Глацијален Арктички Океан

топење мраз

El ледник Арктичкиот океан Тоа е оној што се наоѓа во најсеверниот дел од нашата планета. Го сметав за најстуден океан бидејќи повеќето негови води се покриени со огромна маса мраз. Со климатските промени, ова се менува. Ледените плочи се топат с more повеќе, со што сите форми на живот што се прилагодени на овие тешки услови не можат да преживеат.

Во оваа статија ние ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за арктичкиот леден океан, неговите карактеристики и фауна.

клучните карактеристики

поларни ледени капачиња

Главната разлика помеѓу овој и Антарктичкиот океан е тоа што има континентален гребен на кој се наоѓа мразот. Бидејќи мразот продолжува да се топи со оваа брзина, Антарктикот ќе предизвика покачување на нивото на морето. Арктичкиот леден океан нема континентален гребен, има само ледена вода. Ова предизвика замрзнатите остатоци да пливаат во централните води. Овие големи блокови мраз се опкружени со целиот океан во лето и зима, и како што водата замрзнува, таа се зголемува во дебелина.

Се наоѓа во северната хемисфера најблиску до Арктичкиот круг. Ограничено е на области во близина на Азија, Европа и Северна Америка. Го минува Атлантскиот Океан преку теснецот Фрам и Баренцовото Море. Исто така, се граничи со Тихиот Океан преку Беринговиот теснец и целото крајбрежно крајбрежје на Алјаска, Канада, северна Европа и Русија.

Неговата главна длабочина е помеѓу 2000 и 4000 метри. Има вкупна површина од околу 14.056.000 квадратни километри.

Формирање и клима на арктичкиот леден океан

ледник Арктичкиот океан

Иако формирањето на овој океан не е добро разбрано, се верува дека е формиран одамна. Екстремните услови на животната средина го отежнуваат проучувањето на овој океан. Ескимите живееле тука околу 20.000 години. Овие луѓе знаеле како да се прилагодат на екстремните климатски услови на овие места. Тие го пренесоа потребното знаење од генерација на генерација за да можат да се прилагодат на животот на овие места.

Фосилите пронајдени во овој океан покажуваат докази за трајно замрзнат органски живот. Се проценува дека пред околу 70 милиони години, нејзините услови биле исти како и денес во Средоземното Море. За време на одредени геолошки времиња и периоди, овој океан беше целосно откриен без никаков мраз.

Просечната температура на овој океан во зима паѓа на -50 степени, што го отежнува преживувањето на ова место. Поларната клима е една од најстудените на земјата, што се преведува во повеќе или помалку упорна и многу ниска годишна температура. Главно е поделено на две сезони, секоја сезона е околу 6 месеци. Toе ги анализираме двете станици што се наоѓаат во Северниот Леден Океан:

  • Лето: Во летните месеци, температурата варира околу 0 степени, и има континуирана сончева светлина од сонцето 24 часа на ден. Исто така, постои континуирана магла од снег што спречува целосно топење на мразот. Од почетокот на летото ќе има слаби циклони со дожд или снег.
  • Зима: Температурата достигнува -50 степени, и таму е вечна ноќ. Во ова време од годината, сонцето не е видливо во секое време. Небото е чисто, а времето е стабилно. Ова е затоа што нема влијание од сончева светлина.

Не смееме да заборавиме дека главната причина за постоење на метеоролошки феномени е ефектот на сончевата светлина. Затоа, во зима, временските услови се многу стабилни. Поради последиците од климатските промени и глобалното затоплување, температурите во летните месеци се повеќе се зголемуваат, предизвикувајќи речиси целосно топење на целиот Арктички Океан.

Флора и фауна на арктичкиот леден океан

арктички леднички океански глечери

Иако овој океан е во екстремни услови, сепак има многу цицачи прилагодени на овие средини. Повеќето имаат бело крзно, кое може да се камуфлира и да издржи студ. Постојат околу 400 видови животни кои се прилагодиле на силниот студ во областа. Најпознатото од нив е што имаме 6 видови фоки и морски лавови, разни видови китови и поларни мечки, најпознати.

Постојат и мали мекотели наречени крили, кои играат витална улога во морската еколошка пирамида. Вегетацијата е многу ретка, речиси без мов или лишаи. Ледениот слој формиран во Арктичкиот океан е огромен замрзнат блок. Површината на не-водните тела се удвојува во зима и е опкружена со ледена вода во лето. Овие капачиња обично се дебели 2 до 3 метри и постојано се движат низ водата и ветерот на СибирНа Конечно, можеме да видиме дека некои коцки мраз се судираат едни со други и целосно се спојуваат. Ова создава потонат гребен чија дебелина е повеќе од три пати поголема од дебелината на првично формираната капа.

Може да се каже дека соленоста на овој океан е најниска на планетата. Тоа е затоа што количината на испарување е многу мала и стопената свежа вода влијае на количината на испарување.

 Закани

Се проценува дека 25% од светските резерви на нафта, природен гас, калај, манган, злато, никел, олово и платина се во овој океанНа Ова значи дека одмрзнувањето може да ги искористи овие ресурси како енергетски и тактички области кои се од витално значење за иднината. Овој океан е најголемиот слатководен природен резерват во светот. Неговото затоплување предизвикува нејзино претстојно пропаѓање.

Ледениот слој на Арктикот делува како глобален фрижидер, одразувајќи ја сончевата топлина назад во вселената и одржувајќи ја земјата ладна. Иако она што се случува на Арктикот ќе влијае на целата планета, овој простор е еден од најмалку заштитените и ранлив на многу закани.

Во последните 30 години, три четвртини од пловечките ледени капачиња на Арктикот исчезнааНа Уништувањето на мразот го направи Арктичкиот леден океан посоодветно место за навигација и го изложи на риболов од големи размери и експлоатација на нафта, природен гас и минерали. Овие ситуации произведоа различни конфликти на интереси, некои дури и сериозни воени конфликти.

Покрај локалните промени што директно ќе влијаат на биолошката разновидност и егзистенцијата на Арктикот, ќе има и „далекусежни“ промени што ќе влијаат на различни делови на земјата, како Шпанија, каде што нашето природно живеалиште ќе биде засегнато од зголемувањето на температурите На

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за арктичкиот леден океан и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.