Листопадна шума

Меѓу видовите шуми наоѓаме шума со рамно дрво, се состои од зимзелени дрвја и листопадна шума, формирана од листопадни дрвја. Тоа е растителна формација, чии дрвја годишно ги губат лисјата во зависност од температурите и климата. Постојат и различни видови на листопадни шуми во зависност од географската ширина каде се наоѓаме.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, видови и сорти на листопадна шума.

клучните карактеристики

Постојат различни видови на листопадни шуми во зависност од географската ширина и преферираната клима. Постојат умерени и тропски листопадни шуми. Тропските предели често се нарекуваат листопадни шуми или листопадни шуми. И листопадни и листопадни може да се сметаат за синоними. Двата поими се однесуваат на годишен пад на лисјата.

Главната карактеристика на листопадната шума е губење на лисјата во најограничувачкиот период од годината. Во умерените типови, главното ограничување за кое лисјата мора да изгубат е енергетскиот биланс. Ова или се случува во периодот од есен до зима. Од друга страна, видовите тропски листопадни шуми имаат ограничување и тоа е рамнотежата на водата. Тука е местото каде што врнежите се ограничување на развојот на лисјата заради поизразениот многу сув период.

Почвите на листопадната шума Тие обично се длабоки и многу плодни поради периодичниот придонес генериран од легло. Леглото е составено од целата количина на лисја што паѓаат од дрвото и се распаѓаат во плодна органска материја. Ова легло помага во одржување на добрата влага и нивоа на хранливи материи во почвата.

Умерената листопадна шума се протега во Северна Америка и јужна Аргентина, Чиле, Европа, Азија и источна Австралија. Од друга страна, кисели шуми се оние што ги дистрибуира тропска Америка, Африка и Индомалазија. Вегетациските формации на кисели шуми имаат различни видови на релјеф во кој се наоѓаме од рамнини до долини и планини.

Во умерените листопадни шуми на север, видови како што се Кверкус, Фагус, Бетула, Кастанеа и Карпинус. Ако одиме во тропските предели, видовите Quercus и Nothofagus изобилуваат, како и мешунките, bignoniaceae и malvaceae. Фауната што ја карактеризира умерената листопадна шума вклучува волк, елен, ирваси, мечка и европски бизон. Додека тропските има видови на мачки, мајмуни и змии.

Конечно, мора да се каже дека умерените листопадни шуми имаат доминантна континентална и океанска клима со 4 многу означени сезони. Во листопадните четинари климата е студена континентална. Од друга страна, киселата шума има топла тропска клима со две многу изразени сезони, сушна и дождовна сезона.

Листопадни елементи на шумата

Истекување на лист

Toе анализираме кои се елементите што ја сочинуваат листопадната шума. Првото нешто е истекот на листовиден материјал. Ниту едно повеќегодишно растение со животен циклус од неколку години нема лист кој трае цел живот. Лисјата и постојано се обновуваат иако кај некои видови сите лисја се губат во истиот период. Зимзелените постепено ги губат бидејќи се обновуваат.

Процесот на паѓање на лисјата е ограничен на одредени ограничувања на животната средина, како што се дефицит на вода или низок енергетски биланс. Овие неповолни услови на животната средина можат да го принудат дрвото да го намали метаболизмот на ниски нивоа. Една од стратегиите што успешно се користи за да се преживее со низок метаболизам е целосно или делумно да се истурат лисјата.

Мора да се каже дека лисјата се метаболички центри на растението во кои се одвива фотосинтеза, транспирација и најголем дел од дишењето на растението. Благодарение на стомите, вишокот вода може да се испушти во форма на водена пареа. Еден од најголемите проблеми на растенијата во лето е вишок потење поради губење на вода и високи температури. Вода протекува низ стомите за време на процесот на фотосинтеза.

Затоа, со губење на скоро поголем дел од зеленилото, се откажуваат разни функции на метаболизмот и нивното преживување се сведува на минимум. Губење на лисјата се јавува во есенската сезона во листопадна шума и сезоната на печурки во тропска листопадна шума.

Прстени за раст

Источна листопадна шума

Прстените за раст се други важни елементи. За време на периодот во кој постојат различни ограничувања на животната средина, постои формирање на нови ткива што е целосно запрено со цел да се намали метаболизмот. На пример, формирање на спроводливи ткива како што се ксилема и флоема во трупот на растенијата во умерените зони во текот на зимската сезона. Овде можеме да видиме дека во пролетта активностите на ткивата започнуваат повторно и формираат нови проводни клетки. Оваа активност генерира прстени за раст што може да се видат при правење пресек во трупот.

Бидејќи ова се случува редовно во умерените зони, секој прстен за раст одговара на латентен период и годишно активирање. На овој начин, староста на дрвото во умерена зона може да се одреди со броење на прстените за раст. Од друга страна, во тропската листопадна шума можете да ги видите и овие прстени за раст, но не одговараат на годишните промени. Овие промени не се толку лесни за проценка бидејќи зависат од сувата сезона или од обилните врнежи од дожд.

Кат

Конечно, почвите на умерената листопадна шума се поплодни и подлабоки. Ова се должи на периодичниот придонес на легло што се распаѓа и формира плодна органска материја. Овие почви се совршени за обнова и создавање на нов терен.

Почвите на листопадни иглолисни шуми преовладуваат типови подзоли. Овие почви се слаби со хранливи состојки со формирање на мраз во некои слабо исцедени области. Нормално, овие почви се формираат поради ниските температури што постојат во текот на целата година и малата достапна влажност.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за листопадната шума.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.