Куриозитети на светот

планета Земја

Иако стануваме сè повеќе луѓе, нашата планета продолжува да биде огромно место со огромно копно каде што се појавуваат бројни куриозитети во кои понекогаш не можеме да веруваме. Има илјадници куриозитети на светот што не го знаеме и што од секогаш предизвикува интерес кај човечкото битие.

Затоа, ќе собереме некои од најдобрите куриозитети во светот за да можете да добиете идеја за местото каде што живеете.

Куриозитети на светот

човечко суштество и куриозитети на светот

Очите вежбаат повеќе од нозете

Мускулите на нашите очи се движат повеќе отколку што можете да замислите. Тие го прават тоа околу 100 пати на ден. За да ви дадеме идеја за тоа колку е ова, треба да ја знаете врската: за да имате иста количина на работа на мускулите на нозете, ќе треба да пешачите околу 000 милји дневно.

Нашите мириси се уникатни како и нашите отпечатоци од прсти.

Освен идентичните близнаци, очигледно, кои мирисаат сосема исто. Со тоа, вреди да се разјасни: Според науката, жените секогаш мирисаат подобро од мажите. На носот може да се запаметат до 50.000 ароми.

Ние произведуваме базени со лигите

Работата на плунката е да ја премачка храната за да не ја гребе или кине слузницата на желудникот. Во вашиот животен век, едно лице произведува доволно плунка за да наполни два базени.

Јајниците се видливи со голо око

Машките сперматозоиди се најмалите клетки во телото. Напротив, овулите се најголеми. Всушност, јајце клетката е единствената клетка во телото доволно голема за да се види со голо око.

Големината на пенисот може да биде пропорционална на големината на палецот

Има многу митови на оваа тема. Но, науката покажува дека пенисот на просечниот маж е три пати поголем од неговиот палец.

Срцето можеше да придвижи автомобил

Уште еден интересен податок кој вреди да се сподели е дека покрај менталната сила, срцето е исклучително моќен орган. Всушност, притисокот што го создава со пумпање крв може да достигне растојание од 10 метри ако го напушти телото. За да ви дадеме идеја, срцето произведува доволно енергија за да вози автомобил 32 километри на ден.

Ништо не е побекорисно отколку што изгледа

Секој дел од телото има свое значење во контекст. На пример, малиот прст. Иако може да изгледа безначајно, ако одеднаш ви снема, вашата рака би изгубила 50% од својата сила.

Вие сте одговорни за целата прашина што се акумулира во вашиот дом

90% од прашината што ја гледаме во интензивната светлина што влегува низ нашите прозорци и која се акумулира на подот или мебелот, се состои од мртви клетки во нашите тела.

Температурата на вашето тело е повисока отколку што мислите

За 30 минути, човечкото тело ослободува доволно топлина за да зоврие речиси половина литар вода.

Што расте побрзо...

Што мислите, што расте побрзо во вашето тело? Одговорот не е нокти. Всушност, влакната на лицето растат многу побрзо од влакната на другите делови од телото.

уникатни отпечатоци

Како отпечатоци од прсти и мириси, јазикот на секоја личност е маркер на идентитетот. Всушност, има уникатен и неповторлив отпечаток.

јазикот никогаш не мирува

Јазикот се движи цел ден. Се проширува, се собира, се срамнува, повторно се собира. На крајот на денот, јазикот веројатно поминал низ илјадници движења.

Имате повеќе пупки за вкус отколку што мислите

Поточно, околу три илјади, да, три илјади. Секој од нив може да препознае различни вкусови: горчлив, солено, кисело, слатко и зачинето. На крајот на краиштата, тие се храната што ни помага да знаеме кога нешто е вкусно за јадење. Сепак, не секој ја има истата количина, што објаснува зошто некои се чини дека знаат повеќе од другите.

Мажите и жените слушаат поинаку

Добро е познато дека мажите и жените различно размислуваат, постапуваат и донесуваат одлуки. Истражувачите од Медицинскиот факултет на Универзитетот во Индијана откриле дека овие разлики се однесуваат дури и на тоа како слушаат половите. Мажите ја користат само едната страна од темпоралниот лобус на мозокот за обработка на звукот, додека жените ги користат двете страни за оваа намена.

Бебињата можат да ги излечат своите мајки во утробата

Една од најневеројатните куриозитети во светот е моќта на бебето во утробата. Во оваа смисла, не само мајката се грижи за детето, туку и бебето се грижи за мајката. Додека е во утробата, фетусот може да испрати свои матични клетки до оштетените органи на мајката за да ги поправи. Трансферот и интегрирањето на ембрионските матични клетки во органите на мајката се нарекува микрохимеризам на матката.

Куриозитети на животинскиот свет

куриозитети на светот

Не е само човечкото тело неверојатно. Животинското царство е толку огромно и неверојатно што изгледа невозможно целосно да се разбере. Но, барем, можете да научите некои супер љубопитни забавни факти.

Забавни факти за слоновите

Слоновите се прекрасни, на нашите очи изгледаат огромни. Сепак, тие тежат помалку од јазикот на синиот кит. Уште еден забавен факт за нив: тие не скокаат.

Слоновите се способни да лоцираат извори на вода и да детектираат врнежи на растојание од околу 250 километри. За возврат, тие имаат интуитивен систем за комуникација, бидејќи го известуваат остатокот од стадото преку нискофреквентни грофтања кога член на стадото ќе најде резерва на вода.

Џиновските панди и нивната храна

Ако мислите дека сте лаком, тоа е затоа што не знаете многу за пандите. Тие можат да јадат до 12 часа на ден. За да ги задоволи потребите за исхрана, тој јаде најмалку 12 килограми бамбус дневно.

гладен мравојад

Џиновските панди не се единствените животни кои се изненадени од количината на храна што ја консумираат секој ден. Мравојадите јадат околу 35.000 мравки дневно.

морскиот коњ и семејството

Многу животни се моногамни, што значи дека се парат со ист партнер цел живот. Морските коњи се еден од нив. Но, има и еден љубопитен факт: мажјакот од парот бил тој што ги носел кученцата за време на бременоста.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за некои од најдобрите куриозитети во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.