Месечини Марс

Месечини Марс

Нашата планета има само еден сателит познат како Месечина. Сателитите честопати се нарекуваат месечини, а се однесуваат на нашите. Тој планетата Марс Има две мали месечини кои имаат сличен изглед на некои компири и биле откриени во XNUMX век. Тие се толку мали по големина што не сочинуваат ниту една четвртина од Месечината. Постои можност за неколку милиони години тие дури и да не постојат повеќе.

Во оваа статија ќе ви откриеме некои од највознемирувачките тајни на месечините на Марс.

Карактеристики на месечините на Марс

Потекло на Фобос и Деимос

Месечините на Марс се само две. Нивните имиња се Фобос и Деимос. Ова се два природни сателити со неправилна форма кои кружат околу оваа планета. Тие имаат многу мала големина ако ја споредиме со сателитот на нашата планета, Месечината. Satelliteе го анализираме секој сателит поединечно за подобро да ги разбереме неговите карактеристики:

Фобос

Овој сателит има дијаметар од само околу 27 км. Орбитира околу планетата на растојание од околу 6.000 километри. За само 7 и пол часа е способен целосно да ја обиколи планетата. Има голем број кратери меѓу кои се издвојува Stickney. Овој кратер го носи презимето на сопругата на откривачот. Кратерот стана толку познат затоа што има димензии од 10 км во дијаметар. Површината е исполнета со многу бразди длабоки помеѓу 20 и 40 метри. Овие бразди не надминуваат 250 метри ширина.

Површината на Фобос е преплавена со прашина, достигнувајќи височина од скоро еден метар. Се смета дека ова се должи на постојаните влијанија што ги претрпел Фобос од помалите метеорити.

Deimos

Да продолжиме да го опишуваме другиот сателит на Марс. Овој сателит е дури и помал од Фобос. Има само 12 километри дијаметар. Како и Фобос, тој исто така има нерамна површина. Бидејќи има мала маса, гравитацијата не успеа да ја заокружи површината. Затоа, за нив се вели дека имаат облик на компир.

Орбитира многу подалеку од Фобос. На растојание од околу 23.500 километри од центарот на Марс. За разлика од другиот сателит, на Деимос му требаат околу 30 часа да го обиколи Марс. Нема толку широки кратери, но тие се помали. Во дијаметар од околу 2,3 км. Имајќи многу од овие, тоа го прави да изгледа мазно на моменти.

Двете месечини на Марс секогаш го покажуваат истото лице, како што се случува со нашиот сателит. Ова се должи на приливите сили што го закотвуваат.

Месечините на Марс од планетата

Месечини Марс од планетата

Фобос орбитира околу Марс со многу брза брзина. Ова се должи на неговата близина. Тоа е една од причините зошто е во можност да ја обиколи планетата за толку кратко време. Од површината на Марс како да доаѓа од Запад кон Исток. За разлика од она што се случува со Деимос, што може да се види од Марс како да е aвезда поради нејзината големина и растојание. Може да се види дека доаѓа од исток да се оди на запад. Фобос можеше да се види за еден ден на Марс околу 3 пати. Од друга страна, Деимос би можел да се види само секој втор ден, поради времето потребно за обиколување на Марс.

На почетокот на XVII век, Јоханес Кеплер би можел да предвиди дали Јупитер би имал 4 месечини, а Земјата само една, дека на Марс би имало две орбити, бидејќи сигурно ќе мора да има две месечини. Оваа претпоставка беше точна како што можеме да видиме денес. Проблемот со таа теорија е што Јупитер немаше 4 месечини, но многу повеќе. На откритијата им требаше долго време, поради нивните мали димензии во споредба со другите месечини на другите планети.

До 18 август 1877 година, астрономот Асаф Хол, под притисок на неговата сопруга Анџелин Стикни, беше во можност да ги открие двата сателити во поморската опсерваторија во Вашингтон. Денес може да се види со аматерски телескоп помал од 20 см или повеќе. Денот на откривањето тоа беше поврзано со телескоп со отвор од 66 см.

Потекло на месечините на Марс

Куриозитети на месечините на Марс

За да се објасни можното потекло на месечините на Марс, постојат неколку теории. Еден од нив е оној што сугерира дека тие можат да потекнуваат од појасот на Астероид кој орбитира помеѓу Марс и Јупитер. Оваа теорија може да го олесни објаснувањето зошто тие ја имаат оваа неправилна форма.

Постојат и други теории кои ја зголемуваат можноста овие природни сателити да имаат потекло исто како што се случи со Месечината. Односно, постоело време кога тие биле дел од Марс и поради влијанијата на метеоритот се одвојувале од планетата за да останат околу неа.

Куриозитети

Орбити на месечините на Марс

Toе наведеме некои од најважните куриозитети што ги имаат месечините на Марс:

  • Фобос е одделен од Марс на 9.380 километри од центарот. Со секој век што поминува, станува сè поблизу до 9 метри до површината. Ова се должи на дејството на гравитацијата. Ова значи дека, во рок од 40 милиони години, Фобос завршува на судир со Марс.
  • За разлика од она што се случува со Месечината, овие сателити не ја рефлектираат сончевата светлина поради нивната големина. Ова значи дека во самракот, сè е во самракот и планетата нема никаков вид осветлување.
  • Месечината Деимос се повеќе се оддалечува од планетата Марс. Секој пат кога има подолга рута и треба подолго да се заврши целосната револуција. За неколку милиони години, Деимос повеќе нема да биде дел од Марсовиот систем. Ова ќе го направи лебдат астероид се додека не орбитира околу друга планета или не лута низ универзумот. Овие настани ќе го означат крајот на месечините на Марс.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за месечините на Марс и нивните куриозитети. Како што можете да видите, ништо не е вечно, и иако временската скала на универзумот нема никаква врска со човечката скала, постојат и алфа и омега.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.