Метеоролошки сателити

метеоролошки сателити

За временска прогноза потребно е да се има временски сателити во орбитата над нашата планета. Се користи за откривање и анализа на сите карактеристики на атмосферата и различните фактори кои влијаат на климата и атмосферските појави. Исто така, има големо значење за човековите активности и нивниот развој. Во минатото имаше важност за воените операции и планирање во широк спектар на ситуации.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики и важноста на метеоролошките сателити.

клучните карактеристики

Шпански сателит

Наб Theудувањето на атмосферата и нејзините услови е од суштинско значење за да се знае климата на планетата. Метеоролошките сателити се задолжени за набудување, откривање и снимање на сите метеоролошки прогнози. Сонди од различни видови и карактеристики се користат за различни атмосферски студии. Некои од нив имаат некои ограничувања, како што е количината на сончево зрачење. На пример, постојат метеоролошки сателити кои работат преку инфрацрвено зрачење и на кои не им треба сончева светлина за да функционираат. Меѓутоа, ако ви требаат попрецизни податоци или скала во реално време, треба да користите многу широко моментално ширење.

Употреба на метеоролошки сателити Започна по Втората светска војна. Потребни беа 10 години за лансирање на првиот сателит од 1947 година, бидејќи беше во континуирано истражување и истражување. Идејата брзо се појави како начин за објаснување на временските настани за помош на воените сценарија. Во моментов, се користат различни методи на откривање и целиот спектар се користи од ултравиолетово до микробранова печка, преку спектарот видлив за луѓето и радиобрановите.

Услови за употреба на метеоролошки сателити

За да се постигне правилна употреба на метеоролошки сателити, мора да се исполнат одредени услови, како што е следново:

 • Да се ​​биде на некоја локација доволно далеку за да се овозможи покривање на целата област каде што сакате да го направите предвидувањето. Потребно е видно поле што овозможува идентификување на облачните маси и сите геофизички карактеристики на теренот. Ова служи за утврдување на можните последици што метеоролошките феномени можат да ги предизвикаат на земјата на ниво на земјата.
 • Поместувањето на сателитот треба да се планира на таков начин што вашето видно поле се појавува на секои 12 часа. Погодно е да патувате двапати преку истиот систем на облак за да можете правилно да ги идентификувате атмосферските нарушувања што се поврзани со системот на облак.
 • Брзината на поместување на сателитот мора да биде таква што овозможува прецизна локација на сите облачни системи што се изучуваат во однос на копнените области на кои тој влијае.
 • Нормално скоро сите бури се движат источно од запад. Поради оваа причина, временските сателити мора да имаат компонента за движење кон запад. Се повикуваме на запад во однос на површината на земјата. На овој начин, тој е способен да открие атмосферски нарушувања што можат да се појават во зависност од системот на облак што се анализира.
 • Целото земјиште треба да биде покриено најмалку еднаш на ден. Благодарение на ова, можете да имате панорамски поглед на целото глобално атмосферско сценарио.

Сите услови што ги поставивме се исполнети се додека беше поставено сателити на 2.01 копнено радио. Секогаш мора да се смета од центарот на Земјата и со период на ротација од околу 4 точни часови.

Корисност на метеоролошките сателити

важноста на метеоролошките сателити

Toе видиме каква корисност можат да имаат податоците собрани од метеоролошките сателити. Знаеме дека од 1966 година, површината на нашата планета се слика постојано, барем еднаш на ден. Не сите фотографии се користат само во реално време, но тие се архивирани за да извршат разни статистички податоци и истражувања од областа на временските услови. Како што знаеме, климатологијата е наука која ги проучува сите метеоролошки и атмосферски фактори на ниво на геолошко време. Со други зборови, може да се каже дека климатологијата е збир на сите варијабли и нивното однесување со текот на времето.

Оваа информација добиена благодарение на метеоролошките сателити е многу корисна во многу случаи. Ајде да видиме неколку примери за тоа:

 • На планетата Земја има различни големи области во кои се добиваат информации благодарение на конвенционалните методи како на пр пустини, поларни зони и простори на океаните на северната и јужната хемисфера каде што луѓето не можат да учат на самото место. Благодарение на овој вид технологија можеме да добиеме информации за овие места без да мора да бидеме во нив.
 • Друг од случаите каде што информациите добиени со метеоролошки сателити биле многу корисни е за локација и следење на урагани, тајфуни и тропски бури. Од витално значење е да се добијат информации за однесувањето на овие екстремни метеоролошки појави за да може да се преземат екстремни мерки на претпазливост и да се избегнат можни катастрофи.

Податоците дадени од метеоролошките сателити може да се користат за добивање графикони за температурите на морската површина. Температурата на морската површина е важна варијабла бидејќи е детерминирачки фактор за движење на океанските струи. Оваа информација не е корисна само за времето, туку и за навигација и риболов.

Методи за добивање информации

студија за бура

Единствениот систем што е способен да добие вкупно покривање на температурата на атмосферата и на различни височини се метеоролошките сателити. За лансирање на метеоролошки сателит е потребен шатл. Предноста што шатлови вселенски возила може да се користи како метод за добивање информации во лабораториите за временски периоди поголеми од оние на суборбиталните летови. Благодарение на овој вид возило можете да имате информации за следниве аспекти:

 • Контрола на температурата во сите делови на атмосферата и површината на земјата.
 • Надворешни и внатрешни комуникации.
 • Атмосферска обработка на податоци.
 • Контрола на стабилноста и маневрите и на комерцијалните и на воените авиони.
 • Влијание на космичките зраци на нашата планета.
 • Астрономија.
 • Физика на плазма
 • Набationsудувања на животната средина

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за метеоролошките сателити и како тие работат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.