Луѓето ја менуваат климата 170 пати побрзо од природните сили

Контаминација

Климатска промена. Ова се два збора кои, иако се релативно нови, се однесуваат на глобални настани што се случуваат уште од настанокот на планетата земја. Сепак, никогаш порано немало вид што може да има големо влијание врз светот како што имаат луѓето.

Ние сме интелигентна трка. Успеавме да ги колонизираме сите делови на светот и сега сме на пат кон 10 милијарди. Но, по цена на што? Некои веруваат дека природната рамнотежа е нарушена и дека сме пред влегување во нова геолошка ера: холоценот. Според една студија, климатските промени се менуваат 170 пати побрзо поради човечката активност отколку природните сили. Какви последици може да има ова? Не е познато.

Студијата, од Австралискиот национален универзитет (ANU) и објавена во Преглед на антропоцен, ја испитува Земјата како комплексен систем и го проценува влијанието што човекот го има врз нејзината траекторија. Така, истражувачите успеале да го откријат тоа емисиите на стакленички гасови емитирани од луѓе во последните 45 години ја зголемија стапката на пораст на 1,7ºС на век.

Иако ова не значи дека природните сили не придонесуваат. Професорот Вил Стефен во изјавата рече дека „во однос на нивното влијание за толку краток временски период, тие сега се занемарливи во споредба со нашето сопствено влијание".

Контаминација

Може ли нешто да се стори за да се спречи влошување на ситуацијата? Според Штефен, да: обложувајте се на економија со нулта емисија. Но времето брзо истекува. До 2050 година се очекува човечката популација да достигне девет милијарди. Повеќе луѓе значат поголема побарувачка за ресурси, што неизбежно ќе има уште посериозно влијание на планетата, освен ако не се промени нашиот начин на живот.

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.