Магла и магла

Магла во есен

Сигурно сте се запрашале што е магла, нели? Прашање е кое многумина од нас си го поставуваат, дури и како дете кога кога ќе се разбудиме ќе видиме дека населбата во која живееме се чини дека станала „маало на духови“. Па, во ова специјално не само што ќе разговарам со вас за маглата, туку и за магла, бидејќи двата концепта често се мешаат.

На овој начин, кога ќе се повторат, ќе знаете каква разлика постои помеѓу маглата и маглата

Што е магла?

Шума со магла

Маглата е а хидрометеорСо други зборови, збир на честички вода, течна или цврста, кои паѓаат, суспендирани во атмосферата или се креваат од површината на земјата од ветрот, или се таложат на предмети на земја или во слободна атмосфера. Произведува видливост помала од 1 км. Овие честички на водата не се доволно големи за да се преципитираат од гравитацијата, па затоа честопати се суспендираат.

Како се произведува?

Особено за време на декември и јануари во Шпанија, маглата starsвезди во скоро сите изгрејсонце на многу заедници. Таа е формирана во ситуации на апсолутна стабилност, кога е присутен антициклон и не дува ветер. Тоа се случува кога температурата на долните слоеви на атмосферата е пониска отколку во повисоките, или што е исто: кога е постудено на плажа отколку на планина.

Видови магла

Банка за магла  

Иако може да помислиме дека маглата е секогаш иста на сите места, реалноста е дека разликуваат различни видови:

 • Радијација: што е она што го гледаме по зајдисонцето во без облачна ноќ, во есен. Дебела е еден метар и трае кратко.
 • На Земјата: тоа е магла од зрачење, но многу површна. Потемнува помалку од 60% од небото и не се протега до основата на облаците.
 • Адвекција: Кога масите на топол, преполн со влага воздух поминуваат над студените почви, се произведува овој вид магла. Тоа е многу честа појава на бреговите.
 • Пареа: се појавува кога студениот воздух поминува преку топлите води. Оваа магла во која можеме да видиме во поларните региони.
 • Врнежи: Ако почне да врне и воздухот под облакот е сув, нашата видливост сигурно ќе се намали.
 • Рид: Таа се формира кога ветрот дува наспроти страната на планината.
 • Од долината: овој вид магла е резултат на термичка инверзија, предизвикана од студен воздух што останува во долината, додека потоплиот воздух поминува над неа.
 • Од мраз: Тоа се случува кога замрзнатите капки вода се суспендираат над земјата. Тоа е многу честа појава во поларните региони.
 • Наклон нагоре: се јавува кога има пад на притисокот со надморска височина.

Дали е опасно за здравјето?

Воопшто не. Често се смета дека да, може да ни предизвика одредена штета, но вистината е дека она што е магла не е штетно. Воздухот што ќе го дишете единствената разлика што ја има со оној што го дишеме некој друг ден е тој концентрира поголема количина на водена пареа.

Но, она што треба да го имате на ум е дека тие денови ќе има многу повеќе загадување со тоа што не дува ветер, па ако сте алергични, може да забележите дека симптомите се влошуваат малку. И патем, ако одите со колата, тсо многу претпазливост на патот.

Што е магла?

Магла на патот

Сега, кога видовме што е магла, да видиме што е магла. Па, маглата е исто така хидрометеор, кој е составен од многу мали капки вода, со дијаметар од 50 до 200 микрометри. Тие ја намалуваат хоризонталната видливост на растојание од еден километар или повеќе.

Се појавува природно од атмосферски процеси или резултат на вулканска активност и често се случува кога во атмосферата има студена воздушна маса под умерена. Во магла, воздухот генерално не се чувствува леплив и влажен, а релативната влажност е под 100 проценти. Друга од неговите карактеристики е тоа што формира малку густа сивкасто / синкаво превез што го покрива пределот.

И, како се разликува маглата од маглата?

Магла во зори

Магла во зори

Тие во основа се диференцираат со нивно набудување. Дозволете ми да објаснам: маглата не ви дозволува да видите над 1 км, додека маглата. Понатаму, воздухот кога има банка за магла е леплив и влажен, бидејќи релативната влажност е близу до 100%.

Alsoе знаеме и кога е магла кога не можеме да ги набудуваме сончевите зраци. Маглата, бидејќи помалку густа, ќе ни овозможи да ги видиме без премногу проблеми; Од друга страна, со магла тоа ќе биде невозможно.

Се надевам дека ги разјаснив вашите сомнежи во врска со овие две метеоролошки појави што толку многу ги воодушевуваат децата и возрасните.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Алексис dijo

  Одличен напис. Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Мило ми е што ти помогна, Алексис

 2.   Ед Веласкез. dijo

  Здраво, би сакал да знам дали знаете нешто за друг хидрометеор за суспензија наречен Гаел ... Не можам да најдам никаква информација за оваа, ве молам. И овој напис е многу интересен и навистина ми се допадна. Благодарам

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Ед.
   Па, не ми звучи познато. Истражував и не најдов ништо.
   Она што можам да ви кажам е дека галата, што е англиски термин што значи гала, се многу силни ветрови со брзина поголема од 50 км на час, но ништо повеќе.
   Драго ни е што написот ви беше интересен.
   Честитка.

 3.   Серхио Лојола Ј. dijo

  Здраво Моника, ви благодарам што нè илустриравте на ваков дидактички и професионален начин, вашето објаснување е многу добро, лесно разбирливо и многу корисно.
  Поздрав од Чиле, добра недела.

  1.    Моника санчез dijo

   Ви благодариме за вашите зборови, Серхио

 4.   Лилијана Кабрал dijo

  Неговото објаснување е повеќе од добро, ми овозможи да ги знам разликите помеѓу овие два феномени и на тој начин да ги објаснам оние што ги корегираат без да знам илјада. Благодарам Моника Санчез

  1.    Моника санчез dijo

   Благодарение на вас, Лилијана

 5.   Рубен Родригез Круз dijo

  Одлични податоци, ви благодарам многу, поздрав од Мексико

 6.   Омар Квиспе Молина dijo

  Здраво Моника Санчез
  Ви благодарам што ни објаснивте на дидактички и професионален начин, голема услуга што живеам во Куско и не знам каков вид феномен се појавува во местото во кое живеам, Маркапата - Квиспиканчин - Куско, би ценел ако можете да ми ги дадете тие информации ...
  Поздрав.

  1.    Моника санчез dijo

   Здраво Омар.
   Ви благодариме за вашите зборови.
   Било кој од двата феномени може да се појави ако се исполнети соодветните услови.
   Ако сакате да знаете, во кое било дадено време, дали има магла или магла, можете да поставите слика на веб-страница како Tinypic или Imageshack, а потоа да ја копирате врската тука.
   Поздрав.