Каман линија

Линија на Карман

Едно од прашањата што научниците и обичните луѓе секогаш си го поставувале е дали постои граница со ножици помеѓу атмосферата и вселената. Познато е дека атмосферата станува сè потенка, бидејќи достигнува височини далеку од површината на земјата се додека не исчезне. Сепак, постои атмосферска граница која е од фундаментално значење за аеронаутички цели. Оваа атмосферска граница е позната како Линија на Карман.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за линијата Карман и нејзината важност.

клучните карактеристики

линија на карман и авиони

Познато е дека атмосферата не завршува нагло на одредена и дефинирана надморска височина. Откриено е дека атмосферата станува сè потенка како што се зголемува висината. За некои научници, атмосферата на Земјата завршува во областа каде што се протегаат најоддалечените слоеви на земјата. Односно, овие најоддалечени слоеви на атмосферата Познати се под името термосфера и егзосфера. Ако овој концепт беше вистински, атмосферата на земјата ќе достигнеше околу 10.000 километри надморска височина.

Густината на воздухот се намалува како што ја зголемуваме висината. Затоа, при овој став, густината на воздухот е толку мала што веќе може да се разгледа надворешниот простор. Друга побарувачка дефиниција за границата на атмосферата смета дека таа завршува таму каде што густината на атмосферата станува најмала. Ова е познато бидејќи брзината што авионот може да ја стекне за да постигне аеродинамичен лифт преку крилјата и пропелите мора да биде споредлива со брзината на орбитата за истата висина. Со овие пресметки висината може да се знае со овие средства за крилата и тие повеќе не важат за одржување на бродот. Така, тука ќе заврши атмосферата и ќе започне вселената.

Соочена со овие грижи, линијата Карман се појави за да открие која е границата помеѓу атмосферата и вселената.

Каман линија

крај на атмосферата

Линијата Карман е воспоставена како произволна дефиниција заснована врз аеронаутички размислувања за типот. Тоа е, може да се каже дека тоа е границата што постои помеѓу атмосферата и вселената за авијација и астронаутски цели. Иако суштински природно Нема ограничување како такво, но тој исчезнува како што напредувате во висина, постојат различни авијациски и астронаутски интереси за воспоставување на линијата Карман.

Дефиницијата за линијата Каран е прифатена од Меѓународната аеронаутичка федерација. Оваа федерација е задолжена за воспоставување на сите меѓународни стандарди и нивно признавање на рекордите во аеронаутиката и астронаутиката. Висината на линијата Каран е од 100 километри, но 122 километри се користат за да се има референца. Референцата од линијата за влез на вселенското летало.

Линија на Карман и слоеви на атмосферата

граница на атмосфера

Со цел да се стави во контекст важноста на линијата Карман таму, знајте ја нејзината позиција во однос на остатокот од слоевите на атмосферата. Дефиниравме дека нејзината висина се проценува дека е повеќе или помалку уште 100 километри надморска височина. Оваа надморска височина беше наметната од Теодор фон Карман, па оттука и неговото име. Воспоставено е со пресметување на висината на која густината на атмосферата станува толку мала што брзината на леталото да постигне аеронаутски лифт со употреба на крилја и пропели мора да биде споредлива со брзината на орбитата на истата висина.

Ова значи дека со достигнување на оваа висина на која е воспоставена линијата Карман, крилјата повеќе не би биле валидни за одржување на бродот бидејќи густината на воздухот е многу мала. За авионот е познато дека се одржува само ако постојано се движи во воздухот. Благодарение на ова, крилјата генерираат лифт со оглед на брзината на движење во воздухот. Ако авионот бил неподвижен во воздухот, тој не можел да се одржи бидејќи густината не е доволна.

Колку е потенки воздухот, толку побрзо мора да оди авионот за да генерира доволно подигнување за да не падне. Ова го прави интересно да се знае коефициентот на подигнување на крилото на авионот за даден агол на напад. Предмет останува само во орбитата се додека центрифугалната компонента на неговото забрзување е доволна за да може да ја надомести силата на гравитацијата. Знаеме дека гравитацијата се туркаше во правец на површината на земјата, така на објектот му треба поголема хоризонтална брзина на лизгање. Ако оваа брзина се намали, центрифугалната компонента исто така ќе се намали и гравитацијата ќе предизвика нејзина надморска височина да се намали додека не падне.

Физичко знаење

Брзината потребна за рамнотежа се нарекува орбитална брзина и таа варира со висината на орбитата. За вселенски шатл во орбитата на Земјата му треба орбитална брзина од околу 27.000 XNUMX километри на час. Во случај на авион што се обидува да лета повисоко, воздухот станува помалку густ и ова го принудува авионот да ја зголеми својата брзина за да создаде лифт во воздухот.

Од неа е познато дека линијата Каран е многу релативен концепт во однос на надморската височина. Бидејќи нејзиниот интерес е аеродинамика, таа нема премногу научна строгост. Воздухот едноставно станува помалку густ и завршува со многу помал отпор и достигнува до вселената.

Линијата Карман се користи како концепт во однос на надморската височина и го прави вредно да се зголеми брзината на патување со со цел да се добие аеродинамичен лифт или компензација за повлекувањето на силата на гравитацијата. Кога одиме на пракса, гледаме дека сите овие размислувања варираат како што се зголемува радиусот на орбитата. Знаеме дека колку е поголем радиусот на орбитата, имаме помалку повлекување на гравитацијата. Се сеќаваме дека гравитационото влечење е силата што ја прави гравитацијата врз објектот во правец на површината на земјата. Сепак, исто така е познато дека постои поголема центрифугална забрзување за истата линеарна брзина.

Од нив е извлечено дека линијата Карман го занемарува овој ефект заради орбиталната брзина, така што би било доволно да може да се одржи каков било став, без оглед на густината на атмосферата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за линијата Карман и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.