Зошто магнетните полови на Земјата се обратни?

Земјините магнетни полови биле обратни повеќе пати низ историјата

Нашата планета Земја не била отсекогаш како што е сега. За време на милијардите години од формирањето на Земјата, имало епизоди на ледено доба, истребувања, промени, пресврти, циклуси итн. Никогаш не е фиксиран и толку стабилен.

Една од работите што се сменија и што не беше вака цел живот е магнетниот пол на Земјата. Пред околу 41.000 XNUMX години, Земјата имаше обратен поларитет, односно северниот пол бил југ и обратно. Дали сакате да знаете зошто се случува ова и како тоа го знаат научниците?

Инверзија во магнетниот пол на Земјата

Во внатрешноста на земјата се наоѓаат јадрото и земјината мантија

Низ историјата на Земјата, смени во магнетните полови се случиле постојано, траат стотици илјади години. За да го знаат ова, научниците се потпираат на тестови со минерали кои реагираат на магнетни стимули. Тоа е, со анализа на усогласувањето на магнетните минерали, можно е да се знае каква ориентација имале магнетните полови на Земјата пред милиони години.

Но, веќе не е важно само да се покажува дека магнетните полови на Земјата се менувале низ историјата, туку и зошто тие го сториле тоа. Научниците откриле Гигантски ламби лава кои имаат карпести дамки кои периодично се издигнуваат и паѓаат длабоко во нашата планета. Дејството на овие карпи може да предизвика промени во половите на Земјата и да предизвика нивно превртување. За да го откријат ова, научниците ги засновале своите студии врз сигналите што ги оставиле некои од најразорните земјотреси на планетата.

Скоро на работ на јадрото на Земјата има температура од 4000 ° C, така што цврстата карпа постепено тече во текот на милиони години. Оваа струја на конвекција во мантијата предизвикува движење на континентите и промена на формата. Благодарение на железото што се формира и одржува во јадрото на Земјата, Земјата го одржува своето магнетно поле кое не штити од сончево зрачење.

Единствениот начин научниците да го знаат овој дел од Земјата е со проучување на сеизмичките сигнали генерирани од земјотресите. Со информација за брзината и интензитетот на земјотресните бранови тие можат да знаат што имаме под нашите нозе и каков состав има.

Дали има нов модел на Земјата?

Материјалите во внатрешноста на Земјата делуваат како ламба од лава

Со овој начин на проучување на Земјата може да се знае дека има два големи региони во горниот дел од јадрото на земјата каде сеизмичките бранови патуваат побавно. Овие региони се доста релевантни во однос на како тие влијаат на целата динамика на наметката, покрај условување начинот на кој јадрото се лади.

Благодарение на најсилните земјотреси во последните децении оние што овозможуваат проучување на овие бранови што патуваат низ границата помеѓу јадрото и Земјината обвивка. Најновото истражување за овие региони на внатрешноста на Земјата покажува како долниот дел од јадрото има поголема густина (оттука и долниот дел), а горниот дел е многу помала. Ова сугерира нешто доста важно. И тоа е дека материјалите се зголемуваат на површината, односно се движат нагоре.

Регионите можат да бидат помалку густи затоа што се потопло. Како и кај воздушните маси (најжешките се зголемуваат), нешто слично се случува во мантијата и јадрото на Земјата. Сепак, можно е хемискиот состав на деловите од мантијата да се однесува како капки од лава ламба. Тоа е да се каже, прво тие се загреваат и со тоа се креваат. Еднаш, без контакт со јадрото на Земјата, почнува да се лади и станува погусто, па полека се спушта назад до јадрото.

Ова однесување слично на лава лава би го променило начинот на кој научниците го објаснуваат отстранувањето на топлината од површината на јадрото. Покрај тоа, тој совршено може да послужи да објасни зошто, низ целата историја на Земјата, магнетните столбови се обратни.

Извор: https://theconversation.com/a-giant-lava-lamp-inside-the-earth-might-be-flipping-the-planets-magnetic-field-77535

Целосна студија: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0012821X15000345


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.