Кумулус

 

Кумулус

Досега се занимававме со облаци чии димензии се протегаа главно во хоризонтално продолжение но овој пат се обраќаме на вертикално развивање на облаци и ќе започнеме со еден од двата жанра што може да се класифицираат вака, зборуваме за Кумулус.

 

Кумулусите се изолирани облаци, генерално густи и со добро дефинирани контури, кои се развиваат вертикално во форма на испакнатини, куполи или кули, и чии конвексни врвови често личат на карфиол. Сончевите делови од овие облаци се светло бели; неговата основа е темна и хоризонтална. Понекогаш се појавуваат искинати од ветрот.

 

Тие се формираат главно од капки вода или ледени кристали во оние делови од облакот кои, заради нивната надморска височина, се на температура под 0º C. Тие можат да содржат капки супер ладена вода. Тие се развиваат кога ќе се појават конвективни струи предизвикани од нерамномерното загревање на воздухот над површината на земјата. Кога се искачува, овој воздух кондензира во облак и ќе расте во зависност од степенот на нестабилност на воздухот што постои во тоа време.

 

Кумулусот на лесното време расте во лето од пладне до зајдисонце, кога тие се распрснуваат. Доколку постои одреден степен на нестабилност, тие можат да напредуваат Cumulus congestus и во неговиот случај да стане Кумулонимбус, со врнежи од дожд и невреме. Тие не треба да се мешаат со стратокумулусот, ниту со Кумулонимбус.

 
Тие совршено се контрастираат со синото небо поради нивната голема густина што ги прави да изгледаат бели и светли. Од истата причина, основите ќе се појават темни или црни. Треба да го користите Поларизирачки филтер за максимален контраст помеѓу облак и небо, како и прилагодување на фокусот на нерамнините.

 
Тие се разликуваат четири видови (Cumulus humilis, Cumulus mediocris, Cumulus congestus и Cumulus fractus) и сорта (Cumulus radiatus).

 

Извор - АЕМЕТ

Повеќе информации - Стратусот, Стратокумулусот

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.