Кула на ветровите

функција за набудување на ветерот

Човечкото суштество отсекогаш било curубопитно да ги знае сите варијабли што влијаат на климата и метеорологијата на одредена област. Ветерот беше една од метеоролошките променливи што предизвика најголем интерес бидејќи не можеше добро да се измери и не може да се види со голо око. Врз основа на оваа променлива, повеќе од два милениуми откако е изградена, таа сè уште стои. Станува збор за кула на ветровите. Сместено е во населбата Плака во Атина во близина на римската агора и во подножјето на Акропол. Тоа е првата конструкција во целата историја што беше исклучиво предодредена да извршува набудувачки функции во метеорологијата.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ја кажеме целата историја, карактеристики и значење на кулата на ветровите.

клучните карактеристики

Познат е и како Хорологион или Аерид, изграден е од архитектот и астроном Андроњи де Циро во XNUMX век п.н.е. Ц., нарачано од архитектот Витрубио и римскиот политичар Марко Теренсио Варон. Има октогонален план и има со дијаметар од 7 метри и висина од скоро 13 метри. Таа е една од главните посебности што ја има оваа зграда и ја прави уникатна. И тоа е дека тоа е структура што служеше за неколку намени. Од една страна, тоа бил храм посветен на Еол, кој бил татко на ветровите во грчката митологија, па служел во религиозната сфера. Од друга страна, тоа беше опсерваторија за оваа метеоролошка варијабла, така што имаше и своја научна функција.

Секој од доминантните ветрови што дуваше во класична Грција беше идентификуван како Бог и сите тие беа синови на Еол. За античките Грци беше доста важно да се знаат карактеристиките и потеклото на ветровите. Тие сакаа да знаат од каде доаѓаат ветровите бидејќи станува збор за трговски град кој пловел по Средоземното море користејќи плови. Успехот и неуспехот на комерцијалната активност во голема мера зависи од ветерот. Нормално е дека со едрилиците ветерот или ќе игра фундаментална улога во транспортот на стоки. Сите овие беа доволни причини за да сакате да проучите длабоко сè во врска со ветровите. Оттука потекнува важноста на кулата на ветровите.

Фактот дека Кулата на ветровите е избрана покрај римската агора (плоштад на пазарот) не беше воопшто случаен. Трговците имале извор на корисни информации за нивните интереси и можеле да направат подобри размени.

Потекло на кулата на ветровите

кула на ветровите во Атина

Како што видовме, ветерот беше една од најбараните метеоролошки променливи во тоа време. Трговците би можеле да имаат добар извор на информации многу корисни за нивните интереси. Во зависност од правецот на дување на ветерот, може да се процени доцнењето или напредувањето на некои бродови до пристаништето. Тој исто така можеше да знае приближно колку време ќе биде потребно за неговата стока да стигне на други места.

За да се открие дали одредени патувања биле профитабилни, била користена променливата на ветерот. Ако требаше да направите некои патувања со поголема брзина и итност, подобро би можеле да планирате една или друга рута во зависност од силата и видот на ветерот што дуваше.

Состав на кулата на ветровите

структура за да се види ветрот

Највпечатливиот елемент на кулата на ветровите е во највисокиот дел. Секоја од 8-те фасади на кулата кулминира со фриз со барелјеф долг нешто повеќе од 3 метри. Тука е претставен ветерот и во секој се чини дека е оној што дува од местото каде што се соочува. Осумте ветрови избрани од Андронико де Циро се совпаѓаат во најголем дел со оние на розата на компасот на Аристотел. Да видиме кои се ветровите што можат да се најдат во кулата на ветровите: Бореас (Н), Каикиас (СИ), Цефиро (Е), Еуро (СЕ), Нотос (С), Усни или Либис (СА), Апелиоти (О) и Скирон (НЕ).

Покривот а кој има конусен облик потекнува од кулата и беше крунисан со фигура на вртежен бронзен Тритон Бог. Оваа фигура на Богот Тритон порано делуваше како прозорец. Метежот се користи за да се знае правецот на ветерот. Во десната рака носеше прачка што ја означуваше насоката од каде дуваше ветерот и тоа го стори на начин сличен на оној што го прави болдот на конвенционалното летало. Со цел да се комплетираат информациите за ветерот добиени во опсерваторијата, имаше соларни квадранти на фасадите лоцирани под фризовите. Овие квадранти имаа теоретски слабости и ни дозволуваа да го знаеме времето од денот кога дуваше ветер. На овој начин тие можеа добро да знаат кога облаците го покриваат сонцето и времето со помош на хидрауличниот часовник.

Други намени

Бидејќи овој споменик е сè уште во добра состојба, тој се доделува да се испитува и проучува во удобност и детали. Без сомнение е еден од најстарите познати научни споменици. Главните цели на оваа кула беа неколку. Тие служеа за мерење на времето во тек дневните и периодичните движења на сонцето благодарение на квадрантите врежани на неговите 8 страни. Овие страни биле изградени со пантеличен мермер. Внатре имаше временски часовник од кој сè уште има остатоци и може да се видат цевките што ја водеа водата од изворите на падините на Акропол и оние што служеа за да се даде излез на вишокот.

Тоа беше песочен часовник што ги означуваше часовите во денот кога беше облачно и ноќе. Покривот формира еден вид пирамидална престолнина на камени плочи со радијални споеви покриени со плочки. Веќе е во центарот каде што се издигнува лопатка во форма на тритон или друга морска божественост.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за кулата на ветровите и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.