Места толку студени што им се чини невозможно да ги населат луѓето

oymyakon01_570x375_scaled_cropp

Ојмјакон во зима, Сибир, Русија

Студот се враќа да не посети и пригодно е да запомниме дека во многу прилики се жалиме на порок. За ова ќе ги разгледаме најстудените места на планетата каде што, иако се чини неверојатно, луѓето живеат во текот на целата година.

Граѓаните на места како Верхојанск, Yakutsk o Ојмјакон (обајцата во Русија) живеат многу поразлични од нашите, барем во зима. На пример, возачите во овие градови ги оставаат своите автомобили растргнати на паркинзи долги часови додека купуваат или извршуваат работи, честопати морајќи да го загреваат маслото за подмачкување во нивните автомобили со вентилатор за да го одмрзнат.

La најниска температура досега забележана на површината на земјата, за што зборувавме во написот пред неколку дена, тоа се случи во област во близина на планинскиот венец Антарктик, достигнувајќи вредности под 92 ° C под нулата во чиста зимска ноќ. Иако никој од градовите што ќе ги наведеме не ги достигнува овие температури, некои од нив се опасно близу до овие вредности. Ова се двете најстудено населени места на планетата.

Верхојанск, Русија

Според пописот во 2002 година, Верхојанск (Русија) имал 1434 жители; луѓе кои се во можност да продолжат со своите животи во длабоката сибирска пустина. Овој град е основан како тврдина во 1638 година и служи како регионален центар за одгледување добиток и за вадење злато и калај. Се наоѓа на 650 км од Јакутш и 2400 км од северниот пол. Верхојанск се користел за сместување на политички прогонети во периодот од 1860 година до почетокот на минатиот век.

Не е изненадувачки што избраниците беа избрани да бидат испратени во Верхојанск. Во јануари просечната температура е околу 45 ° C под нулата, а помеѓу месеците октомври и април овој просек останува под нивото на замрзнување. Во 1982 година, нејзините жители регистрирале температура од скоро 68 ° C под нулата, температура што е сè уште најниска досега достигната на ова место. Овие температури значат дека во постудените сезони луѓето не излегуваат надвор неколку дена.

Ојмјакон, Русија

Theителите на Ојмјакон нè потсетуваат, кога Верхојанск тврди дека е најстуденото место во Северната хемисфера, дека и нивниот град регистрирал температура од 68 ° C под нулата на 6 февруари 1933 година. Во зависност од тоа кого ќе прашате, помеѓу 500 и 800 луѓето го нарекуваат Ојмјакон дом. Ојмјакон се наоѓа на три дена возење од Јакутск, главниот град на Република Саја во источен Сибир. На ова место училиштата остануваат отворени со температури под 46ºС под нулата.

Овој град го носи своето име од врел извор, што некои од неговите жители го користат како чешма за топла вода, кршејќи го дебелиот слој мраз што го покрива во текот на зимата. Одборот за туризам во Ојмјакон го претставува овој град како совршена дестинација за патниците гладни во авантури кои сакаат екстремни искуства.

Ова се двата најекстремни случаи, но има и други места во светот каде студот ги прави животот и обичаите на неговите луѓе, барем, чудни.

Повеќе информации: Ненормално висока температура на најстудено местоНајниската температура досега забележана на земјата


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.