масовни истребувања

диносаурусите

Нашата планета има повеќе од 4.500 милиони години еволуција. За сето ова време имаше различни промени кои предизвикаа многу видови да го извршат нивното исчезнување. Овие периоди на масовни истребувања тие не се ништо ново за планетата земја. Овие елементи кулминираа во практично сите видови присутни во тоа време.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за масовните истребувања, нивните карактеристики и важноста што ја имале за историјата на планетата.

Што се масовни истребувања

светски масовни истребувања

На прво место, прво мора да знаеме дека еден вид исчезнува кога никаде на планетата нема останати примероци кои можат да се размножуваат и да остават потомство. Сега, масовните изумирања се еден од трите видови на истребувања што постојат. Ајде да видиме овде како се нарекуваат и кои се нивните разлики:

  • Истребување во позадина: тие се јавуваат случајно во сите биоми и постепено исчезнуваат.
  • Масовни истребувања: резултира со драматично намалување на бројот на видови кои населуваат географска област и се јавуваат во одреден временски период.
  • катастрофални масовни истребувања: тие се јавуваат моментално на глобално ниво, и како резултат на тоа, биолошката разновидност на видовите драстично се намалува.

Причини за масовно истребување

масовни истребувања

Откако ќе го прочитате претходниот дел, можеби се прашувате зошто се случуваат масовни истребувања или што предизвикува масовно исчезнување на видовите. Постојат многу причини зошто видовите исчезнуваат, но еве неколку од нив.

биолошки причини

Тука тие влегуваат во игра карактеристиките на видот и можниот ендемизам и конкуренција меѓу нив. На овој начин, одредени видови, особено инвазивните видови на нивната територија, можат да ги преселат другите и да ги доведат до исчезнување. Често исчезнувањето на позадината се случува поради овие типови на причини.

еколошки причини

Еколошките причини вклучуваат: промени во температурата, промени во нивото на морето, промени во биогеохемискиот циклус, движење на плочите, тектоника на плочи, итн. Во овој случај, ако видот не може да се прилагоди на новите услови за живот, тој е осуден на истребување. Од своја страна, вулканската активност е исто така дел од еколошките причини кои често доведуваат до масовно изумирање.

вонземски причини

Не мислиме на марсовци или НЛО, туку на удар на астероиди и метеорити на површината на Земјата. Во конкретниов случај, изумирањето се случило за време и по ударот, бидејќи по ударот предизвикале промени во составот на атмосферата, меѓу другите ефекти. Поради вакви причини, се случија катастрофални масовни истребувања, исто како што се верува дека се случило истребувањето на диносаурусите.

вештачки причини

Тие се оние причини кои се целосно предизвикани од човечкото однесување. На пример, земјоделство, рударство, вадење нафта и шумарство, загадување на животната средина, воведувањето на егзотични видови, ловот и трговијата со диви видови и глобалното затоплување се дел од еколошките проблеми што ги воведува луѓето во екосистемите кои несомнено ќе доведат до исчезнување на видовите.

Масовни истребувања во историјата на Земјата

метеорит

Можете ли да замислите колку масовни истребувања се случиле низ историјата на Земјата? Се разбира, имаше пет масовни истребувања. Дури и многу научници велат дека доживуваме шесто масовно истребување. Во овој дел ќе ви кажеме во кој геолошки период, колку долго и зошто се случило секое масовно истребување.

Ордовицинско-силурско изумирање

Првото масовно истребување се случило пред околу 444 милиони години. Се проценува дека траел помеѓу 500.000 и 1 милион години, така што повеќе од 60% од видовите исчезнале. Постојат неколку теории за тоа што го предизвикало ова истребување, а најсилната тврди дека експлозијата на супернова предизвикала промени во нивото на морето и озонската обвивка.

Девонско-јаглеродно истребување

Тоа се случило пред околу 360 милиони години и повеќе од 70% од видовите исчезнале. Настанот на истребување, кој траеше 3 милиони години, се смета дека започнал со ерупција на обвивки од мантија, облаци длабоко под Земјината кора кои потекнуваат од жариштата и вулканските појаси.

Пермско-тријаско истребување

Овој настан се случил пред околу 250 милиони години и траел милион години. на рамнотежа, 95% од морските и 70% од копнените видови исчезнаа. Точната причина е непозната, но се проценува дека можеби е предизвикана од вулканска активност, гасови ослободени од јадрото на Земјата и удари од астероиди.

Тријаско-јура изумирање

Пред 260 милиони години, овој милион-годишно масовно истребување збриша 70% од видовите. Теориите кои објаснуваат зошто вклучуваат распад на Пангеа и последователни вулкански ерупции.

Креда – терциерно изумирање

Тоа се случило пред 66 милиони години и е можеби најпознатиот настан на масовно истребување, бидејќи изумреле видовите диносауруси кои ја населувале земјата. Постојат повеќе теории за да се објасни зошто, главно засновани на високата вулканска активност и влијанието на големите астероиди. Особеноста на овој настан е што ги уби не само диносаурусите, но на повеќе од 70% од видовите, и тоа траеше само околу 30 дена.

Холоценско масовно истребување или шесто масовно изумирање

масовно истребување на животни

Овој конкретен настан предизвика многу контроверзии, не само затоа што ќе се случи веднаш, туку затоа што неговите причини се едноставно измислени. Фактот е дека стапката на исчезнување на видовите се зголемува од развојот на човековата активност, на пример, цицачите исчезнуваат со брзина 280 пати поголема од нормалната. Покрај тоа, се проценува дека видовите кои исчезнале во последните два века (200 години) треба да исчезнат во рок од 28.000 години. Со оглед на ова, уште појасно е дека се соочуваме со шесто масовно исчезнување.

За да го комплетираме нашето разбирање за овие масовни истребувања во историјата на Земјата, подолу дадовме временска рамка за масовни истребувања.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за масовните изумирања и нивните реперкусии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)