Равенки на Максвел

максиловни равенки

Низ историјата имало бројни научници кои дале огромен придонес во науката што предизвика огромен напредок. Ова е случај на шкотскиот физичар ејмс Клерк Максвел. Овој физичар ја формулира класичната теорија на електромагнетизмот со намалување на фактот дека светлината е направена од електрични и магнетни полиња кои се шират континуирано низ просторот. Сите овие одбивања беа воведени во Равенки на Максвел да ја рефлектирате и демонстрирате вашата теорија. Оваа теорија доведе до предвидување на постоењето на радио бранови и радио бранови.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите биографии, историски подвизи за равенките на Максвел.

Биографија на Максвел

добар научник

Имајте на ум дека сите научници започнуваат од работата направена од други минати научници. Оваа изрека е изразена од tonутн во фразата на „Сите научници работат на рамениците на гиганти“. Ова значи дека повеќето подвизи се прават благодарение на работата што таа претходно ја направила на други научници. Овој факт е особено точно во случајот на Максвел, бидејќи тој беше во можност да го комбинира целото знаење што веќе постоеше 150 години на темата на неговата работа. На овој начин, ќе можете да ги изразите принципите на електрична енергија, магнетизам, оптика и нивната физичка меѓусебна поврзаност.

Jamesејмс Клерк Максвел е роден во Единбург во 1831 година. Неговото семејство беше од средна класа. Овој човек секогаш манифестирал чудна curубопитност уште од раното детство. На само 14 години веќе имав напишано труд. Во овој труд ги опишав првите механички методи за да може да се третираат кривини. Студирал на универзитетите во Единбург и Кембриџ каде ги зачудил студентите и наставниците со оглед на неговата способност да решаваат нумерички проблеми. Сите проблеми се појавија во предметите математика и физика кои беа тешки за останатите ученици.

На 23-годишна возраст дипломирал математика на колеџот Тринити и две години подоцна можеше да добие позиција како професор по филозофија на колеџот Маришал, Абердин. Тој остана на оваа страница 4 години и фалсификуваше повеќе знаења. На таков начин што во 1860 година тој можеше да добие слична позиција, но на престижниот Кингс колеџ, Лондон. Околу ова време започна најплодното време во целата негова кариера. На ова место имаше многу подобра економија што му дозволи да спроведе експерименти и да ги тестира неговите теории.

Равенки на Максвел

Максвел равенки објасни

Равенките на Максвел се можеби најдоброто наследство што му го остави овој научник. Бидејќи неговото ниво и неговиот придонес во науката се зголемуваа, Тој беше во можност да се приклучи на Кралското друштво во 1861 година. Тука се врати јавноста или електромагнетната теорија на светлината со неговото семејство во домот на неговите родители во Шкотска. Тој беше назначен за директор на лабораторијата Кавендиш во Кембриџ во 1871 година. Конечно почина од рак на стомакот на 48-годишна возраст во 1879 година.

Тоа е објавување на статијата со наслов „Динамична теорија на електромагнетното поле“ каде што за прв пат се појавија равенките на Максвел. Овие равенки се оние што служат да ги изразат на јасен и концизен начин сите феноменолошки закони за електрицитетот и магнетизмот. Мора да се има предвид дека тие биле формулирани уште од XNUMX век и се потпирал на законите на Ампер, Фарадеј и Ленц. Во моментов, користената векторска прибелешка беше воведена години подоцна од Хејвисајд и Гибс.

Важноста на равенките на Максвел

математички формули

Вредноста на овие равенки и не само што е во синтезата на сите идеи на сите научници кои даваа информации за електрична енергија и магнетизам. И дали е тоа Равенките на Максвел ја откриваат интимната интеракција помеѓу електричната енергија и магнетизмот. Од нејзините равенки може да се извлечат други равенки, како што е равенката на бран што служеше за предвидување на постоење на бранови од електромагнетна природа кои се способни да се шират со брзина на светлината.

Од ова може да се заклучи дека светлината и магнетизмот се аспекти на истата супстанција и дека светлината е електромагнетно нарушување. Благодарение на ова, работата на Максвел служеше за синтетизирање и обединување на оптиката до електромагнетизмот и ја откри електромагнетната суштина што ја има светлината. Електромагнетната суштина на светлината требаше да експериментира во лабораторија и беше спроведена од германскиот физичар Хајнрих Херц во 1887 година, години по смртта на Максвел.

Ова може да се направи со градење на осцилатор кој служеше како емитер и резонатор кој дејствуваше како приемник. Благодарение на овие уреди беше можно да се создадат бранови и да се примаат на далечно место и тоа предизвика италијански инженер по име Гиilleермо Маркони може да ја усоврши техниката за да генерира технолошка револуција. Оваа технолошка револуција е радио комуникација. Некои од секојдневните елементи што ги имаме денес, како што се мобилните телефони, се базираат на оваа технологија откриена од Гиilleермо Маркони.

Сите овие причини се доволни за да се верува дека равенките на Максвел, кои на почетокот може да изгледаат нешто повеќе теоретски отколку основните науки, завршија со одлични примени во денешната технологија. Примената на равенките на Максвел го претвори светот на таков начин што можеме да комуницираме од далечина преку употреба на телекомуникации.

Наследството

Сите овие придонеси не се ограничени само на теоријата за електромагнетизам и светлина. Имајте на ум дека Максвел беше прилично curубопитен физичар кој исто така ја проучуваше кинетиката на гасовите и термодинамиката. Овие аспекти беа применети во различни статистички методи за анализа со цел да се утврди веројатноста дека честичката во разредениот гас има одредена брзина. Ова откритие беше Денес тој ја нарекува дистрибуција Максвел-Болцман.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за равенките на Максвел и нивната важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.