Земјино магнетно поле

Земјино магнетно поле

Земјата има Земјино магнетно поле благодарение на што сè уште сме живи. Ова магнетно поле се протега од внатрешноста на планетата кон надвор и во вселената каде го исполнува сончевиот ветер. Познато е и по името на геомагнетното поле и се дава според количината на метали што се наоѓаат во јадрото, последната од слоеви на Земјата.

Во оваа статија ќе ја видиме важноста на магнетното поле на Земјата, неговото потекло, функција и што во моментов се случува со него.

Што е

Магнетни север и југ

Како да е еден вид магнет што го имаме во нашата планета. Магнетното поле е генерирано од еден вид електрични струи кои произлегуваат од таканаречените струи на конвекција што постојат во јадрото на Земјата. Овие електрични струи се јавуваат затоа што во јадрото има голема количина метали како железо и никел. Процесот со кој се одвиваат струите на конвекција се нарекува геодинамичен.

Науката долго време го проучуваше магнетното поле на оваа Земја. Јадрото на Земјата е со големина на околу две третини од Месечината. Тоа е околу 5.700 степени Целзиусови, така што железото е скоро топла како и површината на самото Сонце Бидејќи постои притисок што го вршат другите слоеви на Земјата, можеме да видиме дека железото не е течно. Надворешното јадро е уште 2.000 км дебел слој кој е составен од железо, никел и други метали кои се во течна состојба. Тоа е затоа што притисокот во надворешното јадро е помал, така што високите температури предизвикуваат топење на металите.

Разликите во температурата, притисокот и составот во рамките на надворешното јадро се оние што ги предизвикуваат таканаречените струи на конвекција на стопениот метал. Кога потоне, погуста материја тоне, потопла, помалку густа материја почнува да расте. Истото е што се случува со воздушните маси во атмосферата. Ние исто така мора да го сметаме тоа, ефект на королис заради ротационото движење на земјата исто така делува. Како резултат, се создаваат вртлози што ги мешаат стопените метали.

Како се формира

Перформанси на магнетното поле

Континуираното движење на течноста составена од железо во најголем дел е она што создава електрични струи кои, пак, произведуваат магнетни полиња. Електрично наелектризираните метали поминуваат низ овие магнетни полиња и продолжуваат да создаваат сопствени електрични струи. На овој начин, циклусот се одржува. Целосниот и самодоволен циклус се нарекува геодинамичен.

Силата Кориолис предизвикува спирала што предизвикува многу магнетни полиња да се редат во иста насока. Комбинираниот ефект на сите овие линии на магнетна сила создава магнетно поле што ја обвиткува Земјата.

Кога зборуваме за слојот на Земјата или атмосферата што има врска со магнетното поле на Земјата, зборуваме за магнетосферата. Тоа е областа на атмосферата што е надвор, ја опкружува планетата и која е целосно контролирана од магнетното поле на оваа Земја. Обликот на магнетосферата го дава сончевиот ветер што ја погодува површината. Овој соларен ветер компресира дел од магнетосферата и, според тоа, ја проширува спротивната страна. Оваа голема експанзија е позната како „магнетна опашка“.

Сончевиот ветер е активност на нашата најголема starвезда, Сонцето. Овој соларен ветер е преполн со зрачење кое, ако влезе во нашата атмосфера, може да предизвика сериозна штета на телекомуникациските системи на глобално ниво. Тоа би било катастрофа за технолошкото време во кое живееме. ГПС-от ќе пропаднеше, немаше телефонско покривање, радио бранови или телевизија, итн. Затоа, благодарение на постоењето на магнетосферата, ние сме заштитени.

Карактеристики на магнетното поле на Земјата

Магнетна опашка

Toе ги анализираме карактеристиките на ова магнетно поле што науката ги открива низ годините и со илјадници студии за тоа.

 • Интензитетот на магнетното поле е најмал во близина на екваторот и најголем кај половите.
 • Надворешната граница е магнетопаузата.
 • Магнетосферата делува на динамичен начин под дејство на сончевиот ветер. Во зависност од неговата активност, може да се компресира од една страна повеќе и да се прошири од друга, наречена магнетна опашка.
 • Северниот и јужниот магнетски пол не се исти со географските полови. На пример, помеѓу магнетниот и географскиот северен пол има околу 11 степени на отстапување.
 • Насоката на полето полека се менува и научниците ја проучуваат неговата промена на насоката. Движењето забрза 40 милји годишно.
 • Постојат различни геолошки записи кои биле проучени благодарение на одредени минерали од морското дно, кои го кажуваат тоа магнетното поле е свртено свртено стотици пати во последните 500 милиони години. Во овој пресврт, половите би биле на спротивните краеви такви што ако користевме конвенционален компас, тој нема да покажува кон север, туку кон југ.

Важноста на магнетното поле

Северни светла благодарение на магнетното поле на Земјата

За да ја видите важноста на магнетното поле, ќе објасниме кои функции ги извршува и што е за да ја имаме околу нашата планета. Тоа е она што нè штити од штетата што може да ја предизвика сончевиот ветер, како што споменавме претходно. Благодарение на оваа магнетосфера, можеме да го согледаме сончевиот ветер преку некои многу привлечни појави како што е Аурора бореалис.

Ова магнетно поле е исто така одговорно за нашата атмосфера. Атмосферата е таа што нè штити од сончевите зраци на Сонцето и онаа што ја одржува температурата што може да се живее. Ако не, температурите би се движеле меѓу 123 и -153 степени. Исто така, мора да се каже дека илјадници животни, вклучувајќи видови како птици и желки, го користат магнетното поле за навигација и ориентирање за време на нивниот период на миграција.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за магнетното поле на Земјата и за нејзината важност.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.