Што е црвен дожд?

Црвен дожд

Денешниот главен метеоролошки феномен е, без сомнение, еден од најголемите што ја привлече theубопитноста на целиот свет. И дали е тоа, Можете ли да замислите дека шетате низ вашиот град, и одеднаш дождот почнува да паѓа ... црвен?

Црвениот дожд е виден во неколку научни фантастични филмови, па дури се вели дека кога ќе се случи тоа е затоа што доаѓа Апокалипсата или дека тоа е Божјата крв. Но, Што е тоа навистина?

Иако е многу чуден феномен што се случува многу ретко, во Индија тие се навикнуваат (колку што некое лице може да се навикне на овој настан) што, од 1896 година, црвениот дожд ги изненадува. Во регионот Керала во 2001 година освен што можеа да го видат необичниот црвен дожд, тие исто така можеа да уживаат и во спектаклот на видете жолт, црн и зелен дожд падне од небото.

Сепак, дури по завршувањето на црвениот дожд што падна во 2006 година, започна да се изучува овој феномен, кој, набудувајќи неколку капки од овој дожд преку микроскоп, научниците можеа да видат клетки ... . Навистина, се шушкаше дека тие можат да бидат вонземски клетки. Нешто што индиската влада го негираше бидејќи благодарение на другите студии поврзани со дождови од други бои, тие беа во можност да знаат дека во тие случаи станува збор за спори на алги распрснати низ атмосферата. Но Дали тоа може да биде и објаснување зошто понекогаш дождот беше црвен?

Црвен дожд

Енрико Бакарини

Во 2010 година, истражувачите сфатија дека клетките од црвениот дожд што ги видоа под микроскоп немаа никаков ДНК-знак, но тие покажаа екстремофилни карактеристики, тоа е, тие се способни да живеат во многу екстремни услови. Тие дури можат да се играат на температура од 121 степени.

Неверојатно точно?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.