Мапа на ветерот на Земјата, хипнотичка и интерактивна мапа на времето

Мапа на ветерот на Земјата

Слика добиена од мапата на ветерот на Земјата

Нова компјутерска апликација, Earth Wind Map, видлива на Интернет и достапна за сите корисници, ни овозможува да набудуваме на визуелен, естетски убав начин и што е уште поважно, ажурирани податоци за ветровите струи што се случуваат низ низ целата планета.

Националната служба за глобална временска прогноза на САД (GFS) е задолжена за следење на времето. Време во светот. Тоа е непроценливо складиште на информации, но неговите податоци, прикажани на дијаграмите Дневен сјај од нумеричко потекло, тие не се најлесниот начин да ги визуелизирате без да имате диплома за метеорологија.

Ова е местото каде што може да помогне мапата на ветерот на Земјата. Овој ги зема GFS податоците за ажурирање на секои 3 часа и пренесување на динамична мапа. Резултатот е многу визуелна и привлечна претстава за ветрови струи кои се произведуваат на планетата скоро во реално време.

Која е мапата на ветерот на Земјата?

Камерон Бекарио, инженер за програмирање GFS, создаде ротирачки и зголемен свет што обезбедува визуелизација на временските услови предвидени за Земјата. Се ажурира на секои три часа благодарение на суперкомпјутер. Оваа репрезентација (Мапа на ветерот на Земјата) Може многу да ни помогне полесно и визуелно да го толкуваме времето. Дури и точни податоци за интензитетот и насоката може да се набудуваат во дадена точка.

Како и картите за ветрови, специфични за САД, создадени од Фернанда Виегас и Мартин Ватенберг на почетокот на минатата година, мапата на ветерот на Земјата е интерактивна. Со кликнување на земјината топка и влечење, картата ќе се ротира по својата оска и по неколку секунди податоците ќе се појават рефлектирани во форма на линии на меандрирање.

Нежните ветрови ќе бидат претставени како тенки жици од зелена боја и силните ветрови ќе бидат претставени со линии во длабоко жолто, додека посилните струи ќе бидат претставени со црвена боја.

За да го навалите или ротираме глобусот, мора да кликнеме со глувчето во одредена точка и без да го ослободиме копчето, да се движиме во правецот во кој сакаме да го навалиме или ротираме. За да зумирате, треба само двапати да кликнете на точката што сакате да ја зголемите.

На кратко, зборуваме за многу комплетна алатка, бидејќи таа користи нумерички податоци од различни извори на метеоролошки информации, ажурирани на секои три часа, што резултира во многу визуелна сфера што не само што покажува глобални податоци но и локализиран.

Оваа алатка, незамислива пред неколку години, е уште една помош за познавање и толкување на метеоролошките информации, особено за помалку специјализираните loversубители на оваа комплексна наука.

Повеќе информации: Инфографикот одразува шеесет години торнада во Соединетите државиАнтициклонот како дробилката на облацитеНајниската температура досега забележана на земјата

Фуентес: Земја.nullschool


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.