Кумулонимбусот

 

Кумулонимбус

Да се ​​стави крај на нашиот преглед на различни видови облаци Ние се осврнуваме на она што е можеби највпечатливиот и интересен облак, се повикуваме на Кумулонимбус, втор вид вертикално развиени облаци, иако во реалноста тоа е резултат на кластер со поголем развој.

 

Според СМО се опишува како густ и густ облак, со а значителен вертикален развој, во форма на планина или огромни кули. Дел, барем од горниот дел, е нормално мазен, влакнест или напречен и скоро секогаш зарамнет; овој дел често се протега во форма на наковална или огромна парцела. Под многу темната основа, се појавуваат ниски парталави облаци и врнежи или врнежи од дожд.

 

Како што рековме, Кумулонимбус е следниот развојен чекор, од растечката скала на конвекција, до Кумулус Конгестус, затоа, тие се облаци со голем вертикален развој (врвовите обично се високи помеѓу 8 и 14 км). Во нашите географски широчини тие потекнуваат главно во пролет и лето во нестабилни ситуации.

 

Тие се составени од капки вода и ледени кристали на врвот или наковалната. Внатре содржат и големи капки дожд, снегулки, гранулиран мраз, град и во случаи на екстремна нестабилност град со значителна големина.

 

Тие скоро секогаш произведуваат торанта, односно врнежи во форма на врнежи од дожд, дожд или град, генерално, иако исто така снег во зима, придружени со налетен ветер и електрични празнења што се јавуваат помеѓу облаци или помеѓу облак и земја (молња).

 

Кумулонимбус се кралевите на облаците, најфотографираните и најспектакуларниот. Тие се позајмуваат да бидат портретирани во која било ситуација и интересно е да може да ги фотографирате во комплетен редослед на невреме. Да не се меша со Cumulus congestus бидејќи Кумулонимбусот е повисок, тие претставуваат влакнеста структура во врвовите.

 

Тие претставуваат два вида (Калвус и Капилатус) и не претставуваат сорти.

 

Извор - АЕМЕТ

Повеќе информации - Кумулус


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.