Математиката предвидува шесто масовно истребување на видовите до 2100 година

Со текот на годините, историјата на нашата планета претрпе големи промени. Некои биле благи и умерени, а други биле многу груби и агресивни. Некои од нив имаа врска со истребување на многу видови. Но, зошто имало прилики кога многу видови масовно исчезнале? Даниел Ротман, професор по геофизика на Одделот за атмосферски и планетарни науки на МИТ, Институт за технологија во Масачусетс, ја искористи математиката за да одговори на ова прашање.

Според предвидувањата, во 2100 година океаните ќе складираат вкупно 310 гигатони јаглерод диоксид. Еден гигатон е ист како 1.000.000.000.000 килограми (еден трилион). Доволно е да се активира веројатноста за масовно истребување ако не се стори ништо за да се запре. Ова е заклучокот до кој дојде Ротман со оглед на нарушувањата на јаглеродот во последните 542 милиони години.

Користење математика за предвидување на иднината

истребување видови минати милиони години

En анализи на последните 542 милиони години, може да се набудува 5 големи масовни истребувања се случи. Едно нешто што на сите им е заедничко е големите нарушувања на јаглеродот. Тие влијаеја и на океаните и на атмосферата. Покрај тоа, како што е наведено, овие нарушувања траат милиони години, предизвикувајќи истребување на многу видови. Во случај на морски видови, до 75% од нив.

Професорот по геофизика на МИТ му ја претстави на списанието Science Advances, математичка формула со која успеа да ги идентификува праговите на катастрофата. Ако се надминат тие прагови, шансите за масовно истребување се многу големи.

Одраз во нашите денови

За да се постигнат овие заклучоци, беа изучувани 31 изотопски настан од последните 542 милиони години. Критичната стапка на нарушување на јаглеродниот циклус и нејзината големина беа поврзани со големината на временската рамка на која се прилагодуваат алкалноста на океанот и климатските промени. Ова е граница за да се спречи закиселување на овие двајца.

концентрација на јаглерод диоксид врз еволуцијата на планетата

Кога е надминат еден од овие два прага, забележано е дека следат големи истребувања на видови.. За промени во јаглеродниот циклус што се јавуваат во текот на подолг временски период, изумирање се јавува доколку овие промени се појават со побрза брзина од можноста на медиумите да се прилагодат. Нешто што го рефлектира она што се случува во наше време. Каде што вредностите на јаглерод диоксид вртоглаво се зголемуваат, а климата се менува со пребрзо темпо, зборувајќи според временските рамки.

Спротивно на тоа, за удари што се случуваат на пократки временски рамки, стапката на промени на јаглеродниот циклус не е важна. Во овој момент, она што е релевантно е големината или големината на промената, што ја одредува веројатноста.

Пристигна во 2100 година

Ротман рече дека ќе бидат потребни околу 10.000 години за целосно да се развие овој феномен. Но, многу е можно штом дојде ситуацијата, планетата да влезе во непозната територија. Тоа е навистина проблем. „Не сакам да кажам дека феноменот се јавува следниот ден“, рече тој во изјавата. „Велам дека, ако не се контролира, јаглеродниот циклус би се преселил во царство кое веќе нема да биде стабилно и дека би се однесувало на начин што ќе биде тешко да се предвиди. Во геолошкото минато, овој вид на однесување е поврзан со масовно истребување. '

животинско-свест6

Истражувачот претходно работел на крајот на истребувањето на Пермјан. Најтешката епоха во историјата на Земјата со повеќе од 95% од видовите, видел силен пулс на јаглерод во голема мерка. Оттогаш, многу разговори со пријатели и луѓе околу него го стимулираат да го направи ова истражување. Оттука, како што и самиот вели „Седнав еден летен ден и се обидов да размислам како некој може да го проучува ова систематски“. Она што се случи пред милиони години, окупирајќи големи временски размери, во нешто што денес се чини дека зафаќа само неколку векови.

Нашата планета има рамнотежа. Било да е тоа температура, клима, загадување, нивоа на јаглерод итн. Се чини дека е воспоставена рамнотежа, која се менува побрзо од кога и да било порано. Дали ќе можам да запрам? И ако не, како би можеле да објасниме дека сè уште не сме го запреле и го гледаме како пристигнува?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.