Која е разликата помеѓу метеорологијата и климатологијата?

Поле и облаци

Постои голема конфузија околу тоа што е метеорологија и што е климатологија. Иако обете науки се посветени на набудување на небото, секоја од нив го прави тоа за различна цел.

Затоа, ако се сомневате во оваа тема, ќе ви објаснам подолу која е разликата помеѓу метеорологијата и климатологијата така што, отсега, правилно можете да ги користите поимите.

Што е метеорологија?

Метеорологијата е наука која ги проучува промените што се случуваат во атмосферата континуирано. За да го направите ова, тој ги користи параметрите како што се температурата на воздухот, атмосферскиот притисок, влажноста, ветерот или врнежите, меѓу другите. На овој начин, тие обично можат да го предвидат времето за 24 до 48 часа, а обично и на среден рок.

Многу е корисно да се знае, бидејќи служи како водич за земјоделците, но исто така и за авиокомпаниите, лекарите, и всушност, сите затоа што во зависност од временските услови, нашите носии ќе бидат различни.

Што е климатологија?

Климограф на Сарагоса

Климограф на Сарагоса (Шпанија). Во оваа покраина климата е континентална медитеранска, со многу топло и суво лето и свежи и влажни зими.

Климатологијата е наука која ги проучува и климата и нејзините варијации со текот на времето. Ги користи истите параметри како метеорологијата, но со цел проучување на долгорочните климатски карактеристики. Благодарение на добиените податоци и информации, денес можеме да кажеме дека планетата Земја има различна клима: тропски, калено, поларна, океански, континенталнаитн. секој со свои карактеристики. Така, на пример, додека во тропска клима просечната температура е околу 18ºС, во поларна клима овој просек е околу 0 степени.

За сето ова, научниците ги проучуваат и анализираат податоците добиени во последниве години, и оние што сателитите континуирано ги снимаат.

Дали ти било корисно? Дали знаевте која е разликата помеѓу метеорологијата и климатологијата?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.