Игени карпи

карактеристики на магливи карпи

Меѓу различните видови карпи го имаме магливи карпи. Површината на нашата планета е полна со камења и голема разновидност на минерали. Сепак, магматските карпи добиваат големо значење бидејќи горниот слој на земјината кора е 95% составен од нив. Некои се добро познати како гранит и обсидијан, иако има голема разновидност на магливи карпи што сигурно ги знаете.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за сите карактеристики и потекло на магливите карпи.

клучните карактеристики

магливи карпи

Тие се нарекуваат и магматски карпи и се формираат кога растопената карпа во форма на магма почнува да се лади. Тоа е кога оваа количина магмата почнува да се лади кога минералите почнуваат да се кристализираат и да ги испреплетуваат нивните детали. Магмата може да се олади на два начина. Од една страна, имаме ладење на површината на земјата што се јавува како резултат на влијанието на вулканските ерупции. Друг начин за ладење е внатре во литосферата. Литосферата е цврст слој на површината на земјата. Огромното мнозинство од овие карпи се формирани под земјината кора и се нарекуваат плутонски магливи карпи. Карпите што се ладат на површината се познати како магливи вулкански карпи.

Иако овие типови карпи формираат голем висок процент во горниот дел од земјината кора, тие обично се наоѓаат под слој од Метаморфни карпи и седиментни карпи. Тие имаат големо значење од областа на геологијата и нивните карактеристики и состав помагаат да се разбере Земјината мантија. Составот на Земјината мантија и сите минати тектонски елементи ни помага да ги разбереме формирањето и карактеристиките на нашата планета.

Класификација на магливи карпи

плутонски карпи

Ајде да видиме кои се класификациите што постојат за магливи карпи. Како што видовме претходно, тие обично се класифицираат директно од нивното формирање. Ако се изладиле во горниот дел од земјината кора, од друга страна се нарекуваат магливи вулкански карпи, ако се ладат во внатрешноста на литосферата, тие се познати како плутонски магливи карпи. Плутониците се нарекуваат и нападни карпи бидејќи се формирале во внатрешноста на литосферата. Тука магмата се лади во многу побавен процес што доведува до појава на карпи кои имаат поголеми кристали. Овие кристали можат полесно да се видат.

Плутонските магливи карпи се транспортираат на површината на земјата со процеси на ерозија или тектонска деформација. Не смееме да заборавиме дека површината на земјата е составена од тектонски плочи што се движат. Поместувањето е скоро занемарливо од човечкото суштество, но ние зборуваме за геолошката временска скала, плутонските жаби се нарекуваат плутони, бидејќи тие се големи упади на магма од кои се формираат. Треба да се напомене дека срцето на најголемите планински масиви е формирано од наметливи карпи.

Од друга страна, екструзивните магливи карпи или вулканските карпи се формираат кога магмата се исфрла на надворешната површина на земјата и се лади многу побрзо. Огромното мнозинство од овие карпи се генерирани од влијанието на вулканските ерупции и од ладењето на магмата со голема брзина. Кристалите што се создаваат во овие карпи се помали и помалку видливи за човечкото око. Кај овој вид карпи многу е вообичаено да се види формирање дупки или дупки оставени од гасни меури и кои се формираат во процесот на зацврстување.

Освен овие две одлични класификации, имаме и други. Тие се нарекуваат филонски карпи. Овие карпи се наоѓаат на половина пат меѓу себе. Кога џиновска магма се упати кон површината и се зацврстува на патот, ги формира филонските карпи.

Видови магливи карпи

вулкански карпи

Toе видиме кои се различните класификации на магливите карпи според нивниот состав и текстура.

Текстура

Игните карпи ги имаат следниве текстури:

 • Стаклестото тело: тоа е многу честа текстура во вулканските карпи. Оваа текстура се формира со насилно фрлање во атмосферата и под влијание на брзото ладење.
 • Афанитски: Тие се вулкански карпи кои имаат кристали со микроскопска големина.
 • Фанеритика: тие се составени од големи количини на магма кои се применуваат побавно и на голема длабочина.
 • Порфиритик: Тие се карпи кои имаат големи кристали во центарот, а помали однадвор. Ова се должи на нерамномерно ладење. Областа што има поголеми кристали се лади побавно, додека надворешниот дел што има помали кристали и се лади многу побрзо.
 • Пирокластична: пирокластите се генерираат во вулкански ерупции од типот експлозив. Тие обично немаат кристали и се составени од фрагменти од карпи.
 • Пегматитика: Тие се оние што имаат многу грубо зрно и се составени од кристали со дијаметар повеќе од еден сантиметар. Тие се формираат кога магмата има голема количина на вода и други испарливи елементи.

Хемиски состав

Toе видиме кои се различните видови на магливи карпи во зависност од хемискиот состав што го има секој од нив:

 • Фелсикас: Тие се оние карпи што се состојат претежно од силика со мала густина и светли бои. Гледаме дека континенталната кора се формира главно од овој вид карпи и тие содржат приближно 10% чисти силикати.
 • Андезит: тие содржат најмалку 25% темни силикати.
 • Мафијашки: овој вид карпи обично е доста богат со темни силикати. Тие имаат поголема густина и потемни бои и обично ја сочинуваат океанската кора.
 • Ултрамафичен: тие имаат 90% од нивниот состав темни силикати. Тие обично се ретки карпи што можат да се најдат на површината на планетата.

Меѓу најпознатите примери на магливи карпи имаме гранит, што е најчеста плутонска карпа. Нападот е исто така еден од најпознатите вулкански карпи што се должи. Како што можете да видите, постојат различни видови магливи карпи во зависност од нивното формирање.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за магливите карпи и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.