Летото на Сан Мигел

Веранило де Сан Мигел

Скоро секоја година, кога ќе пристигне крајот на септември, температурите почнуваат да опаѓаат поради доаѓањето на есента. Сепак, во текот на неделата на 29 септември, температурите повторно се зголемуваат. Ова е познато како летото на Сан Мигел. Тоа е недела во која температурите растат како да се враќаме на летото.

Во оваа статија ќе можете да ги знаете куриозитетите и научните аспекти на летото на Сан Мигел. Дали сакате да ги откриете сите нејзини тајни?

Кога е летото на Сан Мигел?

Повеќе топлина во летото на Сан Мигел

Кога летото почнува да завршува, многу луѓе се плашат од овие падови на температурата. Назад на работа, рутина и сурова зима. Обично, термометарот почнува да паѓа кога се тркала септември и започнува сезоната на есен. Сепак, во неделата што завршува на 29 септемвриНа денот на Сан Мигел, температурите повторно се зголемуваат како да се враќа летото.

За време на ова лето, во Шпанија се достигнуваат температури од 30 степени. Како летото да се враќа да се збогува до следната година. Името на ова мало лето се должи на прославата на денот на Сан Мигел, на 29 септември.

На некои места е познато како Веранило дел Мембрило или Веранило де лос Арканџелес. И тоа е дека тоа е мал временски период со многу пријатни температури што го прави влезот на студот попријатен. Има неколку денови од ова време што се граничи со еколошките услови што ги имавме во текот на летото. Сепак, денови подоцна есента се враќа со посвежо ветре.

Обично се случува кон крајот на септември и почетокот на октомври. Овој период на повисоки температури не посетува некој посебен фактор. Токму промените во атмосферата предизвикуваат флуктуации на температурата и антициклонично време што го фаворизира доброто време.

Зошто се вика лето на дуња?

Сезона на берење дуња

Споменавме дека го добива и ова име и тоа е затоа што на овие датуми е кога ќе се собере дуњата.

Овој временски период го крстија земјоделците кои се однесуваа на времето на бербата на оваа култура. Порано дуњите беа заштитени од божицата на убовта Афродита. Оттука се вели дека дуњата е плод на убовта.

Дали има лето на Сан Мигел секоја година?

Луѓето се враќаат на плажа околу ова време

Ова мало лето не е ништо повеќе од годишна атмосферска епизода. За време на овие датуми, температурите се зголемуваат за да останат една недела, а потоа повторно паѓаат. Соединетите држави имаат сличен феномен наречен Индиско лето (индиско лето). Во земјите што зборуваат германски јазик се нарекува Алтвајберсомер.

Точно нешто многу слично се случува на јужната хемисфера околу 24 јуни. За нив, зимата започнува во ова време. Сепак, околу денот на Сан Хуан, температурите се враќаат малку повисоки, слични на оние овде. Овој период тие го нарекуваат лето на Сан Хуан.

Иако има многу метеоролошки изреки, науката може да објасни огромен број на овие популарни изреки и верувања. Меѓутоа, во овој случај, нема научна причина да се оправда ова лето. Но, можно е да се објаснат некои причини зошто се појавува.

За време на крајот на септември, официјалното лето заврши. Во тоа време, првите ефекти на зимата почнуваат да се чувствуваат во атмосферата. Тоа е клучен момент помеѓу преминот на сезоните во кои ладните денови обично се прошараат со топлите. Затоа, атмосферата што се менува обично предизвикува неколку денови на добро време по првите падови на температурата во есен.

Не секоја година треба да има лето на Сан Мигел. Тоа е тренд кој продолжува од година во година, но не мора да се случи.

Коефициенти и други лета

Пристигнување на есен

Постојат многу години во кои имало лето на Сан Мигел, но други во кои не се случило. Постои уште еден сличен тренд на датумите близу 11 ноември, денот на одбележувањето на Сан Мартин. Деновиве трпиме последен „удар“ на летото со пораст на температурите. Во овој случај, подемот не е толку стрмен како во летото, но повеќе нè потсетува на пролет. Може да кажете дека летото нè предупредува дека наскоро ќе се врати кај нас и дека имаме трпеливост.

Дека лета се јавува или не е прашање на веројатност. Наизменичните топли и ладни денови се нешто вообичаено овие сезони на транзиција, како што се пролет и есен. Тие се нарекуваат така затоа што се совпаѓаат со датумите на славење на светците.

Ако погледнеме наназад, можеме да видиме дека имало години во кои не сме имале лето на Сан Мигел. Имаме поплави во Мурсија во 1664 и 1919 година (со резултат мртви); во 1764 година во Малага, во 1791 година во Валенсија и во 1858 година во Картагена. На 29 и 30 септември 1997 година се случија трагични поплави во Аликанте

Последни се поплавите што од 27 до 29 септември 2012 година ги погодија Лорка, Порто Лумбрерас, Малага, Алмерија или Аликанте, кои однесоа и неколку жртви. Затоа, ние не сме со одредена наука дека оваа потопла епизода треба да се случува секоја година.

Изреки за летото на Сан Мигел

Паѓаат температурите на есента

Како што знаеме, народната поговорка тоа е многу богато со сè што има врска со времето и посевите. Во овој случај, ова се најпознатите изреки за тие датуми:

 • За Сан Мигел, голема топлина, тоа ќе биде од голема вредност.
 • До летото на Сан Мигел има овошје како мед
 • Во септември, на крајот на месецот, топлината повторно се враќа.
 • За Сан Мигел, прво оревот, костенот подоцна.
 • Летото на Сан Мигел недостасува многу ретко
 • Целото овошје е добро со топлина за Сан Мигел.

Со оваа информација, ќе можете да дознаете повеќе за ова мало лето што го славиме со радост пред непосредните падови на есенските температури и доаѓањето на студената зима.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.