Метеорологот: професионален научник

Во денешно време се појавува поплава од луѓе кои се интересираат за метеорологија, аматери кои се заинтересирани за атмосферските појави и се обидуваат да ги фатат со помош на софистицирани камери или едноставно сакаат да ги набудуваат.

деца заинтересирани за метеоролошки инструменти

Сепак, не заборавајте дека метеорологија тоа е наука со основа многу силно поврзана со физиката. Можеме да кажеме дека тоа е применета наука и, во оваа смисла, има многу процеси и појави кои се уште се непознати, затоа е наука предмет на ново истражување што ни дава клучеви да го откриеме однесувањето што сè уште не е објаснето за тоа. време и временски услови

 

Кога луѓето ќе го слушнат поимот «метеоролог»Помислете на луѓето кои ги презентираат временските прогнози на телевизија. Сепак, повеќето од „мажите и жените во тоа време“ се само презентери на масовните медиуми и им недостасуваат потребните квалификации да се нарекуваат метеоролози.

 

Иако во други земји терминот е продолжен, може да се користи од тоа професионалци кои се здобиле со универзитетска диплома на факултети или училишта кои имаат катедра за метеорологија или атмосферски науки, во нашата земја овој збор е резервиран исклучиво за службениците на Врховното тело кои се приклучиле на администрацијата, а конкретно во АЕМЕТ (Државна агенција за метеорологија), поранешен ИНМ, откако ги исполни законските услови и ги помина периодично свиканите јавни селективни тестови.

организациска шема на државната агенција за метеорологија Во секој случај, тие се повикуваат метеоролози, научници од атмосферата или физичари на воздухот, станува збор за луѓе со високо универзитетско образование, високо специјализирани, кои „користат научни принципи за разбирање, објаснување, набудување или предвидување на феномените на атмосфера на земјата и начинот на кој тие влијаат на животот на планетата “, според дефиницијата земена од прирачникот на Американското метеоролошко друштво.

Извор АЕМЕТ


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.