кумулонимбусни облаци

cumulonimbus развој на облак

На небото има различни видови на облаци во зависност од временските услови во тоа време. Овој тип на облак може да открие одредени информации за времето. Еден од најпознатите по тоа што се бура облаци се кумулонимбусни облаци. Станува збор за облаци со вертикален развој кои предизвикуваат дожд.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се различните карактеристики на кумулонимбусните облаци, како потекнуваат и кои се нивните последици.

Што се кумулонимбусни облаци

кумулонимбусни облаци

Тоа е густ и моќен облак со значителна вертикална димензија во форма на планина или голема кула. Барем дел од нејзиниот горен регион е генерално мазен, влакнест или пругаст и речиси секогаш е рамен. Овој дел обично се протега во форма на наковална или широк ограда.

Кумулонимбусните облаци се дебели водни облаци со значително вертикално проширување и развој. Тие покажуваат големи структури со врвови кои често се во облик на печурки. Тие можат да пораснат до таква висина што може да се формира горниот слој мраз.

Неговиот долен дел обично е на помалку од 2 километри од земјата, додека горниот дел може да достигне висина од 10 до 20 километри. Овие облаци често предизвикуваат силен дожд и грмотевици, особено кога се целосно развиени. За неговото создавање, потребно е истовремено постоење на три фактори:

  • Влажноста на околината е висока.
  • Нестабилна топла воздушна маса.
  • Извор на енергија кој брзо ја подигнува таа топла, влажна супстанција.

Карактеристики на кумулонимбусни облаци

Облаци од невреме

Тие припаѓаат на долниот слој, но нивниот вертикален развој е толку голем што најчесто целосно го покриваат средниот слој и стигнуваат до горниот слој.

се составени со капки вода и главно ледени кристали во нивните горни региони. Содржи и големи капки вода, обично снегулки, честички мраз или град. Честопати неговите вертикални и хоризонтални димензии се толку големи што неговата карактеристична форма е видлива само од голема далечина.

Суштинската разлика помеѓу кумулонимбусот и другите облаци:

Помеѓу кумулонимбус облаците и нимбусите: Кога кумулонимбус облаците го покриваат поголемиот дел од небото, тие лесно може да се помешаат со нимбуси. Во овој случај, ако дождот е од типот туш или е придружен со молњи, грмежи или град, набљудуваниот облак е кумулонимбус.

Помеѓу кумулонимбус и кумулус: под услов барем дел од горниот регион на облакот да ја изгуби својата јасна контура, треба да се идентификува како кумулонимбус. Ако е придружена со гром, гром и град, тоа е исто така кумулонимбус.

Тие обично се формираат од големи високо развиени кумулус облаци (Cumulus congestus) чиј процес на трансформација и раст продолжува. Понекогаш тие можат да се развијат од алтокумулус или стратокумулус облаци, кои содржат мали високи испакнатини на нивните горни делови. Може да има свое потекло и од трансформацијата и развојот на дел од алтостратус или нимбус слој.

Метеоролошко значење на кумулонимбусни облаци

Ова е типичен олуен облак. Во зима тоа е поврзано со поминување на студен фронт, додека во лето тоа е резултат на совпаѓање на неколку фактори: топлина, влажност и силна конвекција, кои предизвикуваат водена пареа да се крева до горните слоеви на атмосферата. , каде што се лади и кондензира поради ниските температури.

Се очекуваат врнежи во форма на дожд, град, снег, па дури и град. Други феномени што го придружуваат се силни налети на ветер, па дури и торнада кога конвекцијата е многу силна.

За среќа, со денешната технологија, со помош на временски радар, ваквите облаци може брзо да се детектираат и оттаму да се распореди опрема за воздухопловство и граѓанска безбедност.

Како се формира облак

Ако има облаци на небото, мора да има воздушно ладење. „Циклусот“ започнува со сонцето. Како што сончевите зраци ја загреваат површината на Земјата, тие го загреваат и околниот воздух. Топлиот воздух станува помалку густ, па затоа има тенденција да се крева и да се замени со поладен и погуст воздух. Како што се зголемува надморската височина, термалните градиенти на околината предизвикуваат намалување на температурите. Затоа, воздухот се лади.

Кога ќе стигне до поладниот слој на воздух, се кондензира во водена пареа. Оваа водена пареа е невидлива со голо око бидејќи се состои од капки вода и честички мраз. Честичките се со толку мала големина што можат да се задржат во воздухот со мал вертикален проток на воздух.

Разликата помеѓу формирањето на различни видови облаци се должи на температурите на кондензација. Некои облаци се формираат на повисоки температури, а други на пониски температури. Колку е помала температурата на формацијата, толку облакот ќе биде „подебел“. Исто така, постојат некои видови на облаци кои произведуваат врнежи, додека други не.

Ако температурата е прениска, облакот што ќе се формира ќе се состои од ледени кристали.

Друг фактор кој влијае на формирањето на облаците е движењето на воздухот. Облаците, кои се создаваат кога воздухот е мирен, имаат тенденција да се појавуваат во слоеви или формации. Од друга страна, оние со силни вертикални струи формирани помеѓу ветрот или воздухот претставуваат голем вертикален развој. Генерално, второто е причина за дождови и невреме.

Други вертикални облаци за развој

видови облаци

cumulus humilis

Имаат погуст изглед и многу изразени сенки, до степен да го покриваат сонцето. Тие се сиви облаци. Основата му е хоризонтална, но горниот дел има големи испакнатини. Кумулусните облаци одговараат на доброто време кога има мала влажност на околината и мало вертикално движење на воздухот. Тие се способни да предизвикаат дождови и бури.

cumulus congestus

Тоа е поразвиен cumulus humilis облак и почнува да изгледа многу подобро со сенките што речиси целосно го покриваат сонцето. На дното тие обично добиваат темно сива боја поради густината што ја имаат. Тие се оние кои создаваат дождови со нормален интензитет.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за кумулонимбус облаците и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.