Лентикуларни облаци

Лентикуларни облаци

Многу луѓе некогаш погрешиле облак со НЛО. Секој што ги видел овие видови облаци Тие помислија дека природата се смее на постоењето на живот надвор од нашата планета. Сепак, тоа не е така. Овие формации на небото се должат на постоењето на леќички облаци. Тие се еден вид облак кој има форма на чинија или конвергирачка леќа што обично се појавува во планинските области.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се овие леќички облаци и како се формираат. Ако сте curубопитни и сакате да ги разоткриете овие мистерии, ова е вашиот пост

Кои се леќички облаци?

Формирање на облак на леќи

Како што рековме, тие се еден вид облаци кои имаат форма на чинија или НЛО а тоа се појавува во планинските области. Веќе фактот дека се појавува само на планински места може да ни даде индиции за условите за обука што треба да се појави вака. Тие се облаци што се формираат во тропосферата, односно во најниската од слоеви на атмосферата.

Карактеристиките на овој облак се оние на алтокумулусот. За разлика од нормалниот Алтокумулус, тоа е a стационарен и леќест тип (повикани од научници altocumulus lenticularis) Исто така, може да има форми на стационарен леќи, цирокумулус или стационарен леќест стратокулум. Овие формации зависат од еколошките и атмосферските услови, како што се режимот на ветер, атмосферски притисок, на влажност на воздухот или температури има во тоа време.

Најкарактеристичен аспект на овие облаци е тоа што доведуваат до импресивни пејзажи и многупати биле мешани со НЛО.

Процес на обука

Засегнати леќички облаци

За да можеме да ги расчистиме сите непознати за исклучителната реткост на овие облаци, ќе го објасниме потеклото на нивното формирање. Како што претходно рековме, потребни се различни атмосферски и еколошки услови. Првото нешто е релативно силен проток на ветровито и наидување на пресврт во атмосферата. Овие услови се со поголема веројатност да се појават во планинските области, каде што воздухот, откако ќе се судри со карпестите формации, е принуден да се искачи.

Планините се механички пречки за проток на воздух во атмосферата и благодарение на нив некои настани како што се Фоен ефект. Кога патувате низ воздухот во нагорна насока и со термичка инверзија, Се генерираат турбуленции кои се класифицирани како механичка турбуленција. Воздухот конечно го достигнува врвот со многу пониска температура отколку што беше на површината или во близина на неа.

Како што продолжува да се движи сè повеќе и повисоко низ атмосферата, температурата продолжува да опаѓа сè повеќе и повеќе како резултат на термичката инверзија. Ако воздухот што се издигнал по должината на планината е влажен, односно е преполн со капки вода, влажноста се кондензира со намалување на температурата на надморската височина, бидејќи ја достигнува точката на роса. Како што кондензира воздухот што расте, наоѓаме формирање на облачна маса што расте до врвот на планината и дека, по исполнувањето на термичката инверзија, ќе се формираат леќички облаци.

Потребни услови за нивна обука

Лентикуларни облаци кои личат на НЛО

Сигурно мислите дека секогаш постои термичка инверзија и дека, како што се искачуваме во надморска височина, е постудено. Затоа, секогаш треба да се формираат леќички облаци. Вистина е дека, генерално, горните слоеви на атмосферата се постудени од долните. Овие пониски се хранат од топлината што се ослободува од земјата кога сончево зрачење на површината на земјата.

Но, не треба секогаш да е така. Постојат моменти кога земјата е постудена поради намалување на количината на сончева светлина што паѓа на површина или дури и на бојата на наведената површина (запомнете дека потемните бои ја апсорбираат топлината, а белките ја рефлектираат. тоа се нарекува албедо) Во случај кога земјата е постудена, самата земја може да ја апсорбира целата топлина од околниот воздух, правејќи ги долните слоеви на воздухот да бидат на повисока температура од горните. Токму во оваа ситуација ја наоѓаме топлинската инверзија.

Областите што имаат термичка инверзија обично се стабилни со текот на времето, така што воздухот, кога се обидува да се искачи на планината, ќе го помести горниот топол воздух што ќе се повлече надолу, создавајќи стационарни области што тие ја заробуваат кондензираната влага и му даваат на облакот леќичка форма. Ова е причината зошто овие облаци изгледаат како НЛО и биле погрешно погрешни за нив многу пати.

Зошто да избегнете летање во близина на леќички облаци?

Лентикуларни облаци во планинските области

Отсекогаш се зборувало дека пилотите на летот по секоја цена се обидуваат да избегнат летање во областите близу до леќички облаци. Да видиме зошто се случи ова. Како што се формираат леќички облаци кога ветрот е силен и доаѓа натоварен со влага, искачувањето по планината и кондензацијата додека се искачувате е доста брзо. Имајќи висок стационарен слој на топлинска инверзија, го прави ветерот да циркулира долго време во позиција нагоре.

Формации на овие облаци може да се најдат и кога ќе се судрат две спротивставени воздушни маси и ќе предизвикаат да се крене најжешкиот дел и студениот воздух ја презема улогата на механичка пречка. Причината зошто пилотите не сакаат да летаат во овие области е затоа што карактеристиките на ветерот поврзан со овие облаци е многу силен и е во нагорна насока и може да предизвика сериозна дестабилизација при летот.

Од друга страна, овој тип на ветер е многу баран во оние летови кои не го користат моторот бидејќи воздушните струи се користат за подобро планирање и одржување на летот подолго. Куриозитет е што светскиот рекорд по едриличар тоа е постигнато благодарение на воздушните струи што доведуваат до леќички облаци.

Се надевам дека оваа информација ќе ви помогне да дознаете повеќе за овој вид облак и неговото формирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   yoyo dijo

    Добро, но фотографијата е фотошопирана. Оригиналот е подобар.