Масивните поплави во Европа ќе бидат почести до крајот на векот

Скандинавски брег

Одмрзнувањето е проблем што на крајот ќе влијае на сите нас, особено на оние кои живеат на нискостеблести острови или на крајбрежјето. Во конкретниот случај на Европа, има околу 5 милиони луѓе кои до крајот на векот ќе имаат поголем ризик да страдаат од последиците од огромните поплави, според студијата објавена во списанието »Земјината иднина».

Овие видови на катастрофи, кои се случуваат еднаш на 100 години, може да се случува годишно ако продолжат да испуштаат стакленички гасови како што правиме во моментов.

Студијата, која е подготвена од меѓународен тим истражувачи од Грција, Италија и Холандија и која е водена од Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија, открива дека зголемувањето на фреквенцијата на потенцијално оштетување на поплавите веројатно ќе ги истурка сегашните заштитни структури над нивните граници на проектирање, толку многу од крајбрежните области би биле изложени.

Северноевропските, медитеранските и црноморските региони ќе доживеат најголемо зголемување на масивните поплави, до тој степен што, ако досега тие се случуваа еднаш на секои век, до 2100 година тие би можеле да се случуваат неколку пати годишно.

Потопен пат

Поплавите ќе бидат се почест проблем.

Марта Маркос, истражувач на Медитеранскиот институт за напредни студии на Шпанија, истакна дека бројот на луѓе кои живеат во области со опасност од поплави може да се искористи за да се утврди големината на влијанието што овој проблем го има врз општеството и економијата, што може да помогне во развој на подобри стратегии за адаптација.

И тоа е дека, во најлош случај, ако емисиите на стакленички гасови продолжат да се зголемуваат, нивото на морето на европските брегови би се искачило просечно 81 сантиметар, влијаејќи на околу пет милиони Европејци. Имајќи го ова предвид, важно е, како и итно, да се преземат мерки за да се избегне катастрофа.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.