Мапа на ризик од пожар во Шпанија

Мапа за ризик од пожар

Еден од проблемите со кои нашата земја мора да се соочува секоја година е оној на пожарите. Според невладината организација WWF Шпанија, годишно се произведуваат просечно 16500, и скоро 90% се вештачки изработени.

Истражувачите од CSIC, Универзитетот во Леида и Универзитетот во Алкала, создадоа А. мапа за ризик од пожар во која можете да имате проценета идеја за тоа кои заедници најверојатно ќе бидат место на несреќа.

Мапата е резултат на анализа на податоците на повеќе од шест илјади општини на голем дел од територијата (Само архипелагот Канар и Навара беа исклучени дека немаат доволно податоци) помеѓу 1988 и 2000 година. Научниците користеа 60% од добиените информации за да го калибрираат моделот и 40% за да го потврдат; со сè е добиена многу извонредна сигурност: 85%.

Областите со најголем ризик се оние каде климата е посува и потопла во текот на летото, како на пример во регионот на Медитеранот, различни делови од внатрешноста и особено во Галиција.

Шумски пожар

Иако луѓето предизвикуваат најмногу пожари годишно, овој фактор не бил земен предвид во овој модел, според истражувачите. Сепак, Мора да знаете дека има луѓе кои се невработени кои на пожарот гледаат како на работа; Ова може да биде една од причините зошто треба да видиме како се случуваат овие катастрофи.

Пожарите се нешто природно за екосистемот, бидејќи го одржуваат балансиран. Но, како и во сè, ексцесите се многу штетни и не треба да бидат предизвикани затоа што кога тоа ќе се случи, според WWF, Изгорена е 60% од погодената област. А, тоа може да значи горење на хектари шума како последица на голема емисија на јаглерод диоксид во атмосферата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.