Летото ќе биде особено жешко во медитеранскиот регион

Средоземно Море

Додека најлошото од топлотниот бран ќе заврши оваа недела, најлошото лето допрва претстои. Лето за кое би можеле да кажеме дека е напредно најмалку шест дена оттогаш температурите што се типични за јули / август се забележани во многу делови на земјата: до 42ºС имало на места како југ од Андалузија, Мадрид или Памплона.

Позитивните термички аномалии продолжуваат, особено во морето и, пред сè, во Средоземното море каде има точки што надминуваат 27ºС, кога треба да бидат 23-24ºС. Какви последици ќе има ова?

Вонредно топло море е што треба лето да биде подеднакво топло. Во текот на оваа сезона најчестиот ветер е морскиот ветер, што е она што може да ги омекне температурите или, напротив, да предизвика нивно значително зголемување, што е она што може да се случи оваа година, како што е прикажано во најнова сезонска прогноза од Државната агенција за метеорологија (АЕМЕТ).

Иако, покрај топлината, она што може да се случи е тоа врнеше поројноВода што секогаш недостасува сериозно во овој дел на Шпанија во најжешките месеци од годината. Овие врнежи се случуваат поради фактот што Изолирана депресија на високо ниво (DANA), која се карактеризира со доведување на многу ладен воздух на високо ниво на атмосфера, се наоѓа во Средоземното море, кое кон крајот на летото (или на почетокот, како се случува оваа година) има многу високи температури (27-30ºС).

Слика добиена со комбинација на податоци од инфрацрвените канали на сателитот NOAA-19 кои ја покажуваат температурата на морето.
Слика - Слика од екранот на веб-страницата на AEMET

Оваа разлика во топлинските вредности ја дестабилизира атмосферата- Воздушните маси растат брзо и брзо се заситуваат, што доведува до овие обилни дождови.

Додека бура тешко дека ќе пристигне барем во следните два месеци, можноста е присутна. Дури и да е така, кон почетокот на есента дождовите се многу чести, па ако сте од оние кои уживаат во нив, нема да мора да чекате долго.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.