Куриозитети за пролетта 2017 година

Рози и пеперутка

Се чини дека вчера ја дочекавме зимата, но по околу три месеци, тука ја имаме пролетта. Малку по малку дрвјата се полнат со лисја, многу други растенија почнуваат да цветаат, а градините се исполнуваат со боја и живот.

Ако сакате да ги знаете куриозитетите за пролетта 2017 година, тогаш ќе ви кажеме кои ќе бидат главните моменти на оваа шарена сезона.

Кога започна?

Пролетта оваа година започна вчера понеделник, 20 март во 10.28 часот UTC, што беше 11.28:XNUMX часот на Пиринејскиот полуостров и еден час порано на Канарските острови. Таа е поврзана со пролетната рамноденица, односно времето кога денот и ноќта имаат исти часови, бидејќи Сонцето е веднаш над екваторот. Lastе трае 92 дена и 18 часа.

Какво ќе биде времето?

Според предвидувањата на AEMET што ви ги кажавме друга ставка, Оваа пролет се очекува да биде потопла од нормалната во поголемиот дел од земјата, како половина од овој полуостров и на Балеарските острови, и посува на север и запад од полуостровот. Во текот на денот, просечната температура може лесно да надмине 20ºС, но навечер ќе се олади.

Дали има видлива планета?

Ако сте fondубители на астрономијата или ако сакате едноставно да го гледате небото од време на време, во текот на оваа сезона ќе видите венура и сатурн во зори; Јупитер ќе бидат видливи ноќе во рана пролет и на зајдисонце во април и Марс можете да го видите сите овие недели на вечерното небо.

Thereе има ли метеорски дождови?

Да, од една страна, 22-23 април ќе бидат деновите во кои многу може да се ужива во лиридитеБидејќи Месечината ќе опаѓа и затоа светлината што ја емитираат метеорите ќе биде многу повидлива.

За други, на 6-7 мај ќе имаме метеорски дожд што доаѓа од Халиевата комета, иако нашиот сателит ќе биде во фаза на зголемување и ќе го отежне набудувањето малку.

Кога е променето времето?

Во недела на 26 март во 02.00:03.00 часот наутро ќе биде XNUMX:XNUMX часот наутро.. Ова значи дека тој ден ќе спиеме еден час помалку, но ќе имаме уште еден час светлина. Бидејќи не мислам дека сакате да станете толку доцна за да го промените времето, можете да го сторите тоа или пред да заспиете или следниот ден.

Пролетна луковична

Среќна пролет.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.