Континентална клима

Природен парк Arribes del Duero (Саламанка)

Природен парк Arribes del Duero (Саламанка)

El Континентално време тоа е едно од најспектакуларните. Зошто? Во суштина, бидејќи четирите сезони се многу добро диференцирани едни од други: во пролетта растенијата се полни со цвеќиња, во лето е топло, во есен лисјата на дрвјата ја менуваат бојата, а во зима пределот е покриен со снег.

Нема многу разновидност на растенија и животни како во тропска клима, но со обилни дождови, шумите и пејзажите се неверојатни места, полн со живот.

Каде се појавува и како се карактеризира?

Климограф на Сарагоса

Климограф на Сарагоса (Шпанија). Во оваа покраина климата е континентална медитеранска, со многу топло и суво лето и свежи и влажни зими.

Овој вид клима е што зафаќа најголема површина на Северната хемисфера, појавувајќи се во централна и источна Европа, централна Азија, во внатрешноста на Кина, Иран, во внатрешноста на САД, Канада. На јужната хемисфера има исто како и во некои северни области на африканскиот континент и во внатрешните области на Аргентина.

Местата во кои има континентална клима се карактеризираат со тоа што се наоѓаат во средни ширини и за постоење на планински бариери кои го спречуваат влијанието на морето или студените ветрови од половите што можат екстремни температури.

Што се однесува до сезоните, тие се многу добро диференцирани, како што рековме и претходно. Но, да го разгледаме подетално.

Сезони на типична континентална клима (општи податоци)

  • Примавера: температурата е помеѓу 5 и 15ºС. Може да се појават доцни мразови, но живата во термометарот почнува да расте. Од друга страна, врнежите во оваа сезона се обично поситни отколку во остатокот од годината; дури и да е така, тие можат да паднат најмалку 40мм / месец.
  • Лето: температурата е помеѓу 15 и 30 или 32ºС максимум. Дождовите паѓаат среќно во текот на целата сезона, со стапка од 50-100мм / месец.
  • Есен: живата во термометарот почнува да паѓа, повеќе или помалку на максимум 20ºС и минимум 10ºС, а облаците почнуваат да бидат протагонисти на сезоната, што е втор по дожд во годината. Тие паѓаат помеѓу 70 и 90мм / месец. Кон крајот на септември се појавуваат првите мразови.
  • Зима: во овие три месеци мразовите и снежните врнежи се следат едни со други. Температурата е 10ºC максимална и се спушта до -10ºC или повеќе.

Видови

Клими на Шпанија

Клими на Шпанија

Видовме температури и врнежи од дожд што можат да се појават во континентална клима, но да знаеме повеќе, кој подобар начин отколку да ги знаеме различните типови што постојат, бидејќи во зависност од географската локација, може да има некои варијации. Така, познати се многу видови на континентална клима, вклучително и:

Континентализирана медитеранска клима

Тоа е оној што се појавува во внатрешноста на Пиринејскиот полуостров, северно од Италија, внатрешноста на Грција, Сахаран Атлас, меѓу другите. Се карактеризира со тоа што има многу топло лето и малку дожд и студени зими со мразови.

Манџуриска континентална клима

Овој вид клима е оној што се јавува во Северна Кореја, северна Кина и во некои руски градови, како што е Хабаровск. Има просечна годишна температура над 0ºC, но под 10ºC. Годишните врнежи се повеќе или помалку 500мм.

Влажна континентална умерена клима

Се јавува во поголемиот дел од источна и централна Европа и југоисточна Канада. Слично е на претходниот, но малку поладно и посува. 

Сушна континентална клима

Овој вид клима се наоѓа во Централна Азија, Монголија, меѓу другите. Во текот на летото е многу топло, а во зима е кул, можејќи да произведе некои мразови.

Флора

Њу Хемпшир

Во овој вид клима е местото каде што можеме да го видиме листопадни шуми. Дрвја како јавор или даб, огромното мнозинство на четинари (борови, ели, ариши, чемпреси), живеат во средните ширини на планетата. Lifeивотот не е лесен за нив: ако дождовите се обилни и температурата не е екстремна, тие растат колку што можат; Од друга страна, со доаѓањето на студот, тие мора да заштедат енергија за да можат да ја преживеат зимата, престанувајќи да ги хранат своите лисја во случај на листопадни дрвја и да го запрат нивниот раст. Температурата варира многу од сезона во сезона, но благодарение на еволуцијата што ја имаа, тие успеаја да ги достигнат нашите денови.

фауна

Ниту на животните не им е лесно, особено во текот на зимата. Всушност, има многу птици кои мигрираат на потоплите географски широчини, со што се оддалечуваат од студот и мразот. Оние што остануваат, како кафеави мечки, одат во пештери за да хибернираат. Други животни, како што се волци, лисици, ласица, елен или ирваси, бараат место што ќе служи како заштита од ниски температури.

Храната е многу оскудна во текот на зимата, бидејќи малку животни се осмелуваат да излезат надвор, а повеќето плодови на дрвјата се веќе собрани. За среќа, ова не трае вечно, и на пролет шумата повторно оживува.

Континентална зима

Дали ги знаевте карактеристиките на континенталната клима?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.