Климатски контролори

Климатски контролори

Кога зборуваме за климата, не можеме да не ги имаме предвид сите фактори што ја одредуваат, бидејќи климата е збир на атмосферски услови што ја карактеризираат географската област. Овој збир на атмосферски услови се нарекува контролори на климата. И, нејзините променливи се оние што прават една или друга клима во одредени низ целиот свет.

Во оваа статија ќе ги анализираме сите метеоролошки варијабли познати како контролори на климата и ќе ги опишеме еден по еден. Дали сакате да знаете кои се факторите што ја условуваат климата? Прочитајте за да дознаете

Клима, комплексен систем

Сончево зрачење

За да се разбере сè што е поврзано со контролорите на климата, потребно е да се започне од основата дека климата не е нешто лесно за разбирање. Тоа е комплексен систем и е многу тешко да се предвиди. Иако временските услови луѓето ви кажуваат „лесно“ дека утре ќе врне и во кои области конкретно, за тоа е потребна голема студија.

Мора да анализирате многу метеоролошки варијабли како што е температура, влажност, врнежи од дожд, ветер, притисок, итн. Не мешајте метеорологија со климатологија. Метеорологија е времето што ќе биде во одредено време. Климата е просек на сите променливи што го сочинуваат системот и, според тоа, е она што ја одредува специфичната географска област.

За да се знае климата на одредена област, потребно е да се проучат природните фактори како што се надморската височина, географската ширина, ориентацијата на релјефот, морските струи, оддалеченоста од морето, правецот на ветровите, времетраењето на сезоните на годината или континенталноста. Сите овие фактори интервенираат во карактеристиките на една или друга клима.

На пример, географската ширина е таа што ја одредува склоноста со која сончевите зраци удираат на некоја територија. Тие, исто така, ги одредуваат часовите на денот и ноќта. Ова е одлучувачко за да се знае количината на сончево зрачење што ќе се појави во текот на денот и, според тоа, температурите. Покрај тоа, тоа исто така влијае на локацијата на циклоните и антициклоните.

Метеоролошки варијабли

температури низ целиот свет

Метеоролошките варијабли имаат своја функција кога станува збор за познавање на климата на одредена област. На крајот на краиштата, климата е резултат на дејството на овие променливи со текот на времето. Не можете да ја знаете климата на одредена област само со мерење на променливите за неколку месеци или години. Климата може да се утврди по голем број студии во текот на неколку децении.

Сепак, климата во регионот не е секогаш стабилна. Со текот на времето и, пред сè, со дејството на човечкото суштество (види Ефект на стаклена градина) климата во многу региони се менува.

И, променливите како што беа претходно споменатите, исто така, се менуваат во мал обем и малку по малку со текот на времето. На пример, надморската височина и ориентацијата на релјефот се две важни варијабли што треба да се земат предвид при опишување на климата. Ова е затоа што град основан во засенчена област не е ист со сончев. Ниту, пак, е исто ако градот се наоѓа во област каде што ветерот дува во правец на ветровито или насилено.

Фундаментална улога играат и сезоните во годината. На секоја територија сезоните во годината се различни. Есента може да биде посува во една област на планетата од друга. Многу од карактеристиките на климата се поврзани со морските струи или близината на територијата до морето.

Крајбрежна зона наспроти внатрешна зона

затворена климатска зона

Да помислиме на крајбрежен град наспроти град на внатрешноста. Во првиот, температурите нема да бидат толку екстремни, бидејќи морето делува како термички регулатор и ќе ги омекне температурните контрасти. Исто така, мора да ја гледате влажноста. Ова ќе биде помалку во внатрешните области каде што нема крајбрежје. Поради оваа причина, крајбрежната клима ќе се карактеризира (приближно) со благи температури во текот на целата година и висока влажност. Од друга страна, внатрешната клима ќе има екстремни температури, топло лето и студено во зима и со мала содржина на влага.

Фактот дека морето делува како термички регулатор значи дека постои специфична топлинска разлика помеѓу водата и копното. Ова создава температурна разлика што предизвикува морски ветрови. Покрај тоа, крајбрежната област има поголем капацитет да генерира водена пареа и врнежи.

Контролери на климата и нивниот опис

крајбрежните области

Иако не е создаден, релјефот е еден од контролорите на климата што условува географска област. Тоа е вид на олеснување што го попречува влезот на воздушните маси и ги модифицира нивната температура и влажност. Кога се судираат со планинските масиви, тие се издигнуваат и, при ладење, испуштаат во форма на врнежи.

Општата циркулација на атмосферата има врска со климата на едно место. Во зависност од разликите во температурата и притисокот, можеме да најдеме области со висок притисок и низок притисок. Кога има области со висок притисок, времето е генерално стабилно и кога е со низок притисок, обично има дожд.

Друг од контролорите на климата е облачноста. Ако количината на постоечки облаци е генерално поголема, тоа овозможува помалку сончево зрачење да влезе и температурите да се променат. Облачноста на областа се мери како процент на денови опфатени годишно. Опсерваторијата на нашиот полуостров укажува на тоа дека областа со најјасни денови во годината е Андалузија. Иако облакот ја намалува изолацијата, со блокирање на сончевото зрачење, тоа исто така го отежнува ладењето на површината.

Маглата исто така може да биде еден од контролорите на климата, иако повеќе повторливи. Тоа е прилично честа појава во високо планинските области, долините и речните сливови. Ако има доволно влага во воздухот, таа се кондензира во магла. Се јавува особено наутро.

Како што можете да видите, контролорите на климата можат да бидат повеќе или помалку условувачи кога станува збор за нивно карактеризирање, но сите тие придонесуваат за потребното зрно песок.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.