Маглина коњска глава

маглина орион

Во вселената има милиони елементи кои го сочинуваат универзумот, а астрономите се задолжени да го набљудуваат секој елемент од различни географски широчини за да го одредат неговото име, состав, облик, влијание и причина. Еден од овие елементи е коњска маглина. Тоа е маглина со нешто посебен облик.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за маглината Коњска глава, нејзините карактеристики, потекло и многу повеќе.

Што значи

Маглина коњска глава

Маглината Коњска глава првично идентификуван како Барнард 33, сместен во соѕвездието Орион, на околу 1.600 светлосни години од Земјата, е многу темен, ладен облак од гас, со широчина од 3,5 светлосни години, првпат се појавил во 1919 година во американската литература и литература од астрономот Едвард Емерсон.

Оваа маглина е дел од комплексот на молекуларниот облак Орион, и иако е со темна боја, таа е видлива во изложен контраст поради нејзината локација пред друга маглина чии ефекти на зрачење и емисија се расфрлани со црвеникава нијанса.

Неговата форма на глава на коњ наликува на формирање на облаци во атмосферата на Земјата и може да го промени својот изглед илјадници светлосни години.

Откривање на маглината Коњска глава

коњска маглина

Ова откритие е направено на крајот на 1888 век, точно во XNUMX година. кога шкотскиот астроном Вилијамина Стивенс од опсерваторијата на колеџот Хардвар користеше фотографска плоча составена од стаклена плоча покриена со тенок фотосензитивен слој, таа брзо се најде на филмскиот пазар. Со помала ранливост и други предности. Во тоа време, технологијата потребна за телескопите сè уште не постоела.

Според нејзината биографија, авторката на откритието првично работела како асистент во опсерваторијата Хардвар, вршејќи математички пресметки, канцелариски работи итн., извршувајќи должности помошник директор на институцијата.

Дури и без никаков степен по астрономија, таа беше автор на многу небесни откритија кои доведоа до создавање на каталози на ѕвезди. Тој беше одговорен за корекција на системот за доделување букви на ѕвездите врз основа на содржината на водород во нивните спектри. Потоа, на 30-годишна возраст, се посветил на анализа на спектрите на ѕвездите.

За тоа време, Стивенс откри 59 гасовити маглини, како и променливи и нови ѕвезди, до маглината Коњска глава, со што ја доби титулата куратор на Архивата за астрофотографија Хардвар. Нејзината работа се издвојува, бидејќи таа беше една од првите жени што адекватно функционираше во астрономската заедница, за што го доби медалот Гвадалупе Алмендаро од Мексиканското астрономско друштво.

Орион појас

Во овој тип на написи потребно е да се опишат некои често употребувани термини во астрономијата, кои заслужуваат посебен дел за подобро разбирање од страна на читателот. Во оваа прилика навлегуваме во темата за појасот на Орион, тоа не е ништо повеќе од група ѕвезди кои изгледаат како да се распоредени во геометриска шема од Земјата.

Орионите се три многу светли ѕвезди познати во популарната култура како Трите Марии или Тројцата мудреци, но нивните научни имиња се всушност Алнитак, Алнилам и Минтака, а се набљудувани од ноември до крајот на мај.

Карактеристики на маглината Коњска глава

фотографија од маглината на коњската глава

Познатата маглина „Коњска глава“ претставува темен, непрозрачен облак од прашина и гас, чија контура е замаглена од светлината од IC 434 зад неа. IC 434, пак, ја црпи целата своја моќ од светлата ѕвезда Сигма Орионис. Издигнувајќи од својата маглива мајка, Маглината Коњска глава е навистина динамична структура и фасцинантна лабораторија на сложена физика.

Како што се шири во регионот на меѓуѕвездената средина што ја опкружува маглината, таа доаѓа под притисок што доведува до формирање на ѕвезди со мала маса. На челото на коњот се гледа детска ѕвезда делумно обвиткана со искри. Малите црвеникави предмети кои сјаат низ прашината ги претставуваат објектите Хербиг-Харо, кои светат од материјал исфрлен од невидени протоѕвезди. Околината исто така содржи многу различни објекти, секој со своја уникатност. Светлата емисиона маглина во долниот десен агол е NGC 2024 (Огнената маглина).

Инфрацрвените истражувања открија голема популација на новородени ѕвезди скриени зад прашината и гасот на NGC 2024. Светло сината рефлектирачка маглина долниот десен дел од маглината Коњска глава е NGC 2023. Меѓуѕвездената прашина го открива своето присуство со блокирање на светлината од ѕвездите или маглината зад нив. Прашината се состои главно од јаглерод, силициум, кислород и некои потешки елементи. Откриени се дури и органски соединенија.

Една од најсветлите рефлексивни маглини на небото, NGC 2023 лежи на исток од маглината Коњска глава и формира фин меур на работ на молекуларниот облак L1630. Ѕвездата од типот Б HD37903, со површинска температура од 22.000 степени, е одговорна за возбудувањето на поголемиот дел од гасот и прашината во рамките на NGC 2023, сместена пред молекуларниот облак. Единствена карактеристика на NGC 2023 е присуството на неутрален водороден меур (H2). околу HD37903 со радиус од околу 0,65 светлосни години.

Видови маглини во појасот на Орион

Во појасот на Орион има четири маглини; првата е Коњската глава, проследена со пламената маглина, IC-434 и Messier 78.

пламен маглина

Првично позната по акронимот NGC2024, таа е маглина чии водородни атоми постојано се фотојонизираат од ѕвездата Alnitkm, создавајќи црвеникава сјајност штом електроните се врзат за атомите, како што е прикажано подолу.

Според тим од научници кои моментално ја проучуваат маглината, во нејзината близина има објекти кои би можеле да се сметаат за гасни планети, набљудувањата на нив продолжуваат преку употреба на телескопот Хабл и други прецизни мерни инструменти.

ИЦ-434

Прима јонизирачко зрачење од ѕвезда наречена 48 Орионис, што го прави да изгледа издолжено и, поради неговите својства, ни овозможува да ги спротивставиме набљудувањата на маглината Коњска глава. Маглината појас во Орион е важен и светлен член на огромната асоцијација Орион.

Научниците објаснија дека температурата на овој регион може да се мери со помош на голем број техники со радиометриски скали кои придонесуваат за вредностите со кои управува денес во спецификацискиот запис на маглината на појасот Орион.

Месиер 78

Исто така познат како MGC 2068, познат е и како рефлексивна маглина поради сината нијанса што свети во нејзината сјајност, и Откриена е од Пјер Мерчејн во 1780 година.

Најсветлата маглина лесно видлива со кој било оптички телескоп, таа е дом на две ѕвезди кои се одговорни за формирање на облакот прашина над Месие 78, што го прави видлив. Двете ѕвезди се именувани како HD 38563A и HD 38563B, соодветно. Според научниците кои ги проучуваат овие маглини, има голем број ненаселени планети со одредени ресурси распоредени околу овој објект, кој се наоѓа во крајната лева страна од појасот на Орион на југ.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за маглината Коњска глава и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.