Космогонија

космогонија

Денес ќе разговараме за поимот космогонија. Се однесува на различните митови кои го објаснуваат потеклото на животот во светот. Зборот космогонија, според речникот, би можел да се однесува на теоријата на науката која се фокусира на раѓањето и еволуцијата на универзумот. Сепак, најчестата употреба што се дава е да се воспостават низа митски приказни за тоа.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за космогонијата и што е кажано за потеклото на универзумот.

Што е космогонија

студии за космогонија

Знаеме дека потеклото на универзумот е прилично сложено и не може да се знае со сигурност 1000%. Постојат многу теории, а најголемиот удар е најмногу погоден. Најчестата употреба за космогонијата е за медицински извештаи за еволуцијата и раѓањето на универзумот. Во него, митовите и легендите формираат приказни во кои боговите се преплетуваат во различни битки и борби за раѓање на универзумот. Овој вид нарација е присутен во сумерската и египетската митологијадо. Ова значи дека станало многу важно во историјата и поминало низ многу култури.

Постојат неколку видови на космогонија и тие се развиени од многу видови на култури низ историјата. Општо земено, секој од нив има заедничко потекло на универзумот и тоа е хаос. Во рамките на хаосот има елементи кои се групирани заедно и нарачување благодарение на интервенцијата на натприродните сили или божества. Имајте на ум дека голем дел од космогонијата воопшто не се фокусира на науката. Затоа, тие не треба да се мешаат со астрономијата.

Тоа е серија приказни и митски приказни кои се однесуваат на теоријата за дејството на цинефилија на универзумот преку битки и митови во кои боговите се соочувале едни со други што резултирало во создавање на универзумот и светот.

клучните карактеристики

потекло на универзумот

Прво на сите е да се знае што проучува космогонијата. Може да се каже дека целта е да се проучи потеклото и еволуцијата на галаксиите и starвездените јата за да се утврди староста на универзумот. Сепак, за ова, тој се потпира на збир на митски, филозофски, религиозни и научни теории за потеклото на универзумот. Тој се обидува дел од своите теории да ги базира на наука, но кога станува збор за потпирање и на митски приказни, тој има малку верба.

Терминот космогонија го има својот акцент на теоретското разбирање на почетокот на светот кој според тековните сознанија и прифатените теории е тесно поврзан со теоријата за големата експлозија. И, таа космологија ја проучува и моменталната структура на космосот.

Ајде да видиме кои се главните карактеристики на космогонијата:

 • Содржи голем број митови кои се контрадикторни едни на други. Овие митови се модифицирани во текот на цивилизациите и денес тие повеќе не се исти како порано.
 • Тие имаат многу суеверија и асимилација митски и божествени ликови со потеклото на универзумот.
 • Имаше многу добро прифаќање во рамките на Египет и тие беа широко користени за разбирање и изразување на големата креативна моќ што ја имаа божествата.
 • Преку космогонија не можеме да се вратиме во моментот на постоење или на оригинален хаос во кој светот сè уште не бил формиран.
 • Обидете се да најдете начин да воспоставите реалност преку перцепција на универзумот, просторот и потеклото на боговите. Имајте на ум дека се обидува да објасни сè со споменување на збогуми измешани со човештвото и природните елементи што го сочинуваат.
 • Сите религии имаат космогонија што може да се идентификува со процес на создавање или еманација.
 • Самиот збор се фокусира на проучување на раѓањето на светот.
 • Првите човечки цивилизации што постоеле имале космогонија која се обидувала да ги објасни копнените и вселенските феномени преку митови. Од оваа гранка на „науката“ доаѓаат голем број митови за потеклото и причините за различните природни појави.

Космогонија во грчката и кинеската култура

знај го почетокот на светот

Ние знаеме дека секоја религија има еден вид космогонија. Во случајот на грчката култура, таа била составена од група приказни кои имале голем број верувања и митови за хеленската цивилизација во врска со потеклото на универзумот и човекот. Изгледот на Теогонијата на Хесиод бил главниот извор на инспирација за оваа митологија заедно со песните на Илијада и Одисеја. За Грците, почетокот на светот бил голем хаос во просторот во кој настанала земјата, подземниот свет и почетокот. Земјата беше комора за заби, подземјето беше под земјата и принципот е она што ја поттикна интеракцијата помеѓу различните компоненти на материјата.

Од целиот хаос произлегува ноќта и темнината. Кога одеше заедно, се создаваше светлина и ден. Така се обидуваат да го раскажат создавањето на светот преку митови.

Од друга страна, ние ја имаме Космогонијата на кинеската култура. Концепцијата што ја имало во Кина ја изложила теоријата за Каи Тиен, која била трактат напишана околу четвртиот век пред нашата ера. еквивалентно на половина километар). Понатаму, оваа теорија го осигури тоа сонцето имаше дијаметар од 1.250 ли и се движеше кружно на небото.

Ние исто така имаме христијанска космогонија во која го имаме потеклото на светот во Битие, како прва книга на Библијата. Еве како Бог Јахве започна да го создава светот на почетокот. Создавањето е процес што се одвива со одвојување на земјата од небото, земјата од водите и светлината од темнината. Ова значи дека светот е создаден со одвојување на компонентите, почнувајќи од тотално примарен хаос.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за космогонијата и нејзините студии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.