Мауна Кеа

највисокиот вулкан во светот

Знаеме дека на нашата планета има бројни видови вулкани со уникатни карактеристики и дека повеќе од еден може да н surprise изненадат. Еден од нив е Мауна КеаНа Тоа е највисокиот врв во државата Хаваи и тоа е вулкан кој, ако се земе од својата основа како почетна точка, се смета за највисок вулкан во светот. Ако го изброиме од ова место, го надмина дури и Монт Еверест.

Затоа, ние ќе го посветиме овој напис да ви ги каже сите карактеристики, потекло и ерупции на вулканот Мауна Кеа.

клучните карактеристики

ерупции на лава

Името Мауна Кеа доаѓа од Хаваи и значи бела планина. Тоа е еден од најстарите вулкани што го сочинуваат овој остров. Тоа е четвртиот најстар и се смета за свет вулкан од домородците на Хаваи. Тоа е вулкан каде можете да најдете голема биолошка разновидност и екосистеми составени од природни живеалишта на флората и фауната, така што има голема културна и природна важност. Се смета за прибежиште за голем број локални видови и не е важно само на Хаваите, туку и низ целиот свет.

Еден од куриозитетите по кои се издвојува вулканот Мауна Кеа е затоа што има поголема надморска височина од Монт Еверест. Се смета за највисок вулкан во светот се додека се смета висината од неговата основа.

Тој е класифициран како заспан вулкан. Се наоѓа во северно-централниот дел на островот лоциран во средината на Тихиот Океан. Поголемиот дел од неговата маса е с under уште под вода, поради што Монт Еверест често се нарекува највисок. Од дното до врвот на морското дно, висока е повеќе од 9.000 метри, но точната бројка не е јасна. Се проценува дека неговата висина се движи помеѓу 9.330 и 9.966 метри, или дури и повеќе од 10.000 метриНа Според Геолошкиот завод на Соединетите држави, тој е 4.205 метри надморска височина. Неговиот волумен е приближно 3.200 кубни километри.

Тоа е вулкан во форма на штит со врв на планина покриен со снег. Да, иако Хаваите не се место поврзано со студ, Мауна Кеа има ледена покривка и, во текот на зимските месеци, бележи снежни врнежи (оттука и името). Овие карактеристики го прават популарна дестинација за практиката на спортови како што се скијање и сноуборд. Поради својата висина, пејзаж, чист воздух и оддалеченост од големите градови, беа инсталирани телескопи и опсерватории.

Формирање вулкан Мауна Кеа

мауна кеа

Зборуваме за заспан вулкан кој може да се разбуди во секој момент. И дали скоро сите неактивни вулкани можат да се разбудат во секое време и повторно да влезат во циклус на ерупции.

Мауна Кеа е проценета дека е стара околу 1 милион години. Како вулкан -штит, тој е формиран речиси целосно со акумулација на неколку слоеви на високо течна лава, истурајќи во сите правци, формирајќи нежни падини и широки форми. Сепак, лавата во овој случај е многу вискозна и се формира стрмна падина. Поточно, се вели дека бил во резервна состојба бидејќи влегол во фаза на промени, а неговата еруптивна активност е намалена пред повеќе од 400 години. Сепак, како и секој заспан вулкан, може да се разбуди во секое време.

Неговото потекло е жешка точка на Хаваи, област со висока вулканска активност. Пацифичката плоча се лизга покрај оваа точка, каде што се зголемува магмата на базалтниот состав, ја уништува океанската кора и се појавува во форма на лава за време на ерупцијатаНа Во оваа смисла, Мауна Кеа започна како подводен вулкан, с success додека последователните слоеви на ерупција на лава не се преклопуваат и му ја даваат сегашната форма. Поголемиот дел од неговата структура е изградена во плеистоценот.

Пост-штитните активности започнаа пред повеќе од 60,000 години; до 300,000 години, по што почна да се истура алкален базалт.

Ерупции на Мауна Кеа

вулкан мауна кеа

Последен пат Мауна Кеа еруптираше пред 4.500-4.600 години. Беше многу активен во фазата на штитот пред околу 500.000 години, и откако стигна до фазата на задниот штит, активноста стана потивка с until додека не стана заспан вулкан.

Има неколку потврдени случаи на историски ерупции; односно околу шест, од кои сите се случиле пред обичната ера.Пред околу 4.000-6.000 години, 7 отвори може да еруптирале и претставуваат некои од поновите ерупции. Последниот настан несомнено произведе неколку конуси и отвори за гребење на северната и јужната страна во одреден момент во холоценот.

Геологијата

Мауна Кеа е еден од петте жешки вулкани што го сочинуваат Големиот остров на Хаваи и е најголемиот и најмладиот остров во Хавајскиот император Симаунт синџир. На својот врв, вулканот Мауна Кеа не е видлива калдера, туку серија конуси составени од пепел и пемза. Може да се замисли дека има вулкански кратер на врвот на планината, кој бил покриен со талог од последователната вулканска ерупција.

Вулканот Мауна Кеа има волумен од повеќе од 3,200 квадратни километри и неговата маса е толку голема што, заедно со соседниот вулкан Мауна Лоа, создаде депресија во океанската кора длабока 6 километри. Вулканот продолжува да се лизга и да се компресира под него со брзина помала од 0,2 мм годишно.

Мауна Кеа е единствениот вулкан на Хаваи со силна глацијација, вклучително и глацијален јазик и глацијација. Слични ледни депозити може да постојат на Мауна Лоа, но овие депозити се покриени со подоцнежни текови на лава. Иако Хаваите се во тропските предели, пад на температурата за 1 степен во текот на различните ледени доба доволно е да го задржите снегот на врвот на планината цело лето, со што ќе формирате ледена покривка. Имало три глечери во последните 180.000 години, што се нарекува Пехакулоа.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за вулканот Мауна Кеа и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.