Mauna loa

Mauna loa

Меѓу најголемите и најпознати вулкани на нашата планета го имаме Mauna loa. Тој е еден од вулканите кој се наоѓа заедно со уште 4 други кои припаѓаат на хавајските острови. Името на хавајски јазик значи долга планина. Бидејќи има неколку интересни карактеристики и огромна големина, тој се смета за најголем вулкан на Земјата. Сепак, тој е само најголем по површина и волумен, бидејќи има и други вулкани како што е Мауна Кеа што е повисока.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, ерупции, формирање и iosубопитност на вулканот Мауна Лоа.

клучните карактеристики

Некои од приказните околу овој вид вулкан потекнуваат од античките Хавајци. Овие популации го сметале овој вид вулкан како свет елемент. Се смета за најголем вулкан на Земјата од сега површина од околу 5271 квадратни километри и ширина од околу 120 километри. Поради овие големи димензии можеме да видиме како ја опфаќа скоро целата половина од областа што припаѓа на островот Хаваи.

Не само што е вулкан кој се смета за голем, туку е и висок. Иако има и други вулкани кои исто така спаѓаат во истата мрежа на вулкани кои постојат околу Хавајските острови, ова е еден од најголемите. Надморска височина Има надморска височина од приближно 4170 метри. Овие димензии заедно со површината и ширината прават вкупен волумен од околу 80.000 XNUMX кубни километри. Затоа, тој е најголемиот вулкан на Земјата според ширина и волумен.

Познат е по тоа што е вулкан од типот на штит кој има уникатни карактеристики. Има континуирано поголеми текови кои произлегуваат од античките вулкански ерупции. Тоа е вулкан кој се смета за еден од најактивните на Земјата. Од своето формирање, тој имал скоро континуирани вулкански ерупции, иако не премногу моќни. Во основа, тој е составен од повисоки и ја има основата на таа активност и нејзината близина кај човечката популација. Ова го прави вклучен во проектот „Вулкани на декадата“, што го прави предмет на континуирано истражување. Благодарение на овие истраги, има многу информации за тоа.

Тој е во форма на купола и неговото име потекнува од калдерата наречена Мокушвеовео. Оваа калдера има длабочина од 183 метри. Има 4 кратери на слегнување кои се формираат со колапс на површината лоцирана над вакуумската комора. Кратерите имаат имиња и се следниве: Луа Хохону, Луа Хоу, Луа Похоло и Саут Пит. Првите две се наоѓаат југозападно од калдерата.

Формирање на вулканот Мауна Лоа

Знаеме дека овој вулкан е втор најмлад во групата Хавајски острови. Знаеме дека овие острови се создадени поради движењето на тектонските плочи. Поточно, тоа беше предизвикано од движењето на пацифичката плоча над жешко место. Тоа се случи пред приближно 30 милиони години за време на Елига на олигоцен.

На почетокот, Mauna Loa започна како морски вулкан приближно помеѓу 600.000 илјади години и пред 1 милион години. Сепак, не е познато со сигурност дали овие податоци се целосно точни. Можно е да се формира малку пред или малку по споменатиот. Она што е познато е дека имало континуирани и пролонгирани ерупции што предизвикале консолидирање на лавата се додека не се појави од дното на океанот. Излезе од океаните пред околу 400.000 100.000 години, иако стапката на раст се забавува од последните XNUMX XNUMX години.

Од записите е познато дека оваа вулканска активност била многу поинтензивна за време на раните фази од нејзиниот живот. Како што старееше, можеше да покрие многу поголема површина, но растот забави. Позната е течечката лава на Мауна Лоа дозволи да се генерира голема површина околу неговиот кратер. Ова е карактеристично за вулканите од типот на штит кои генерираат голема платформа околу нив.

Покрај тоа, еден од основните аспекти во формирањето на Мауна Лоа беше притисокот на водата врз овој вид вулкан. И, тоа е дека кога се развиваат под вода, познато е дека притисокот на водата ги спречува да се здобијат со голема висина. Откако врвот ќе стигне до површината на океанот, тие се ослободуваат од притисокот на водата. Тогаш е кога ќе бидат во можност да генерираат насилни вулкански ерупции за да доживеат нови фази на раст. Најголемата фаза на раст на Мауна Лоа од нејзиното формирање е да ја достигне површината на океанот. Сепак, познато е дека денес овој вулкан сè уште е во фаза на формирање на класичен вулкан штит.

Ерупции на Мауна Лоа

Ерупции на Мауна Лоа

Во моментов нема запис за ерупциите што се случиле пред пристигнувањето на Европејците во оваа област. Сепак, постојат бројни научни студии кои идентификуваат прилично долга историја на ерупции. Како што споменавме претходно, таа е повеќе фокусирана на попрогресивни и помалку интензивни ерупции. Се смета дека првата ерупција датира пред милион години и оттогаш разни настани на ерупција беа оние што предизвикаа таа да добие поголема површина, обем и висина.

Познато е дека 98% од површината на вулканот е составена од лава што беше исфрлен од внатрешноста на оџакот пред околу 10.000 XNUMX години. Ова е она што го прави еден од најмладите во целиот хавајски ланец. Ерупциите ги следи глобалниот вулканизам на институцијата Смитсонијан и изброја најмалку 109 потврдени ерупции. Првата ерупција датира од 1843 година и оттогаш тој го протера материјалот од внатрешноста околу 35 пати. Повторно упатуваме дека тој е познат по тоа што е активен, но со не премногу интензитет. Сумирајќи, може да се каже дека Мауна Лоа еруптираше еднаш на секои 6 години.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вулканот Мауна Лоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.