Разорниот циклон во Либија

Дерна, една од најголемите жртви на либискиот циклон

El Либиски циклон донекаде ги изненади метеоролозите. По она што се случи во Шпанија а потоа во Грција, Бугарија и Турција, овие мислеа дека најлошото од бурата Даниел тоа веќе се случило.

Сепак, овој атмосферски феномен не беше подготвен да исчезне без да предизвика уште попогубни ефекти. Додека минува низ Либија и со обновена сила, Даниел Предизвика илјадници смртни случаи и исчезнување на цели градови. Следно, ќе ви објасниме што се случи и какви беа ужасните ефекти од либискиот циклон.

Зошто Даниел стана циклон?

Додека минувал низ Шпанија, Даниел бил а ДАНА. Ова се иницијали на изолирана вдлабнатина на високи нивоа и, како што покажува нејзиното име, таа се формира кога маса ладен воздух на висина и друга топла воздушна маса на површината се судираат. За возврат, ова доведува до појава на облаци кои испуштаат обилен дожд.

Меѓутоа, по преминувањето на Медитеранот, Даниел се трансформирал во циклон. Системите со низок притисок успеаја да се постават под примитивната ДАНА и со тоа ја зајакнаа избегнувајќи го прекинот на ветрот што би го ослабнал. Напротив, со помош на топлите води, создадоа облаци и бури околу центарот на неа.

Резултатот беше хибриден метеоролошки феномен кој комбинира карактеристики на бура од средна географска ширина со други типични за тропски циклон, но во Медитеранот. Ова е она што во климатологијата е познато како Медицински (Медитерански ураган). И, како што сугерира неговото име, тоа би било медитерански циклон.

Се карактеризира со силен притисок и големи ветрови околу неговиот центар. Исто така, предизвикува конвекција и бури кои се формираат под минимален притисок. Затоа, Даниел пристигна во Либија како еден вид тропски циклон кој ја опустоши земјата. Но, што точно се случи таму?

Циклонот во Либија: што се случи?

Таканаречените лекови не се ретки, туку се појавуваат релативно често. Но, тоа се благи појави кои тешко предизвикуваат штета. Она што се случува е дека на глобално затоплување влијае на нив. Интересно, тоа предизвикува нејзината фреквенција да се намали, но, во исто време, тие што потекнуваат се многу посилни. Токму тоа се случи во Либија.

Всушност, помеѓу XNUMX часот минатата недела и XNUMX часот во понеделник, метеоролошкиот центар на Универзитетот Омар Ал Мухтар на Ал Баида забележани врнежи од 414 милиметри на метар квадратен. Можеби на прв поглед не ви изгледа многу, особено ако се земе предвид дека во Грција достигна осумстотини. Но, проблемот не заврши тука.

Во неколку наврати, експертите од споменатиот универзитет предупредуваа на ризикот дека градот Derna, каде што се случија повторени поплави. Ова е еден од позначајните градови во земјата по број на жители. Има околу педесет илјади, но неговата област достигнува сто и шеесет илјади.

Тој е еден од најпогодените од либискиот циклон, заедно со блискиот Баида y Бенгази. За да ги објасниме смртоносните ефекти што ги имаше оваа метеоролошка појава врз земјава, мора да зборуваме за комплицираната политичка ситуација што таа ја доживува со години. Ова ја ослабе нејзината инфраструктура и ресурси за да се соочи со бура од оваа големина.

Можеби поради оваа причина, во Дерна имаше кластер на околности што го влошија циклонот. Поточно, две брани и четири моста не можеа да ја издржат силата на водата и пропаднаа. Исто така, треба да земете во предвид особената орографија на градот, сместен во долина и опкружен со планини. Сето тоа предизвикало да биде поплавено. Непречено протокот на течност опустоши цели населби, носејќи куќи и луѓе до морето.

Според зборовите на Хишам Чкиуат, една од владините позиции во источна Либија, „беше како цунами“. Од своја страна, експертот Мохамед Ахмед истакна дека хаосот во безбедноста и негрижата на властите во организирањето на безбедносните мерки доведоа до катастрофа. Исто така, други посочуваат дека токму материјалите со кои се изградени браните ќе предизвикале нивно пропаѓање. Се работи за замок, кои се едноставно наталожени и набиени карпи, сметка што не би го издржала прелевањето. Ова е наведено, на пример, Драган Савиќ, професор по хидроинформатика на Универзитетот во Ексетер.

Разорните ефекти од либискиот циклон

Во секој случај, сè уште не е време да се бараат виновниците, туку да се извлечат жртвите и да им се помогне на преживеаните. Самиот хаос во кој е потопена земјата значи дека не се знае ниту бројот на загинати и исчезнати. Веќе се зборува за седум илјади во однос на првиот и десет илјади што се однесува до секундите.

Но, ова, очигледно, не се реални бројки. Морето продолжува да враќа тела и експертите веруваат дека тоа ќе се удвои. Посигурни се податоците за жртвите обезбедени од страна на Фонд на Обединетите нации за одговор при итни случаи. Според одговорните, повеќе од осумстотини илјади луѓе би биле погодени од циклонот и, барем, двесте и педесет илјади Ќе им треба итна помош за да преживеат.

Всушност, тие веќе имаат отклучено десет милиони долари од своите резерви за помош за да инвестираат витални залихи да се однесе во африканската земја. Со нив имаат намера избегнувајте хуманитарна криза предизвикани од недостаток на вода за пиење и други фактори. Вака го објасни тоа Мартин Грифитс, заменик генерален секретар на Обединетите нации за хуманитарни прашања. Во исто време, тој побара сите да соработуваат со Либија за да се врати минимум нормалност што спречува влошување на ситуацијата.

Како заклучок, објаснивме зошто Либиски циклон и кои биле неговите застрашувачки ефекти. Неколку илјади луѓе загинаа, а цели населби на Дерна исчезнаа. Сепак, како што ви кажавме, се уште се пронаоѓаат жртви. Понатаму, ниту спасувачкиот персонал не успеа да стигне до сите области, бидејќи патиштата се уништени. Осмели се да соработуваат со жртвите преку една од организациите што го прават тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.