Метеоролошки модели

Модели за предвидување

За да може да се прават предвидувања во метеорологијата и да се знае времето што се случува, временски модели. Овие модели главно се базираат на компјутерска програма што е способна да ги обработи соодветните метеоролошки информации или одреден момент. Овој момент секогаш се обидува да биде во блиска иднина и е воспоставен за одредени делови на планетата и одредени ставови. Не можеме да гарантираме дека временските модели можат со целосна сигурност да предвидат какво ќе биде времето во следните неколку дена. Всушност, соодветната точност не е загарантирана по 4 дена предвидување.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за временските модели и како работи.

клучните карактеристики

временски модели и промени

Метеоролошките модели мора да анализираат мноштво метеоролошки променливи. Варијаблите се оние што влијаат на долниот слој на атмосферата што го знаеме како тропосфера. Тука се случуваат големи временски настани и климатски настани. Променливите што треба да се изучуваат се следниве: температура, влажност, облачност, ветер, сончево зрачење, атмосферски притисок, меѓу другите. Сите овие променливи се во постојана промена како резултат на некои активности како што се ротацијата и движењето на преводот на земјата на сонцето.

Откако ќе ги анализираат варијаблите, тие работат со математички равенки со кои ќе се обидат на попрецизен начин од друг да предвидат како ќе се однесува атмосферата во следните часови, денови, недели, па дури и месеци и години. Овие метеоролошки модели кои се обидуваат да ја проценат вредноста на променливите од месеци и години се нарекуваат климатски модели. Ова се должи на разликата што постои главно помеѓу метеорологијата и климатологијата. И, таа методологија е наука која го проучува времето. Тоа е да се каже, времето што ќе го стори во даден момент. Сепак, климатологијата е онаа што ја проучува еволуцијата на вредностите на сите атмосферски варијабли што ги споменавме погоре со текот на времето.

Множеството вредности е она што ја сочинува климата на една област. Ако анализираме во хоризонталната рамнина, моделот може да биде и глобален и да го покрива целиот тоналност на земјата или регионално, во овој случај тој опфаќа само дел од планетата.

Работа на метеоролошки модели

Метеоролошки модели

Метеоролошките модели на дистрибуција на податоци што се добиваат преку различни извори. Овие датуми Тие се добиени од радиокос, метеоролошки сателити и метеоролошки набудувања. Сите овие набудувања се нерамномерно распоредени и се во состојба да ги процесираат дадени со методи на асимилација и анализа. Овие методи на анализа се способни да воспостават различни параметри засновани на вредностите на атмосферските променливи. Сите овие вредности се употребливи со математички алгоритми кои се користат во овие метеоролошки модели.

Благодарение на овие модели, пресметките можат да се вршат со одредени математички равенки во кои се користат добиените податоци и кои се достапни во овој момент. Благодарение на овие податоци, може да се добијат проценки за стапките со кои се менуваат вредностите на атмосферските променливи. Ритамите во овие промени тие овозможуваат предвидување на состојбата на атмосферата за кратко време во иднина.

Ова е една од причините зошто временските модели засновани на овие податоци стануваат помалку одржливи и се извлекуваат како што поминува повеќе време. Тоа е, колку повеќе во иднина сакаме да ја измериме и процениме состојбата на атмосферата, толку помалку точно ќе имаме вредности.

Варијанти на модели

кои се метеоролошките модели

Бидејќи постојат многу видови метеоролошки модели, постојат големи варијации помеѓу нив. Голем број модели се развиени од разни агенции и организации кои се посветени на проучување на метеорологијата. Истите овие организации се оние кои спроведуваат методолошки различности со цел да ја предвидат еволуцијата на метеоролошките варијабли. Меѓу овие модели го имаме најпознатото како Глобален систем за предвидување на Националната администрација за океани и атмосфера на САД (НОАА).

Исто така, постојат и други видови модели кои се помалку познати, но сè уште се користат за ова предвидување. Ние го имаме ECMWF. Тој е европски среднорочен модел на прогноза, тој е модел на прогноза издаден од овој центар на кој припаѓаат 23 европски држави, вклучително и Шпанија. Секој од нив има главна цел што е метеоролошко предвидување, иако користи некои различни техники.

Друг добро познат модел е оној на AVN. Тоа е американскиот модел на авијација. Неговото моделирање достигнува најмалку 5 часа за да може да се предвиди кое ќе биде времето во кое трае трасата на летот. На овој начин, се гарантира дека натпреварот ќе се одвива без никакво мешање.

Контролери на климатизацијата и временски модели

Контролорите на климата се во основа факторите што влијаат на глобалната клима. Како што знаеме, збирот на вредностите на атмосферските променливи со текот на времето е она што ја воспоставува климата на еден регион и на целиот свет. Затоа, овие контролори на климата се неопходни при воспоставување метеоролошки модели.

Да разгледаме подлабоко кои се метеоролошките променливи што се изучуваат во метеоролошките модели:

 • Температура: температурата е една од променливите што најмногу влијае на климата и метеорологијата. Овие вредности флуктуираат поради количината на наклон на сончевите зраци на површината на земјата.
 • Влажност: Влажноста е количина на водена пареа што постои во атмосферата. Влажноста овозможува развој на врнежи и поладни услови.
 • Ветер: ветровите се движат во функција на атмосферскиот притисок. Неговиот главен мотор е сончевото зрачење што паѓа на површината на земјата.
 • Атмосферски притисок: тој е еден од главните мотори на врнежи на глобално ниво. Промените на притисокот се јавуваат со измени во количината на сончево зрачење што ја погодува површината на земјата. Како резултат, се воспоставуваат точки со низок атмосферски притисок и други со висок притисок. На места со низок притисок има невреме каде се формираат интензивни врнежи од дожд, а на места со висок притисок има добра температура и добро време.
 • Сончево зрачење: е количеството сончева светлина што ја погодува површината на земјата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за метеоролошките модели и како тие работат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.