Кристалографија

Во рамките на геологијата постои гранка која се фокусира на проучување на кристалната материја што се формира природно. Станува збор за кристалографија. Тоа е наука која се занимава со проучување на законите што регулираат формирање на кристали, нивните геометриски, хемиски и физички својства. Бидејќи постојат различни карактеристики на кристалите, кристалографијата е поделена на неколку гранки.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, студии и важност на кристалографијата.

Гранки на кристалографија

кристалографија

Бидејќи станува збор за наука која го проучува формирањето на кристали и сите нивни геометриски, хемиски и физички својства, се класифицираат различни гранки:

 • Геометриска кристалографија. Се фокусира на проучување на геометриски формации.
 • Хемиска кристалографија или хемиска кристалографија. Како што сугерира името, тој се фокусира на хемијата на кристалите.
 • Физичка кристалографија или физичка кристалографија. Се фокусира на проучување на физичките својства на кристалите.

Во делот геометриска кристалографија се изучува надворешната морфологија на кристалите и симетријата на нивните делови. Исто така, се зема предвид и симетријата на мрежите што го формираат кристалот. Затоа, тоа не е само еден вид визу наука, туку потребни се и моќни микроскопи. Кога кристалната материја се третира од макроскопска гледна точка, таа мора да се смета како хомогена и континуирана средина. Има анизотропни и симетрични карактеристики. Тогаш, кога се изучува симетријата на кристалите, треба да се третира како хомоген и дискретен медиум кој има уникатни карактеристики во зависност од потеклото на неговото формирање.

Кога ја проучуваме хемиската кристалографија, се фокусираме распоредот на атомите во кристалната материја. Тоа е, се фокусира на проучување на внатрешната и надворешната структура на кристалот. Во овој случај, потребно е да се воведе концептот на вистински кристал бидејќи е потребно да се земат предвид несовршеностите што може да ги има, спротивно на она што се случува со геометриската кристалографија. Може да се каже дека кристалографијата е гранка што произлегува од проучувањето на минералите.

Во геологијата се изучува формирањето и составот на карпи и минерали. Делот што се фокусира на проучување на минерали и минералогија. Бидејќи многу минерали се автентични кристали во зависност од нивното потекло, тие се раѓаат од гранката на кристалографијата.

Конечно, кога ја проучуваме физичката кристалографија ние се фокусираме на физичките својства на кристалите. Откако овие физички својства ќе бидат проучени, се прави обид да се поврзе со хемискиот состав и структурата. На овој начин, можно е да се добијат информации од целиот кристал.

Применета минералогија

геометриска кристалографија

Како што споменавме претходно, минералогијата е дел од науката во рамките на геологијата, кој е одговорен за проучување на минералите. Има блиска врска со кристалографијата бидејќи го проучува хемискиот состав, структурата на кристалот, физичките својства и условите на генезата и на кристалите и на другите минерали.

Минералогијата Тие можат да се поделат на хемиска, физичка и магнетна минералогија. Исто така, постојат и други видови применета минералогија, како што се детерминативна, описна минералогија и минералогенеза.

Хемијата е одговорна за проучување на хемиските својства на минералите. Во делот на физичката минералогија, таа се фокусира на проучување на механичките, електричните, оптичките и магнетните својства на различните минерали.

Имајте на ум дека минералогијата е родена како применета наука во рамките на геологијата. Неговата употреба беше целосно посветена на минерални наоѓалишта кои му беа корисни на човекот. Проучувањето на корисноста на секој од нив и неговиот целосен развој од најрано време го направија описниот аспект на новите минерали што беа откриени како нешто важно. На овој начин се претставени првите дела што се занимаваат со минерали. Од Аристотел Книгата за камења постоела во 315 година п.н.е. Закони на Рим де Л'Исла и Хај за карактеристиките на кристалната материја е дозволено широко да се подобрат методите за минералошко одредување.

И, тоа е дека класичните определувања беа засновани врз описите на физичките својства што се манифестираат најмногу и можат да се забележат во минералот. Сето ова имајќи предвид дека не е потребно да се користат комплицирани и софистицирани уреди за да се потенцираат карактеристиките на минералот или кристалот за кој станува збор. Подоцна, со употреба на микроскоп за поларизација, беше дозволен голем напредок во техниката на определување на минерали и кристали.

Состав во кристалографијата и минералогијата

Проучувањето и одредувањето на хемискиот состав е важно во сите кристалографски и минералошки студии. Сепак, само овој хемиски состав не е доволно да се идентификуваат сите минерали и кристали што постојат. И, постојат одредени катјони кои можат да се заменуваат како мики, хлорити, гранати и зеолити и некои различни минерали кои одговараат на соединенија со идентичен хемиски состав. На пример, имаме дијамант и графит, кои се различни минерали, но со идентичен хемиски состав. Постојат и арагонит и калцит.

Раѓањето на науката наречена кристалографија се смета за времето кога Стенсен претставува постојаност на диедралните агли на лицата на кварцните кристали. Оттаму, следните откритија стануваат општи. И, тоа е дека имаше бројни откритија на елементите и можностите на хемиската анализа што доведоа до бројни полемики во светот на кристалографијата.

Кристалот не е ништо повеќе од цврст во кристална состојба што под одредени услови на формирање се појавува во форма на полиедар. Една од главните карактеристики на кристалот е тоа што тој ќе биде ограничен со кристални лица.

Постојат различни видови стакло, да видиме кои се тие:

 • Еден кристал: се дефинира како единечен кристал. Секој од гранат кристалите претставува еден кристал.
 • Агрегат на кристал: се дефинира како група на мали кристали кои растат заедно. Тие можат да се појават во различни форми.
 • Кристална структура: Тоа е периодично и подредено распоредување на три димензии во просторот формирани од атоми на цврста состојба во кристална состојба.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за кристалографијата и за тоа што студира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.