Небулози

Небулози

Денес продолжуваме со друга статија од овој дел за астрономијата. Ги видовме карактеристиките и димензиите на Сончев систем и некои планети како Марс, Јупитер, Меркур, Сатурн y Венера. Денес треба да ја посетиме маглините. Веројатно сте чуле за нив, но не знаете точно што е тоа. Во овој пост ќе се занимаваме со сè што е поврзано со маглини, од тоа што е, до тоа како се формираат и какви видови постојат.

Дали сакате да дознаете повеќе за маглините и нашиот универзум? Треба само да продолжите да читате

Што е маглина?

Кои се маглините

Маглините, како што сугерира нивното име, се гигантски облаци кои добиваат чудни форми во вселената. Тие се составени од концентрации на гасови, претежно водород, хелиум и starвездена прашина. Како што знаете, низ целиот Универзум не постои само галаксија како што се мислеше пред неколку децении, туку има милиони. Нашата галаксија е Млечниот пат и се наоѓа веднаш до нашиот сосед, Андромеда.

Небулози може да се најдат во галаксии кои се неправилни и во други кои се аспирираат. Тие се доста важни во Универзумот, бидејќи во нив се раѓаат везди од кондензација и агрегација на материјата.

И покрај фактот дека, на прв поглед, Тие се само облаци од гас и прашина не се сите маглини исти. Следно, ќе го анализираме секој тип на маглина за детално да ги знаеме.

Видови на маглини

Темни маглини

Темна маглина

Темна маглина не е ништо повеќе од облак од ладен гас и прашина што не испушта никаква видлива светлина. Theвездите што ги содржат се скриени, бидејќи не испуштаат никаков вид на зрачење. Сепак, прашината од која се формираат овие облаци има дијаметар од само еден микрон.

Густината на овие облаци е како да е чад од цигари. Овие мали зрна материјал се здружуваат и формираат голем број молекули како јаглерод, силикат или слој мраз.

Небулози на дифузна рефлексија

Рефлексија маглина

Овој тип се состои од водород и прашина. Се сеќаваме дека водородот е најраспространетиот елемент во целиот Универзум. Рефлексни маглини имаат можност да ја рефлектираат видливата светлина од вездите.

Прашокот има разлика дека има сина боја. Маглините околу Плејадите се одлични примери од овој тип.

Емисиони маглини

Маглина на емисија

Ова е најчестиот вид на маглина, тие се видливи и емитуваат светлина поради енергијата што ја добиваат од блиските starsвезди. За да емитуваат светлина, атомите на водород се возбудени од моќната ултравиолетова светлина од блиските starsвезди и се јонизираат. Ова е, Го губи единствениот електрон што испушта фотон. Токму оваа акција генерира сјај во маглината.

О спектралните starsвезди можат да јонизираат гас во рок од 350 светлосни години. На пример, маглината Лебед или М17 е емисија на маглина откриена од Шесо во 1746 година и повторно откриена од Месие во 1764 година. Оваа маглина е многу светла и розова боја. Видливо со голо око на ниски географски широчини.

Кога ќе станат црвени, тоа значи дека голем дел од водородот е јонизиран. Тоа е дом на бројни млади starsвезди родени од зрачење на гас од маглината. Ако се забележи кај инфрацрвената количина прашина може да се забележи во корист на формирање starsвезди.

Ако влезевме во маглината, можевме да видиме отворен кластер составен од околу 30 starsвезди затскриени од гасови. Дијаметарот е обично околу 40 светлосни години. Вкупната маса што се формира во маглини од овој тип е околу 800 повеќе од масата на Сонцето.

Јасни примери на оваа маглина е М17, кој се наоѓа на 5500 светлосни години од нашиот Сончев систем. М16 и М17 лежат во истата спирална рака на Млечниот пат (раката Стрелец или Стрелец-Карина) и можеби дел од истиот комплекс на огромни облаци од erstвездена материја.

Планетарна маглина

Планетарна маглина

Ова е друг вид на маглина. Нејасното тие се поврзани со раѓањето на starsвездите. Во овој случај мислиме на остатоците од вездите. Планетарната маглина доаѓа од првите набудувања што беа направени на овие објекти со кружен изглед. Кога животот на една starвезда ќе достигне крај, таа сјае претежно во ултравиолетовиот регион на електромагнетниот спектар. Ова ултравиолетово зрачење го осветлува гасот што се исфрла од јонизирачкото зрачење и затоа се формира планетарната маглина.

Боите што можат да се набудуваат од различните елементи се со многу специфична бранова должина. А, атомите на водород емитуваат црвено светло, додека атомите на кислород светло зелено.

Маглината Хеликс е космичка starвезда честопати фотографирани од астрономи-аматери за живописни бои и сличност со огромното око. Откриено е во 18 век и се наоѓа на околу 650 светлосни години од нас во со theвездието Водолија.

Може да се каже дека планетарните маглини се остатоци од starsвезди кои порано биле слични на нашето Сонце. Кога овие starsвезди умираат, тие ги исфрлаат сите гасовити слоеви во вселената. Овие слоеви се загреваат со врелото јадро на мртвата везда. Ова се нарекува бело џуџе. Осветленоста што се создава може да се види и во видливите и во инфрацрвените бранови должини.

Рефлексија и емисија на маглини

Небулози од два вида

Не можеме да ја завршиме оваа објава без да споменеме дека постојат маглини кои ги одржуваат двете карактеристики споменати во претходните типови. Повеќето маглини со емисија се типично 90% водород, остатокот се хелиум, кислород, азот и други елементи. Од друга страна, маглините за рефлексија се обично сини, бидејќи токму таа боја се распрснува полесно.

Како што можете да видите, нашиот Универзум е полн со неверојатни елементи што можат да не остават без текст. Дали некогаш сте виделе маглина? Оставете ни го вашиот коментар


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Лусијана dijo

    здраво, сакав колку си јасен во објаснувањето што се маглини. Како можам да прочитам сè што напиша за универзумот?