Месечини на сатурн

Прстени на Сатурн

Секоја планета што ја сочинува Сончев систем има еден или повеќе природни сателити што кружат околу него. Сателитите исто така имаат суштински карактеристики што ги прават различни од другите материи присутни во универзумот. Во овој случај, ќе разговараме за месечини на сатурн. Постојат повеќе од 50 природни сателити кои кружат околу оваа планета и сепак се поделени во многу групи, што тешко дека некој знае сè за месечините на Сатурн.

Кои се најважните месечини на оваа планета и кои се нивните карактеристики? Во оваа статија детално ќе го детализираме сето ова.

Сатурн и неговите карактеристики

Месечини на сатурн

Се сеќаваме на тоа Сатурн Тоа е сексуална планета на Сончевиот систем во однос на близината до Сонцето. Поставена е помеѓу планетите Јупитер и Уран. Таа е втора по големина планета во Сончевиот систем. Има екваторијален дијаметар од 120 километри.

Што се однесува до нејзината морфологија, таа е малку сплескана од половите. Ова гмечење се должи на фактот дека неговата брзина на ротација е доста голема. Прстените појаси се видливи од Земјата. Тоа е планетата што има најмногу астероиди орбитира околу него. Со оглед на неговиот состав на гасови и големите количини на хелиум и водород, тој спаѓа во групата гасни гиганти. Од curубопитност, неговото име потекнува од римскиот бог Сатурн.

Месечини на сатурн

Најважни месечини на сатурн

Сега, кога малку се сетивме на карактеристиките на планетата Сатурн, ќе анализираме сè за нејзините месечини. Во моментов, се знае дека има 62 месечини. Ова се месечините кои, досега, биле потврдени од науката. Сите сателити што ги имате имаат различни форми, површини и потекло. Научниците сметаат дека повеќето од месечините на Сатурн биле влезени и заробени од планетата веднаш штом влегле во гравитационото поле на планетата.

Дека планетата има астероиди што кружат околу неа, не е ништо друго освен едно од дејствата на гравитацијата. Колку е поголема планетата по големина, толку повеќе гравитацијата ќе привлече и може да собере поголем број астероиди кои кружат околу планетата. Станува збор за голем материјал. Нашата планета има само еден сателит кој орбитира околу нас, но има илјадници карпести фрагменти кои исто така ги привлекува нашето гравитационо поле.

Најважната месечина на Сатурн се нарекува Титан. Сигурно сте го чуле тоа претходно во животот. Тој е најважен затоа што е најголем во системот Сатурн. Покрај тоа, тој е втор по големина сателит во целиот Сончев систем по Ганимед (припаѓа на еден од сателитите на планетата Јупитер). Титанот има голема важност затоа што е единственото небесно тело каде се наоѓаат стабилни наслаги на течност.

Останатите месечини на Сатурн се поделени во различни групи, во зависност од нивните орбитални и физички карактеристики.

Групи сателити

Сите месечини на сатурн

Toе ги разликуваме главните групи во кои се поделени различните сателити на планетата Сатурн. Овој сет на сателити е познат како систем Сатурнин и тие се поделени според нивните главни карактеристики. Ајде да видиме кои се тие:

 • Титан. Како што споменавме претходно, тој е најважниот сателит според големината. Тој е толку голем што наликува на оној на планетата. Во големина тешко ја надминува планетата Меркур. Неговиот дијаметар е 5.150 километри и се издвојува по својата атмосфера. Има прилично густа атмосфера и е единствената што дури има и рекорд.
 • Замрзнати средни сателити. Овие сателити се со стандардна големина. Како што сугерира нивното име, тие се сателити покриени со слој мраз и различни кратери. Овие сателити биле откриени пред некои од експедициите извршени со телескопи. Некои од најважните се: Тети, Дион, Реа, Хиперион и Јапетус.
 • Сателити со прстен. Прстени сателити се оние што кружат околу прстените на Сатурн.
 • Сателити на пастири. Станува збор за оние кои се надвор од прстените. Благодарение на својата орбита, може да помогне да се организираат и умерат, како да се овчари. Меѓу најпознатите го имаме прстенот F, Пандора и Прометеј.
 • Тројански сателити. Овие сателити орбитираат на исто растојание од Сатурн како и поголемите сателити. Тие обично се околу 60 степени пред или зад него. Ги наоѓаме Хелена и Полукс, меѓу најистакнатите.
 • Коорбитални сателити. Тоа се оние кои ја имаат истата линија по која орбитираат. Ова ги прави сателити кои дејствуваат и се движат на таков начин што не можат да се судираат едни со други.
 • Нередовни сателити. Тоа е поголема група на сателити, иако е доста далеку од Сатурн. Тие се во рамките на вашето гравитационо поле.
 • Мали пониски сателити. Сите тие се помеѓу сладоледот Мимас и сладоледот Енцелад. Помеѓу овие две ледени сателитски орбити се наоѓаат сите пониски.

Најважните месечини на Сатурн

Toе ги разгледаме најважните месечини на Сатурн. Титанот е најважен од сите затоа што е поголем и е составен од големи количини јаглеводороди и водород. Ова ги тера да постигнат повеќе жолтеникава боја. Од планетата е оддалечено околу 1.222.000 километри и го завршува своето патување околу вашата планета на секои 16 дена.

Да преминеме на Реа. Тој е уште еден од најважните сателити на Сатурн. Тој е дел од средните сладоледи. Неговиот дијаметар е 1.530 километри и е поблиску. Се смета дека неговиот центар е формиран од карпа и со големи количини на вода.

Конечно, Енцелад се наоѓа на шестото место меѓу најголемите сателити на Сатурн. Има дијаметар од 500 километри. Тој е дел од групата замрзнати средни сателити. Неговата ледена кора и дава бела боја бидејќи рефлектира скоро 100% од сончевата светлина што ја прима.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за месечините на Сатурн и да откриете повеќе за оваа curубопитна планета.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.