Магеланов облак

канибалски универзум

Големиот Магеланов облак тоа е блиска галаксија за која се мислеше дека е неправилна галаксија додека астрономите не ја погледнаа поблиску. Може да биде спирала. Големиот Магеланов облак и нејзината џуџеста галаксија, Магеланов облак, можат да се видат само на небото на јужната хемисфера на Земјата. Млечниот пат постојано троши гас што тече од Магелановите облаци низ Магеланов тек. На крајот овие две помали галаксии може да се судрат со Млечниот Пат.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за Големиот Магеланов Облак, неговите карактеристики, потекло и многу повеќе.

клучните карактеристики

соседна галаксија

Главните карактеристики на Магеланов облак се следниве:

 • Може да се види од јужната хемисфера и е втората најблиска галаксија до Магеланов облак.
 • Таа е една од единаесетте џуџести галаксии кои орбитираат околу нашиот Млечен Пат и Се смета за неправилна галаксија.
 • Се состои од црвени карпи, ѕвезди, млади ѕвездени облаци и светла област на видлива формација позната како маглина Тарантула.
 • Најсветлата модерна супернова, SN1987A, експлодираше во Магеланов облак.
 • Има проширување од околу 30.000 светлосни години.
 • Се верува дека е најмасивната сателитска галаксија на Млечниот Пат.
 • Истакнатиот црвен јазол на дното е познат како маглина Тарантула, област за формирање ѕвезди во Големиот Магеланов Облак.
 • Тој е од типот на прекината прачка-спирален тип.
 • Има пречник од 14.000 метри и растојание од 163.000.
 • Има околу 30 милијарди ѕвезди.

Главната карактеристика на Магеланов облак е целата негова структура, која е дефинирана како џуџеста галаксија, што значи дека ја крши мувлата како и многу други галаксии со тоа што нема елиптични или спирални карактеристики. Неговата форма ги натера научниците да ја вклучат во списоците на галаксии со необично неправилни форми.

Треба да се напомене дека не сите галаксии што постојат во универзумот содржат општа форма, како што е елипса. Додека повеќето галаксии имаат спирални обрасци, некои галаксии, често наречени џуџести галаксии, имаат тенденција да содржат специфични форми кои веднаш ги опишуваат како неправилни галаксии.

Откривање на магеланов облак

магеланов облак

Фактот дека елиптичната галаксија Стрелец е откриена некое време подоцна ги поттикна научниците да истражат каде се наоѓа во вселената. Резултатите беа изненадувачки, откривајќи дека ова и Магелановите облаци се меѓусебно поврзани и поврзани.

На растојание од околу 75.000 светлосни години, галаксијата Стрелец и Магеланов облак се далеку еден од друг. Искривувањата произведени од силите што ги вршат плимата и осеката преку нивната интеракција со Млечниот Пат предизвикуваат нарушувања кои влијаат на одредени ефекти што прават две галаксии да комуницираат преку одредени струи.

Овие струи се составени од неутрален водород, што доведува до ефект на интеракција помеѓу двете галаксии, што често доведува до услови кои на крајот ги оштетуваат надворешните карактеристики што одговараат на нивните галактички дискови.

И магелановите облаци и галаксијата Сатурн имаат единствени и забележителни морфолошки карактеристики, во однос на нивната маса и структура, откривајќи два аспекта кои ги разликуваат од овие две компоненти, масата и структурата, од оние што доаѓаат од примерокот на Млечниот Пат.

Некоја историја

Необичната положба на Големиот Магеланов Облак, точно во правец на Јужниот Пол на Еклиптиката, значи дека тој не може да се види во ниту еден момент од медитеранските географски широчини, па затоа останал непознат во класичните времиња.

Првото спомнување на Големиот Магеланов Облак се наоѓа во Книгата на ѕвездите напишана околу 964 година од персискиот астроном Абд Ал-Рахман Ал Суфи. Тој беше наречен Ал Бакр, Белиот бик во Јужна Арабија, бидејќи Големиот Магеланов Облак е видлив од Јужна Арабија.

Америго Веспучи го забележал следното набљудување во писмо на неговото трето патување во 1503-1504 година. За време на неговото обиколување на Земјата, Фердинанд Магелан бил првиот што го известил Западот за постоењето на галаксијата, која денес го носи неговото име. Првиот што детално го проучувал Големиот Магеланов Облак бил Џон Хершел., кој се населил во Кејп Таун помеѓу 1834 и 1838 година, анализирајќи ги 278-те различни предмети што ги содржел.

Големиот Магеланов облак се сметаше за најблиската галаксија до Млечниот Пат до откривањето на елиптичната галаксија Џуџеста Стрелец во 1994 година.

Морфологија и објекти на Магеланов облак

голем магеланов облак

Според Базата на податоци за екстрагалактички објекти на НАСА, Големиот Магеланов Облак е класифициран како SB(s)m, решеткана спирална (SB) галаксија без структура на прстен(и) со неправилна форма и без испакнатост (m). Неправилниот изглед на галаксијата тоа може да биде резултат на интеракции со Млечниот Пат и Малиот Магеланов Облак.

Долго време се мислеше дека Магеланов облак е сплескана галаксија, како спирална галаксија, и дека може да се претпостави дека е на оддалеченост од нас. Меѓутоа, во 1986 година, Калдвел и Коулсон открија дека променливите Цефеиди во североисточниот дел на регионот на големиот облак се поблиску до Млечниот Пат отколку променливите Цефеиди во југозападниот регион. Неодамна, оваа навалена геометрија беше потврдена со набљудувања на променливите на Цефеидите и црвените џинови во фазата на фузија на хелиум. Овие дела покажуваат дека наклонот на LMC е околу 35º, имајќи предвид дека 0º одговара на рамнина нормална на нашата галаксија.

Големиот магеланов облак содржи околу 10.000 милијарди ѕвезди и е широчина од околу 35.000 светлосни години. Неговата маса е околу 10 милијарди пати поголема од Сонцето и една десетина од Млечниот Пат. Како и повеќето неправилни галаксии, големиот облак е богат со гас и прашина и моментално е во активен период на формирање на ѕвезди. Различни студии пронајдоа околу 60 глобуларни јата (нешто помалку од големината на Млечниот Пат), 400 планетарни маглини и 700 отворени ѕвездени јата во Големиот Магеланов Облак, како и стотици илјади џиновски и суперџинови ѕвезди.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Магеланов облак и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.