Кој е граничниот слој?

 

граничен слој

 

Првото ниво обично се препознава во тропосферата, дефинирано од влијанието на географскиот супстрат, кој е познат како планетарниот граничен слој. Доминира турбулентната мешавина на воздухот, генерирана од трајното триење со грубата површина на земјата и од конвективниот пораст на воздушните меури кога се загрева.

 

Овој слој е конвенционално доделен а висина од 600 до 800 м, но може да се движи од неколку десетици метри до еден или два км, во зависност од различни фактори како што се топографијата, грубоста на површината, природата на вегетацискиот покрив, интензитетот на ветерот, степенот на загревање или ладење на почвата, прилагодување на топлина и влажност и сл. Во текот на денот, придонесот на топлина и последователното вертикално мешање на воздухот ја зголемуваат дебелината на граничниот слој, кој ја достигнува својата максимална висина во раните попладневни часови; напротив, во текот на ноќта ладењето на почвата спречува турбуленции и нејзината дебелина се намалува.

 

лим слој

 

Понекогаш, покрај тоа, вертикалната структура на граничниот слој овозможува разликување на неколку нивоа:

1) а молекуларен ламинарен слој, во контакт со земјата, дебел едвај неколку милиметри, во кој доминираат ефектите на површинскиот вискозитет;

2) тогаш a турбулентен слој високи неколку десетици метри, карактеризирани со интензивна турбуленција на воздухот; и

3) горното ниво, каде што се нарекува силата на Кориолис на ветрот наметка екман.

 

Веќе над слободната тропосфера се наоѓа, со почист и помалку густ воздух, каде што температурата паѓа со просечна стапка од 6 ºС / км.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.