристална мрежа. Овие кристали кои формираат минерали го прават тоа многу бавно. Колку е побавно формирањето на кристал, толку повеќе се наредени сите честички, и затоа, толку е подобар неговиот процес на кристализација.

Кристалите се формираат или растат во зависност од оските или рамнините на симетријата. Кристалните системи ги групираат 32 вида на симетрија што може да ги има кристалот. Имаме некои од главните:

 • Редовно или кубно
 • Тригонална
 • Хексагонални
 • Ромбички
 • Моноклиника
 • Триклиника
 • Тетрагонална

Кристалите на минералот не се изолирани, туку формираат агрегати. Ако два или повеќе кристали растат на иста рамнина или оска на симетрија, ја смета за минерална структура наречена близнак. Пример за близнак е кристалниот кварц на карпа. Ако минералот ја покрие површината на карпата, тој ќе формира пијалак или дендрит. На пример, пиролузит.

Напротив, ако минералот е кристализиран во шуплината на карпа, се формираат структури познати како геоди. Овие геоди се продаваат низ целиот свет за нивната убавина и украс. Оливин е јасен пример за геодет. Постојат и големи геоди, како што е рудникот Пулпи де Алмерија.

Класификација на минерали

Класификација на минерали

Постојат различни критериуми за класификација на минералите. Да започнеме со првиот. Според составот на минералите, може да се класифицира на поедноставен начин. Тие се поделени на:

 • Металифери: се оние кои се формирани од магма и се метална руда. Најпознати се бакар и сребро, лимонит, магнетит, пирит, блендер, малахит, азурит или цинабар, меѓу другите.
 • Неметални. Меѓу неметалиферите имаме силикати, чија главна компонента е силициум диоксид. Тие се формираат од магма во астеносферата. Тие се минерали како што се оливин, еклогичен, талк, московит, кварц, ортоза и глина. Исто така, имаме минерални соли, кои се формираат од соли кои таложат кога ќе испари водата во морињата и океаните. Тие исто така можат да се формираат од рекристализација на други минерали. Тие се минерали формирани од врнежи. На пример, меѓу другите имаме калцит, халит, силвин, гипс, магнезит, анхидрит.

И на крај, имаме и други минерали со други компоненти. Овие се формирани преку магма или рекристализација. Ние наоѓаме флуор, сулфур, графит, арагонит, апатит и калцит.

Карпите и нивната класификација

Формирање карпи

Карпите се составени од агрегати на минерали или еден минерал. Од првиот тип имаме гранит и од минерал имаме камена сол како примери. Формирањето карпи е многу бавен процес и следи различни процеси.

Од потеклото на карпите, може да се класифицира во три вида: магливи, седиментни и метаморфни. Овие карпи не се постојани, но постојано се развиваат и се менуваат. Се разбира, тие се промени што се случуваат во а геолошко време. Тоа е, во човечка скала, нема да видиме форма на карпа или целосно да се уништи, но карпите го имаат познатото како карпест циклус.

Игени карпи

Игени карпи се оние кои се формирани од ладењето на магмата што доаѓа од внатрешноста на Земјата. Има течен дел од наметката што е позната како Астеносфера. Магмата може да се олади и во и со сила на земјината кора. Во зависност од тоа каде магмата се лади, кристалите ќе се формираат на еден или друг начин и со различна брзина, доведувајќи до различни текстури како што се:

 • Гранулиран: кога магмата полека се лади и минералите се кристализираат со видливи зрна со многу слична големина.
 • Порфири: се случува кога магмата се лади во различно време. Отпрвин почнува полека да се лади, но потоа сè побрзо.
 • Стаклестото тело. Позната е и како порозна текстура. Се јавува кога магмата се лади многу брзо. На овој начин, кристалите не се формираат, но изгледа како стакло.

Седиментни карпи

Тие се оние што се формираат од материјали што доаѓаат од ерозија на други карпи. Материјалите се транспортираат и депонираат на дното на реките или морињата. Кога се акумулираат, тие раѓаат слоеви. Преку некои процеси како литификација, тампонирање, цементирање и рекристализација ги формираат овие нови карпи.

Метаморфни карпи

Тие се оние карпи кои се формираат од други карпи. Тие се нормално формирани од седиментни карпи кои претрпеле физички и хемиски процеси на трансформација. Дали се геолошки агенси како што се притисок и температура што ја модифицираат карпата. Од оваа причина, видот на карпата зависи од минералот што го има и степенот на трансформација што ја претрпел како резултат на геолошки агенси.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за минералите и карпите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.