Мапа го покажува загадениот воздух што го дишеме

Загадување на околината

Како што се зголемува популацијата, така се зголемува и побарувачката на енергија, што не би претставувало сериозен проблем за нашето здравје доколку се определиме за обновлива енергија, но, бидејќи тоа не е така, воздухот што го дишеме не е чист како што може да бидеме .мислам.

Порталот AirVisual разви интерактивна 3Д мапа на Земјата каде што можете да ги видите движењата на струите на загадување особено земјите од светот.

Мапата е многу едноставна и интуитивна за употреба. Можете да ја видите насоката на суспендираните честички, кои не се ништо повеќе од цврсти и течни честички предизвикани од човечка активност, што се дава со промените на воздушните струи. Овие се исто така претставени на картата.

Можете да го проширите и да кликнете на одредена област за да дознаете кои нивоа на загадување се на тоа специфично место. Ако станува збор за регион обележан со црвена боја, тоа значи дека во овој момент се постигнати многу високи нивоа; Од друга страна, ако е обележано со сино, тоа ќе значи дека воздухот е прилично чист.

Слика - слика од екранот

Дишењето загаден воздух има здравствени последици. Меѓу другите последици, ако сме изложени на високо ниво, можеме да имаме многу проблеми, бидејќи контаминацијата може:

 • Влоши кардиоваскуларни и респираторни заболувања.
 • Скратете го очекуваното траење на животот.
 • Предизвикајте забрзано стареење на белите дробови, со што се зголемува ризикот од рак.
 • Зголемете ги респираторните инфекции и болести.
 • Предизвикајте проблеми со очите.

Според Светската здравствена организација (СЗО), 92% од светската популација дише загаден воздух, што убива три милиони луѓе секоја година. Од оваа причина, многу е важно да се обложувате на обновливи енергии, кои се многу почисти и поштетни. Инаку, бројот на смртни случаи веројатно ќе се зголеми со зголемувањето на светската популација.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.