Медицински

медицински

Климатските промени предизвикуваат зголемување и на појавата и на фреквенцијата на метеоролошките појави од извонреден опсег. Ова значи дека разни феномени како торнада и урагани ќе се појават со поголема фреквенција што ќе предизвика катастрофи, суши со подолго траење и поплави со поголемо влијание. Денес ќе разговараме за тоа што а медицински и каде се формира. Станува збор за псевдо-ураган кој се формира во Средоземното Море и е насочен кон Грција.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за тоа што е медикамент и какви ефекти ќе има.

Што е тоа медицинско средство

медицинска грција

Зборот медицински потекнува од англискиот медитерански ураган. Тоа значи ураган на Медитеранот. Сепак, тој не е ураган сам по себе, но сепак може да има многу слични ефекти. Есенската сезона е идеална за нивно формирање бидејќи има поволни услови во животната средина за тоа да се случи.

Грција е мета на лекови и се подготвува да ја прими силата на тропска бура што ќе заработи пари на западните јонски острови. Оваа бура се крсти со името Јанос и се карактеризира главно со урагански ветрови и обилни дождови што можат да предизвикаат формирање на поплави. Брзината на ветерот може да предизвика прекини на електричната енергија во одредени области каде што ветровите се најсилни. Некои налети на ветер се посилни и очекувани ќе имаат брзина од 200 км / ч. Во однос на врнежите, количини од помеѓу 200 и 400 литри на метар квадратен се очекуваат за неколку часа.

Идеално, луѓето кои се најблиску до реките и потоците треба да најдат алтернативно сместување за да избегнат страдање од последиците од можните поплави. Од друга страна, остатокот од граѓаните треба да ги ограничат непотребните патувања за да избегнат големи несреќи. Медицината Јанос се смета за тропска бура и слична на ураган. Сепак, има интензитет, продолжување и времетраење слични на вистински ураган. Иако научниците се обидуваат да ги предвидат што е можно повеќе ефектите на интензитетот, текот на овој циклус не може да се предвиди со точна прецизност.

Најчести екстремни временски настани

медитеранска тропска бура

Како што споменавме бројни написи, фреквенцијата и интензитетот на појавите со извонреден опсег ќе бидат сè почести. заради ефектите од климатските промени. За да се формира ураган, потребни се тропски води така што производството на вода ќе биде доста високо и тоа се случува при формирање на овие циклони при формирање на облаци. Зголемувањето на температурите во Средоземното море се должи главно на глобалното затоплување. Ова зголемување на глобалните просечни температури ќе предизвика разлики во временските модели. Така ќе се формираат поекстремни метеоролошки појави и со поголем интензитет отколку што сме навикнале.

Не е прв пат да има медицински препарати на овие простори. Во 1995 година, овие циклони се појавија за прв пат во Грција. Сепак, познато е дека поради климатските промени овие метеоролошки појави станаа сè почести во последниве години. Друга слична бура ја погоди Грција во 2018 година. Овде можеа да се забележат поплави во кои загинаа 25 лица, а стотици останаа без домови. Бурите се нарекуваат медицински бидејќи е кратенка од медитеранскиот ураган.

Јанос се очекува да погоди во два бранови. Првиот обично е најмоќен тука, доаѓа натоварен со влажност. Вториот би бил како последователен потрес од земјотрес. Седум од регионите во западна Грција се оние кои биле во состојба на готовност пред невремето. Властите се тие кои одлучуваат подоцна без да го стават во состојба на готовност поширокиот регион Атина, Атика и Коринт.

Медицински услови за обука

карактеристики на медицински

За да се развие еден вид тропски циклон, потребно е умерено море со слаба смолкнување и релативно влажна средина. Знаеме дека Средоземното Море, со оглед на неговата географска ширина и географска средина, не е море што ги исполнува условите за формирање на овој вид метеоролошки систем. Меѓутоа, доколку се појават некои услови, особено во овој период од годината, може да се понудат овие неопходни услови за развој на суптропски циклон. Овие циклони се еден вид хибриди помеѓу тропските и не-тропските циклони.

Во случајот на Јанос има слаб џеб на ладен воздух на висина. Бидејќи има орографија со мала површина, овие услови беа во можност да започнат процес на конвекција. Преку процесот на конвекција, се одвива формирање на циклон кој добива карактеристики на тропски циклон. Споменавме и претходно, Не е прв пат во овој регион да се формираат циклони од овој тип. Тие обично се произведуваат во просек од 1 или 2 годишно и обично се нарекуваат медикани.

Со оглед на интензитетот и условите за обука на Ианос, ова ќе биде специјален лек.

Како се формира ураган

За да се формира ураган, мора да има голема маса на топол и влажен воздух (обично тропскиот воздух ги има овие карактеристики). Овој топол и влажен воздух го користи ураганот како гориво, од таму до таму се формираат, нормално, во близина на Екваторот.

Воздухот се издига од површината на океаните, оставајќи ја најниската област со помалку воздух. Ова создава зона на низок атмосферски притисок во близина на океанот, бидејќи има помалку воздух по единица волумен.

Во глобалната циркулација на воздухот околу планетата, воздушните маси се движат од каде има повеќе воздух до таму каде што има помалку, односно од области со висок до низок притисок. Кога воздухот околу областа што е оставен со низок притисок се движи да го пополни тој „јаз“, тој исто така се загрева и се крева. Бидејќи топлиот воздух продолжува да се крева, околниот воздух ротира за да го заземе своето место. Кога воздухот што се крева се лади, бидејќи е влажен, создава облаци. Како што поминува овој циклус, целиот облак и воздушен систем ротира и расте, поттикнат од океанската топлина и водата што испарува од површината.

Сите овие услови на животната средина предизвикуваат глобално затоплување на климатските промени.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е медикан и какви се неговите ефекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.