Крвен снег или црвен снег: ние ви кажуваме зошто се случува

крвен снег

Дали некогаш сте виделе крвав снег на социјалните медиуми или во некој телевизиски документарен филм? Дали сте исплашени Дали го најдовте curубопитно? Овој феномен се нарекува „крвен снег“ и ние ќе ви кажеме зошто и како технички се нарекува овој чуден феномен.

С Everything што ќе ви кажеме во оваа статија е собрано од различни студии и објавувања на блогови кои го објаснуваат овој феномен. Но, ние веќе предвидуваме дека повеќе од природно, може да биде нешто испровоцирано. И можеби се прашувате, зошто? Па, во принцип, според студиите се чини дека тоа се должи на климатските промени. Уште еден показател за она што се случува на нашата планета.

Blood Snow Што е тоа всушност?

За да одговориме на ова, како што ви кажавме претходно, моравме да истражуваме во различни портали и странски студии. Но, ние најдовме одговори и можеме да ви кажеме што е крвниот снег.

црвен снег

Технички можеме да го наречеме овој феномен како Chlamydomonas nivalis, и се заснова на фактот дека различни видови зелени алги, кои содржат различна пигментација во нив, вклучително и црвената, се подложени на процес на фотосинтеза и последователно го обојуваат снегот. Затоа, тоа е тоа, не е крв среде снег, не е затоа што било животно или личност прокрвари на него или нешто слично. Едноставно, во наводници, тоа е алга.

Вистина е дека никој не настрада над снегот и дека не треба да се плашиме од тоа, но реалноста е дека да, тоа е показател дека нешто лошо се случува на нашата планета и нејзината природа и дека треба да се плашиме од други видови работи што ги предизвикуваме.

Сите овие фотографии што ги наоѓаме од снег со црвена боја доаѓаат од области како што се Алпите, Гренланд или самиот Антарктик. Што потоа се случува во овие области за да се појави овој феномен? дека ја загреваме планетата над она што требаНа Овие региони се загреваат над нормалното и за ваша несреќа. Ова предизвикува одмрзнување и истото топење е она што се чини дека предизвикува совршени услови за да процветаат овој тип пигментирани алги.

Први познати настапи на Blood Snow

на првите појави на овој феномен датираат од Аристотел, да, како што сте го прочитале, во неговите списи. Овој феномен се случува стотици или илјадници години во кои во текот на сите тие ја држи збунетоста на различни алпинисти, планинари, натуралисти и други луѓе кои минуваат низ толку студени места што малку по малку се затоплуваат.

Со текот на годините од XNUMX век п.н.е., добиваше различни имиња, како снег од лубеница. Погледнете дали овој „природен“ феномен има време да го има и самиот тој Тајмс веќе пишуваше за него на 4 декември 1818 година.

Неодамнешното откритие се должи на капетанот кој забележа чудно црвенило на мразот што излезе во пресрет. Овој мраз беше подложен на различни студии и анализи, бидејќи тие не дадоа заслуга и никој не веруваше дека во одреден момент паднал црвен снег или крвен снег.

Она што беше откриено во овие различни студии извршени во тоа време е дека во текот на зимските месеци Chlamydomonas nivalis, најчесто познат како крвен снег, станува тотално неактивен. Тоа е во пролет со зголемување на топлината и на самата светлина кога почнува да цвета благодарение на хранливите материи што ги наоѓа во околината, кои ги стимулираат алгите да можат да се прошират со одмрзнувањето.

На крајот, она што го предизвикува овој феномен е тоа затоплувањето се забрзува и областа постепено го губи својот пејзаж, нешто што во такви студени области и со толку многу замрзната вода воопшто не ни одговара.

Зошто се топи претходно? бидејќи црвената боја на пигментираните алги рефлектира помала светлина од сонцето и затоа се предизвикува многу побрзо одмрзнување, за жал за планетата. На крајот, тоа не е ништо повеќе од белката што ја гризе опашката и која во секој случај е штетна за нашата планета, бидејќи не сакаме да се зголеми затоплувањето, а со тоа и нивото на морето.

Други iousубопитни феномени: Сини солзи

сини солзи

Нашата планета е полна со овој тип феномени, во многу случаи (скоро сите) предизвикани од постоењето на човечки суштества и забрзани климатски промени дека ние исто така се провоцираме секојдневно со нашето непочитување на животната средина и нејзината благосостојба.

На пример, таканаречените Сини солзи се појавуваат во морињата на Тајван. Овие сини солзи, според различни извештаи собрани во областа Острови Матсу, она што тие го предизвикуваат е одличен син сјај во летоНа Уште еднаш се должи на појавата на различна флора, односно различни живи суштества кои во овој случај се биолуминисцентни и кои се нарекуваат динофлагелати. Сето ова привлекува голем број туристи, за кои ве уверуваме дека не знаете дека тој сино сјај е ништо друго освен добро, бидејќи е многу токсични и секоја година се зголемува во овие области на Тајван.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.