месечината ореол

месечината ореол на небото

Од време на време, гледаме феномен наречен ореол околу Месечината или Сонцето, кој обично покажува блескав диск околу надворешниот обем на секоја ѕвезда. Генерално, феноменот е вообичаен во постудените региони во светот, како што се Антарктикот, Гренланд, Алјаска и Сибир, но може да се забележи и на други места со идеални климатски услови. На месечината ореол Може да укаже на одредени ситуации.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за лунарниот ореол, неговите карактеристики, потекло и што значи тоа.

Што е лунарниот ореол

месечината ореол

Во умерени атмосферски услови каде Овој феномен може да се забележи во умерените региони, може да се создадат лесни облаци кристализирани од студот, наречени цирусни облаци. Овој атмосферски феномен се јавува кога мали честички мраз се суспендирани во воздухот директно во тропосферата, а овие честички се прекршуваат кога добиваат сончева светлина, создавајќи спектар околу Месечината или сонцето.

Една од квалитетите на формирањето на прстенот што можеме да ја истакнеме е тоа што е блескаво, создавајќи ефект како да има своја „светлина“, која се состои од црвена (внатре во прстенот) и тегет од надворешната страна на прстенот. Ова. Меѓутоа, понекогаш се чини дека се формира цело виножито.

Бојата што вообичаено се гледа е бела, понекогаш достигнува целосно бледа нијанса поради позадинското осветлување што го создава бојата на небото. Физичките феномени кои го прават ова да се случи се рефлексии и прекршувања во ледените кристали.

Овие обично се формираат во највисоките облаци кои можат да се формираат во атмосферата, наречени Кир, Тие можат да достигнат висина од 20.000 метри. Да се ​​вратиме на прашањето за халоси, еден од најчестите халоси што најчесто се произведуваат е ореолот формиран од процесот на рефракција, што предизвикува светлината да помине низ шестоаголни кристали.

Видови лунарен ореол

ореол на месечината

Овој феномен обично се случува во тропосферата, најнискиот слој на атмосферата и каде што се случуваат повеќето временски настани на Земјата. Како тоа да не е доволно, голем дел од различните видови облачни слоеви кои постојат имаат тенденција да се формираат и акумулираат во овој слој.

Во последниве години, овој слој од атмосферата на Земјата претрпе одредени промени, станувајќи сè поладен во поголемиот дел од неговото проширување (високо 10 km). достигнувајќи -65º во повеќето области. Поради ова, честичките од прашина и ледените кристали имаат тенденција да се акумулираат во овој слој, суштинска состојка во формирањето на овие видови облаци.

Во случајот со ореолот, прстенот се формира кога месечевата светлина ќе успее да се прекрши низ мали кристали од мраз. Меѓутоа, ако ги споредиме со соларните ореоли, постои клучна разлика, бидејќи овој тип на ореол е видлив само кога облаците се доволно високи (блиску до сателитот).

Ако сите овие карактеристики беа присутни, би се формирал типичен хексагонален леден кристал, кој ќе ја отфрли месечевата светлина под агол на наклон од 22°, со што се формира целосен прстен со дијаметар од 44°.

Друга карактеристика што мора да биде задолжителна за да може да се набљудува оваа појава е тоа што Месечината мора да биде во фаза на полна месечина, бидејќи е тешко да се набљудува ореолот кога сателитот е во други фази.

Потекло и формирање

пола месечина

Познато е дека секој ореол, ореол или прстен на ирисот е оптички ефект кој произведува диск или прстен околу месечината (или сонцето) со iridescent карактер на надворешната страна на проекциониот диск, т.е. тонот на светлината. Се менува во зависност од аголот на гледање, овој ефект е сличен на она што се гледа на ЦД-а, ДВД-а кои се широко користени денес.

Зашилениот iridescent ефект е предизвикан од повеќе проѕирни површини на кои се воочуваат фазни промени и пречки од прекршување на светлината, издолжувајќи или скратувајќи ја брановата должина во зависност од аголот и растојанието на секој набљудувач од објектот.

Светлината проектирана во овој ефект на виножито е модулирана или градуирана на еден или друг начин поради пречките што се јавуваат кога светлината поминува, исто така, во зависност од аголот на гледање, различни бои ќе се проектираат на повисоки или помали интензитети, создавајќи го опишаниот ефект. Тие се, како што веќе беше наведено, процес сличен на изгледот на виножитото.

Најдобрите места за набљудување на лунарниот ореол тоа се Алјаска, Атлантида, Гренланд и северна Скандинавија, како и северните региони на Русија и Канада (во близина на Северниот Пол). Меѓутоа, научно гледано, оваа појава може да се согледа секаде, се додека постојат соодветните атмосферски услови. Дури и таму каде што има невреме.

Честичките мраз во облаците, во регионот на тропосферата, кога се во суспензија создаваат опсег на бои околу Месечината или Сонцето во зависност од ситуацијата. Вообичаено, црвените тонови се забележуваат во внатрешната област на прстенот и зелените или синкавите во надворешната област. На некој начин може да биде како полно виножито, односно тркалезно.

Најчестите лунарни ореоли се жолтеникави, а во некои случаи и бели. Формирана е од копнени региони или од други планети со атмосфера. Оптичкиот ефект е рефлексија и прекршување на светлината, преку веќе посочените мали кристали, кои ги сочинуваат облаците со голема надморска височина од типот на цирус (т.е. оние облаци на голема надморска височина со мали кристали).

Услови за појава на лунарниот ореол

Во секој случај, ореолот претставува ретка прозрачна појава бидејќи мора да се исполнат неколку услови, како на пример дека мора да има студена и блескава атмосфера, како и доволно кристали за да се одврати светлината.

Интензитетот на месечевата светлина, во зависност од нејзината положба, се зголемува или намалува, што објаснува зошто секој набљудувач перцепира различна слика од својата позиција, секој човек. Дефлексиите на светлината кога минува низ или удира во стаклото sи се манифестира во повеќе насоки, и собирањето на сите овие отстапувања го формира проектираниот прстен.

Ниските температури потребни за формирање на ореол логично влијаат на времето до одреден степен, па се објаснува дека ореолот укажува на промена на околината. Од друга страна, истите детали за обичната настинка може да укажуваат на одредени ефекти врз здравјето на некои луѓе, можноста да предизвикаат респираторни заболувања или слично.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за лунарниот ореол и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.